Płot lamelowy w ogrodzie - tani, prosty i funkcjonalny. Jak zadbać o ogrodzenie lamelowe?

Płot lamelowy to proste, lekkie, drewniane ogrodzenie. Jego duża zaletą jest funkcjonalność i prostota montażu - praktycznie gotowe przęsła kupimy w każdym markecie budowlanym. Jakie są inne jego zalety, ale i wady? O czym trzeba pamiętać, wybierając płot lamelowy?

Płot lamelowy - co to takiego?

Płot lamelowy to gotowe przęsła ogrodzeniowe wykonane z cienkich listewek przymocowanych do grubszej ramy. Charakterystyczne dla niego jest ich poziome ułożenie, które nadaje całości interesującego wyglądu. Jego cechą charakterystyczną powinno być takie ułożenie deseczek względem siebie, które będzie gwarantować brak luk. 

Oczywiście na rynku znajdziemy różne wysokości paneli, jednak najczęściej wybierana opcja to te o wysokości 180 cm. Szerokość to z kolei zwykle 90 lub 180 cm. Większość producentów oferuje do takich paneli gotowe lamelowe furtki, które pozwolą zestawić wszystko w dobrze prezentującą się całość.  

Płot w ogrodziePłot w ogrodzie Fot. Shutterstock

Płot lamelowy w ogrodzie - rodzaje

Płot lamelowy może różnić się przede wszystkim:

  • kolorem
  • grubością elementów
  • budową - wyróżniamy płoty proste lub wykończone łukiem czy kratką.

Oczywiście kwestie doboru barwy są najbardziej prozaiczne i sprowadzają się do osobistych preferencji i stylu urządzenia całego ogrodu. 

Bardziej znacząca jest grubość samych deseczek tworzących płot lamelowy, jak i przede wszystkim ramy, do której zostały przytwierdzone. Delikatniejsze i najczęściej również tańsze modele można potraktować raczej jako osłonę przed wiatrem, słońcem i wścibskimi spojrzeniami, niż właściwy płot. Bardziej solidne modele bywają jednak stosowane jako faktyczne ogrodzenie działki - rzecz tkwi w jakości wykonania i przytwierdzeniu do odpowiednich słupków.

Jeśli chodzi o budowę to dysponujemy zarówno nieprzezroczystymi panelami prostokątnymi lub kwadratowymi, jak też takimi, które zwieńczone są na górze półkoliście lub zakończone kratką, która może spełniać funkcję pergoli. 

Płot w ogrodziePłot w ogrodzie Fot. Shutterstock

Płot lamelowy w ogrodzie - zalety i zastosowania

Płot lamelowy w ogrodzie to przede wszystkim stosunkowo tania osłona, którą zamontujemy sami, w relatywnie krótkim czasie i w razie potrzeby będziemy mogli sprawnie przenieść w inne miejsce.  

Zastosujemy go nie tylko na skrajupłot działki, ale również chcąc wyznaczyć przytulne i ciche miejsce w ogrodzie. Przy niewielkich przeróbkach możemy również zrobić z płotu lamelowego ścianę tarasu lub altany. Bardzo często stanie się on również nieodzownym elementem małej przydomowej architektury wówczas, gdy zechcemy osłonić się nieco od sąsiadów, zachowując prywatność. 

Płot lamelowy w ogrodzie - mocowanie i konserwacja

Płot lamelowy w ogrodzie ma tę niewątpliwą zaletę, że łatwo się go montuje. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie terenu, gdzie ogrodzenie ma się znaleźć. Musi być równo. Najpierw w odpowiedniej odległości od siebie umieszcza się w ziemi stalowe kotwy, później wkłada w nie drewniane słupki. Do tych ostatnich za pomocą specjalnych obejm przytwierdza panele lamelowe. Jeżeli wszystkie te elementy mocowania płotu przeprowadzimy sumiennie - czeka nas przynajmniej kilka lat zadowolenia z powstałej konstrukcji. Płot lamelowy można też mocować przy starym ogrodzeniu z siatki ogrodzeniowej za pomocą drutu. Wtedy mniej estetyczne elementy starego ogrodzenia zostaną zastąpione przez świeży i piękny płot lamelowy.

Trzeba jednak pamiętać, że drewno na zewnątrz zawsze bardzo narażone jest na działanie czynników atmosferycznych. Trzeba więc nawet co sezon pokrywać je warstwą impregnatu do drewna ogrodowego.      

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.