Oczko wodne w ogrodzie - ozdobne i pożyteczne urozmaicenie przydomowego krajobrazu

Oczko wodne w ogrodzie to ciekawe urozmaicenie krajobrazu wokół domu, które może dać początek nowemu hobby. Dodatkowo może być jednak ostoją dla dzikich zwierząt. Co trzeba wiedzieć o oczku wodnym, zanim zdecydujemy się na zorganizowanie go w ogrodzie?

Oczko wodne - dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Oczko wodne, czyli w praktyce niewielki przydomowy staw, może nie jest pierwszoplanową inwestycją w rodzinnym budżecie, ale z pewnością doskonale ubogacą przestrzeń wokół domu. Obecność wody wokół domu to krok w stronę harmonii i równowagi w naszej najbliższej przestrzeni. Woda, rośliny wodne i lubiące wilgoć, nowe owady i zwierzęta - to z pewnością kuszące. Warto jednak pamiętać, że nawet mały zbiornik wodny wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, by nie stanowił zagrożenia dla bawiących się w ogrodzie dzieci czy zwierząt.  

Oczko wodne - oaza dla dzikich zwierząt

Oczko wodne może stać się prawdziwą oazą i azylem dla dzikich zwierząt, których cykl życiowy jest związany z wodą, a jednocześnie nie stronią od obecnosci człowieka. Utrzymując odpowiedni poziom wody w oczku obsadzonym roślinnością szybko doczekamy się wizyty różnych gatunków żab, które nie tylko ubogacą nasz mały zbiornik, ale będą spełniały pożyteczną funkcję. Obok nich pojawią się drobne mięczaki i cała masa owadów z tak ciekawymi i atrakcyjnymi gatunkami, jak ważki. Niezależnie od wybranego przez nas rodzaju oczka bezwzględnie pamiętajmy: przynajmniej jeden jego brzeg musi być na równi z taflą wody. Umożliwi to np. żabom wyjście ze zbiornika w odpowiednim momencie - bez tego mógłby się on stać dla nich śmiertelną pułapką.

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock


    

Oczko wodne - podstawowe rodzaje

Oczka wodne występują w wielu odmianach - nie chodzi tutaj jedynie o ich wielkość lub kształt. Jedną z decydujących cech jest materiał wykonania takiego zbiornika. Przekłada się on też bardzo mocno na cenę. Co do zasady wyróżniamy: 

  • zbiorniki wykonane ze specjalnej folii do oczek wodnych
  • zbiorniki betonowe
  • zbiorniki murowane
  • zbiorniki ilasto-gliniane
  • oczka z kręgów betonowych
  • oczka wykonane z gotowego zbiornika z tworzywa sztucznego

Najbardziej popularne są oczywiście oczka wodne wykonane z folii. Można do tego użyć zwyczajnej folii gospodarczej, ale efekt może być mizerny - wystające z gleby korzenie lub inne ostre elementy mogą zniweczyć nasze marzenie o własnym oczku. Lepszym wyjściem jest zastosowanie gotowej folii do oczek. Całość nie wygląda zbyt naturalnie i estetycznie, ale używając kamieni i roślin do zamaskowania brzegów można stworzyć ciekawy i klimatyczny projekt, o całkiem niezłej trwałości.

Zbiorniki betonowe niosą ze sobą znacznie większy koszt - zupełnie podobnie do tych murowanych. Trwałość jest przy tym większa, ale pole manewru ograniczone - w takim zbiorniku nie można np. uprawiać niektórych gatunków roślin.

Wadą zbiorników ilasto-glinianych jest stosunkowo duża pracochłonność wykonania i częste wysychanie. Oczka z kręgów betonowych nie są zaś zbyt estetyczne. Zbiorniki gotowe to pomysł dla wygodnych, ale o nieco zasobniejszym portfelu. Ich zaletą jest trwałość, łatwość w czyszczeniu i ewentualnym demontażu. 

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Oczko wodne z rybami 

Oczko wodne z rybami bywa tym najbardziej pożądanym rodzajem niewielkiego zbiornika wodnego, który może być zlokalizowany niedaleko domu. Przyjmuje się, że powinno ono:

  • mieć nie mniej, niż 10m2 powierzchni
  • mieć zróżnicowany kształt dna i jego głębokość
  • w najgłębszych partiach mieć przynajmniej 100 cm głębokości
  • być bardzo często czyszczone w przypadku niewielkich zbiorników
  • być natleniane specjalistyczną pompą do oczek wodnych
  • szczególnie wiele uwagi trzeba takiemu oczku wodnemu poświęcić zimą, gdy na ryby czyha wiele zagrożeń
  • do sezonu zimowego trzeba zbiornik dokładnie przygotować - m.in. czyszcząc go z mułu i opadłych liści
  • należy wówczas w szczególny sposób zadbać o odpowiednią ilość tlenu dla ryb   

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.