Sugi ban - drewno opalane ogniem jako ozdoba ogrodu

Redakcja
20.07.2020 12:00
Sugi ban to tradycyjna japońska technika opalania drewna, która miała nadać mu nie tylko piękny wygląd, ale przede wszystkim poprawić jego właściwości. Dzisiaj coraz bardziej popularna staje się również w Polsce. Co o niej wiemy?

Sugi ban rodem z dalekiej Japonii

Sugi ban, właściwie zaś Shou-Sugi-Ban, wywodzi się z Japonii. W kraju kwitnącej wiśni w budownictwie wykorzystywało się w dawnych wiekach przede wszystkim drewno. Metoda znana nam dzisiaj, jak wiele innych wynalazków ludzkości, powstała dzięki chęci poszukiwań i ulepszeń. Drewno jako budulec podlegało bowiem w tamtejszym klimacie dość szybkiemu zniszczeniu - poszukiwano więc sposobu, który mógłby pozwolić na wydłużenie jego żywotności, ale również podkreślenie naturalnego piękna. Zauważono w końcu, że oczyszczone i potraktowane ogniem drewno nabiera szlachetnych barw, jego słoje stają się piękniejsze i lepiej widoczne, ono samo zaś twardnieje i poprawia swoje właściwości fizyczne. 

Samą nazwę tłumaczy się jako “spalona deska cedru”, co nawiązuje do drewna cenionego dawniej w Japonii. Istnieje przekonanie, że poddana takiej obróbce deska staje się twarda i nabiera jakości godnej drogiego egzotycznego drewna. 

Drewno w ogrodzieDrewno w ogrodzie Fot. Shutterstock

Sugi ban we współczesnym wydaniu

Sugi ban wykorzystywane jest już w swojej japońskiej ojczyźnie od przeszło 320 lat, ale w wielu miejscach na świecie dopiero teraz robi dużą karierę. Przyjmuje się, że w Polsce w pełni świadomie pojawiło się w 2014 roku. W przypadku obecnego zainteresowania tą techniką większą rolę odgrywają jednak walory estetyczne obrobionego drewna. 

Sugi ban - jakich narzędzi potrzebujemy?

Sugi ban korzystało dawniej z Yakisugi - japońskiej techniki opalania drewna. Oczywiście czyniono to wówczas bezpośrednio nad ogniskami. Czekano też zwykle aż do ostatecznego zaczernienia opalanej deski. 

Współcześnie proces opalania bardzo się zmodernizował. Niekiedy drewno opala się tylko w nieznacznym stopniu lub nawet używa barwników do jego koloryzowania. Do samego procesu opalania wykorzystuje się palniki gazowe. W zasadzie do wyboru mamy:

  • palnik gazowy pistoletowy o raczej niewielkich wymiarach
  • większy palnik gazowy dekarski, który za pomocą węża dowolnej długości łączymy z butlą gazową

Doświadczenie uczy, że druga opcja jest zdecydowanie bardziej wygodna, praktyczna, temperatura zaś odpowiednio dostosowana do obróbki drewna sugi ban. 

Drewno w ogrodzieDrewno w ogrodzie Fot. Shutterstock

Sugi ban krok po kroku

Opalanie drewna w technice sugi ban krok po kroku wcale nie jest żmudne lub skomplikowane. Należy więc:

przygotować drewno tak, aby opalana powierzchnia była gładka - jeśli opalamy starsze deski lub takie, które leżały nieco pod gołym niebem, zanieczyszczenia można delikatnie oczyścić nawet odpowiednią tarczą szlifierki kątowej

  • opalamy drewno palnikiem do uzyskania odpowiedniego dla nas efektu
  • spryskujemy opaloną deskę wodą
  • szczotkujemy drucianą szczotką, aby usunąć spalone resztki i zabrudzenia
  • po wyschnięciu powierzchnię opalonego drewna należy pomalować olejem lnianym   

Olej lniany to naturalny impregnat do drewna. Docenia się go nie tylko ze względu na właściwości ochronne, ale też za wydobywanie z drewna naturalnego piękna.

Drewno w ogrodzieDrewno w ogrodzie Fot. Shutterstock

Zastosowania drewna opalonego w technice sugi ban

Gdzie zastosujemy drewno opalone w technice sugi ban? Utwardzone poprzez obróbkę termiczną i zaimpregnowane będzie służyło chociażby jako deska elewacyjna. Świetnie prezentują się również drewniane kwietniki opalone w ten sposób, ale zastosowań jest więcej - niech przykładem będzie wykonanie w ten sposób płotu.

Tekst przygotowany we współpracy ze specjalistą Merkury Market.

Więcej o: