Nawilżacz powietrza: jak działa i czy warto go mieć? Poznaj TOP sprzęty do pomieszczeń

Jakość powietrza, w którym przebywasz ma ogromny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Suche powietrze może powodować problemy z układem oddechowym i skórą, a nawet kłopoty z koncentracją. Na szczęście można to w łatwy sposób rozwiązać, kupując nawilżacz powietrza. Jak działa i który ze sprzętów jest najlepszy? Podpowiadamy!

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które będzie niezbędne w wielu domach i mieszkaniach. Często nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak jakość powietrza może mieć wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Przy częstych doniesieniach o panującym smogu, przekroczonych normach różnych związków, nawilżacze okazują się jeszcze bardziej potrzebne. W trosce o siebie i swych bliskich warto wybrać nie tylko odpowiedni typ urządzenia, lecz również i taki, który poprawi ogólną jakość powietrza. A jaki nawilżacz powietrza wybrać? Tego dowiesz się w dalszej części!

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Nawilżacz powietrzaNawilżacz powietrza Fot. Shutterstock

Nawilżaczy powietrza jest na rynku bardzo dużo. Różnią się one przede wszystkim budową, ale również sposobem i skutecznością działania. Zdecydowanie najtańsze będą produkty w formie nakładki, którą zamontujesz na kaloryferze. Taki nawilżacz powietrza jest napełniany wodą i działa pod wpływem ciepła. Jest to urządzenia tanie, jednak mało skuteczne, bo są w stanie obsłużyć bardzo ograniczony obszar. Jeżeli zależy ci na wyższej skuteczności, aby wilgotność powietrza była optymalna dla większego pomieszczenia, powinniaś decydować się na sprzęty podłączane do prądu. Ich podział jest następujący:

  • nawilżacz powietrza parowy - potrzebuje do działania energii elektrycznej. Zgromadzona woda w pojemniku jest podgrzewana, a następnie wyrzucana w formie sterylnej, ciepłej mgiełki pary wodnej, w minimalnym stopniu podnoszącą temperaturę w pomieszczeniu. Sprzęt ten nie tylko nawilża, ale również oczyszcza powietrze, dlatego jest polecany przede wszystkim do pokojów dziecięcych oraz osobom, które dodatkowo chcą mieć możliwość przeprowadzania inhalacji;
  • nawilżacz ewaporacyjny - po uruchomieniu pochłania (zasysa) powietrze z pokoju, które jest nawilżane, a następnie wypuszczone w postaci chłodnej mgiełki na zewnątrz. W przeciwieństwie do urządzenia parowego, powietrze nie jest podgrzewane. Nawilżacz ewaporacyjny występuje zarówno w wersjach tańszych, jak i droższych;
  • nawilżacz ultradźwiękowy - urządzenie wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i tym samym wytworzenia mgiełki. W zależności od wykorzystanego mechanizmu, para może być podgrzewana lub pozostać chłodna. Nawilżacze ultradźwiękowe często są wyposażone w higrometr, który odpowiada za mierzenie stopnia nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza z higrometrem może okazać się więc bardzo przydatny do kontrolowania stanu powietrza w domu lub mieszkaniu.

Przed zakupem powinnaś dokładnie przeanalizować wszystkie rodzaje nawilżaczy, aby znaleźć urządzenie dostosowane do warunków pomieszczenia. Nie każdy sprzęt sprawdzi się w domu pełnym zwierząt, czy wśród dzieci. Jednak w szerokiej ofercie możesz znaleźć wiele profesjonalnych nawilżaczy. Są to zarówno wysokiej klasy modele parowe, ewaporacyjne, jak i nawilżacze powietrza ultradźwiękowe.

Nawilżacz powietrza: TOP modele

Nawilżacz powietrzaNawilżacz powietrza Fot. Shutterstock/DimaBerlin

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Przedstawiamy TOP 5 modeli, które cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników:

1. Philips HU4803/01 – ten nawilżacz ewaporacyjny oferuje trzystopniowy system parowania NanoCloud. Poziom nawilżenia jest kontrolowany niezwykle precyzyjnie, a nawilżone powietrze rozprowadzane jest równomiernie.

2. Eldom NU-5 – ultradźwiękowy nawilżacz powietrza to prawdziwy HIT. Pozwala regulować poziom wilgotności powietrza, a wbudowany czujnik sprawi, że urządzenie włączy się i wyłączy w odpowiednim momencie.

3. Esperanza HYDRO SPA EHA004 – nawilżacz ultradźwiękowy, który pozwoli wybrać optymalny poziom wilgotności spośród czterech trybów. Stosunek ceny do wydajności stoi na znakomitym poziomie.

4. Blaupunkt AHS601 – ten nawilżacz ultradźwiękowy doceniany jest za cichą pracę, wbudowany generator jonów, a także funkcję aromaterapii.

5. Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifie – mechanizm działania opiera się na dyskach obracających się w wodzie. Poziom wilgotności, intensywność nawilżania i wiele innych parametrów można ustawić za pomocą aplikacji mobilnej. Kontrola pracy nawilżacza zawsze będzie w zasięgu ręki.

Przy wyborze nawilżacza powietrza istotne będą wymiary pomieszczenia oraz preferowane parametry. W ofercie wielu sklepów znajdziesz nawilżacze ultradźwiękowe, ewaporacyjne, a także parowe. Każdy z nich ma wiele zalet, dlatego dokładnie zapoznaj się z opisem produktów!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.