Stoły i krzesła. Jakie będą najlepszym wyborem?

Redakcja
23.07.2020 16:00
Stoły i krzesła to ważny element każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane stoły i krzesła to podstawa wyposażenia każdego wnętrza. Krzesła i stoły w naszym wnętrzu wpływają na komfort nie tylko domowników, ale też naszych gości. Chcąc zapewnić swoim bliskim możliwość cieszenia się swoim towarzystwem podczas wspólnych posiłków, warto dowiedzieć się, jakie stoły i krzesła będą nie tylko dobrze wyglądały, ale też będą wygodne i funkcjonalne.

Dom to ruch, śmiech, gwar i aromaty dochodzące z naszej kuchni. Przestrzeń jadalna w naszym domu to wyjątkowe miejsce, w którym codziennie spożywany posiłki i które napełnia nas energią każdego dnia. Już o poranku, kiedy budzimy się szczęśliwi i wypoczęci, marzymy o wypiciu pysznej kawy w swojej domowej oazie. Sprawmy więc, żeby każdy posiłek w naszym domu był wyjątkowy i wybierzmy stoły i krzesła które umilą nam chwile podczas wspólnych posiłków.

Komplet mebli czy własna kompozycja ?

Kierując się wyborem stołu i krzeseł możemy wybrać łatwiejsze rozwiązanie i kupić gotowy zestaw, lub postawić na własną kompozycję kupując stół i krzesła osobno. Stoły i krzesła kupowane w komplecie to znaczne ułatwienie. Stoły i krzesła w takich kompletach są wykonane zazwyczaj z jednego materiału, ale można też znaleźć inne ciekawe połączenia różnych materiałów, które wyglądają designersko i nowocześnie. Często wybieranym rozwiązaniem są stoły i krzesła wykonane z drewna, płyty meblowej lub ze szkła. Drewno to szlachetny materiał, który będzie trwały i odporny na zabrudzenia. Płyta meblowa jest nieco tańszym rozwiązaniem, ale trudniej jest naprawić ewentualne uszkodzenia mebla. Szkło natomiast to trwały materiał, ale powinno być to szkło hartowane, ponieważ będzie odporniejsze na zarysowania. Wybór materiału powinien zależeć od tego, jakie funkcje ma pełnić stół z krzesłami w naszym domu poza spożywaniem przy nim posiłków.

Zestaw krzesła i stółZestaw krzesła i stół Fot. Abra Meble

Rozmiar stołu ma znaczenie

Rozmiar stołu powinien zależeć od ilości domowników. Siedząc przy stole powinniśmy mieć przestrzeń, żeby móc swobodnie wstać od stołu i żeby nie obijać się łokciami z pozostałymi osobami siedzącymi przy stole. Dla czteroosobowej rodziny polecane są stoły prostokątne o wymiarach około 120x80 cm, natomiast jeżeli zdecydujemy się na stół okrągły, to warto wybrać stół o minimalnej średnicy 110 cm. Dla sześciu osób sprawdzi się stół o wymiarach 160x80 cm, lub okrągły o średnicy 130 cm. Biorąc pod uwagę te wytyczne, będziemy mieć gwarancję wygody i pewność, że będziemy mogli sięgać po przedmioty będące na stole bez żadnych ograniczeń.

Zestaw krzesła i stółZestaw krzesła i stół Fot. Abra Meble

Jakie krzesła wybrać?

Dobierając krzesła, warto zwrócić uwagę na wysokość siedziska i oparcia. Dbając o wygodę powinniśmy pamiętać, że siedzisko krzesła powinno znajdować się na wysokości 45-49 cm nad podłogą, tak żeby umożliwiać swobodne sięganie nogami do podłogi. Natomiast oparcie krzesła powinno być wygodne i odpowiednio wyprofilowane na tyle, żeby czuć się komfortowo nawet podczas kilkugodzinnych spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

Zestaw krzesła i stółZestaw krzesła i stół Fot. Abra Meble

Inne funkcje

Stół z krzesłami nie musi nam służyć jedynie do spożywania posiłków. Odpowiednio dobrane meble pozwolą nam na korzystanie z nich również podczas innych czynności. Jeżeli zadbamy o wygodę i odpowiednie oświetlenie stołu, wówczas możemy wykorzystać go również do pracy, nauki albo do wspólnych gier planszowych. Takie rozwiązanie sprawi, że zaoszczędzimy dodatkowe miejsce w naszej domowej przestrzeni.

Wykorzystacie nasze rady? Jeżeli szukacie odpowiedniego kompletu stołu z krzesłami, to odwiedźcie sklep internetowy abra meble. Znajdziecie tam idealny zestaw do Waszej jadalni, salonu czy kuchni

Więcej o: