Drewniane wykończenia: rozwiązanie, które pozwoli ci stworzyć przytulne wnętrza

Drewniane wykończenia można było spotkać już w PRL-u. Pewnie jeszcze w wielu polskich mieszkaniach wciąż obecna jest boazeria. Aktualnie króluje nowoczesny drewniany design, w niczym nieprzypominający wiekowej poprzedniczki. Drewno oswaja wnętrza i sprawia, że mieszkanie emanuje charakterystycznym ciepłem. Sprawdź, jak wprowadzć je do swoich pomieszczeń!

Drewniane wykończenia: na co zwrócić uwagę?

Drewniane wykończeniaDrewniane wykończenia Fot. Pexels

Zanim zdecydujesz się na drewniane wykończenia w twoich wnętrzach, powinnaś zastanowić się nad wyborem drewna, które będziesz wykorzystywać - zwrócić szczególną uwagę na jego trwałość, pamiętając o kosztach przyszłej pielęgnacji i konserwacji. Do drewnianych wykończeń wybieraj materiały wysokiej jakości, dobrze wysuszone i odpowiednio przygotowane do montażu w pomieszczeniach. Pamiętaj, aby drewniane wykończenia miały dobrą ochronę przeciwwilgociową i przeciwogniową – do tego celu trzeba wykorzystać istniejące na rynku preparaty zabezpieczające. Ważne jest też zabezpieczenie drewnianych wykończeń przed pasożytami. Zalecane jest pokrycie drewnianych wykończeń impregnatami o działaniu pleśnio- i grzybobójczymi. Decydując się na zastosowanie drewna w domu, musisz znać przede wszystkim jego przeznaczenie, gdyż nie wszystkie gatunki drewna nadają się do wszystkiego. Pamiętaj przy tym o odpowiedniej pielęgnacji i doborze preparatów ochronnych. Wybór farb, lakierów również zależeć będzie od gatunku drewna, gdyż inny lakier trzeba zastosować do drewna liściastego, inny do iglastego, czy też egzotycznego. Dobrze zaimpregnowane drewno może także służyć do wykonania nowoczesnej elewacji.

Drewniane wykończenia: ściany, podłogi, sufit

Drewniane wykończenia ścian wiążą się nie tylko z funkcjonalnością, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Takie rozwiązanie jest chętnie stosowane na wypełnienie wnęk. Podłoga z drewna też jest niczego sobie! Poza tym to bardzo trwały, długowieczny element wystroju pomieszczeń, a dobrze wykonany służyć może nawet kilku pokoleniom. W dzisiejszych czasach, mimo wciąż popularnych parkietów dębowych i z jesionu, możesz wybrać drzewo merbau lub orzech amerykański. Bardzo funkcjonalny jest także sufit posiadający drewniane wykończenia. Mogą to być drewniane kasetony, panele sufitowe lub listwy albo belki. Sufit mający drewniane wykończenie wprowadza do pomieszczenia magiczny nastrój i sprawia, że czujemy się na maksa odprężone. Belki drewniane na suficie czyli krokwie są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale mają również za zadanie wzmocnienie stropu.

Drewniane wykończenia: meble i dodatki

Drewniane wykończeniaDrewniane wykończenia Fot. Pexels

Drewniane wykończenia wnętrz to nie wszystko. Bardzo ładnie prezentują się także meble posiadające drewniane wykończenia, łączone z innymi materiałami: szkłem, lustrem czy skórą. Drewniane meble przyciągają wzrok pięknym wyglądem, ale ich długowieczność jest bardzo wielkim atutem. Jakość drewnianych wykończeń mebli góruje nad ich ceną, gdyż można powiedzieć, że przy wzorowym utrzymaniu są niezniszczalne. To samo dotyczy dodatków, których możesz użyć chociażby do wystroju łazienki czy salonu w celach nie tylko dekoracyjnych, ale również funkcjonalnych w postaci blatów, półek, wieszaków. Do takich rozwiązań najbardziej nadają się gatunki egzotyczne. Jest to drewno o bardzo wysokiej gęstości i twardości - wytrzymałość drewna egzotycznego bez impregnacji jest kilkakrotnie wyższa od impregnowanego drewna innych gatunków.

Więcej o: