Jak dbać o drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Właściwie wybrane i pielęgnowane będą nam służyły przez wiele lat, zapewniając nie tylko funkcjonalność, ale również stylowy wygląd. Jak prawidłowo dbać o drzwi zewnętrzne?

Wybór najlepszych drzwi

Drzwi wejścioweDrzwi wejściowe fot. Merkury Market

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o niezawodności drzwi jest oczywiście ich właściwy wybór. Z pewnością nie warto oszczędzać na tym elemencie – solidne drzwi wejściowe nie tylko są trwałe i wyglądają świetnie mimo upływu czasu, ale również zachowują swoje walory praktyczne i zapewniają domownikom bezpieczeństwo.

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć przy ich wyborze, jest materiał, z którego będą wykonane. Naturalne drewno jest dość kosztowne i wymaga regularnej konserwacji, jednak wygląda bardzo stylowo, jest trwałe i wytrzymałe, a także cechuje się dużą izolacyjnością cieplną i akustyczną. PCV jest tańsze od drewna i łatwe do utrzymania w czystości, ma dobre parametry termiczne i akustyczne, ale jest niezbyt trwałe i nie chroni przed włamaniem. Natomiast drzwi wejściowe z aluminium lub stali są antywłamaniowe i niezwykle trwałe, jednak nie chronią przed niskimi temperaturami.

Kolejnym istotnym parametrem jest klasa odporności na włamanie, wyrażana cyframi od 1 do 6 (im wyższa liczba, tym lepsza ochrona). W przypadku mieszkań poleca się klasy 1 i 2, natomiast w domach wolnostojących – od 3 do 4.

Jak dbać o drzwi wejściowe na co dzień?

czyszczenie drzwiczyszczenie drzwi fot. shutterstock

Aby drzwi wejściowe służyły nam przez wiele lat, należy chronić je przed uszkodzeniami. Pamiętajmy, że większość modeli nie jest odporna na wilgoć. Jeśli więc chcemy zamontować je w budynkach, w których będą narażone na oddziaływanie tego czynnika, warto wybrać produkty specjalnie do tego przystosowane. W przypadku pozostałych należy unikać ich kontaktu np. z mokrym mopem, który mógłby spowodować puchnięcie i odkształcanie powierzchni.

Ważne jest także wystrzeganie się trzaskania drzwiami wejściowymi oraz uderzania nimi o ścianę. Jeśli wiemy, że może być z tym problem (np. z uwagi na mieszkające w domu dzieci), warto zainwestować w takie akcesoria jak samozamykacze, stopery czy odbojniki.

Czyszczenie drzwi wejściowych

Wielu z nas zapomina o konieczności dbania o czystość drzwi i notorycznie pomija je podczas sprzątania domu lub mieszkania. To oczywisty błąd, ponieważ one również są narażone na osiadanie kurzu oraz innego rodzaju zabrudzenia. Podczas czyszczenia drzwi wejściowych należy przestrzegać zaleceń producenta – każdy model oraz materiał mają inne cechy i w związku z tym wymagają nieco innego postępowania. Większość tego typu produktów źle reaguje na wilgoć, więc najlepiej jest oczyszczać je przy użyciu jak najmniejszej ilości wody, a po ewentualnym wykorzystaniu mokrej gąbki lub szmatki dokładnie wytrzeć je do sucha. Od czasu do czasu warto także przetrzeć drzwi specjalnym mleczkiem pielęgnacyjnym. Natomiast jeśli w naszym modelu występują przeszklenia, najlepiej myć je przy pomocy płynu do szyb oraz ściereczki z mikrofibry.

Pielęgnacja drzwi drewnianych

drzwidrzwi fot. shutterstock

Należy pamiętać, że drzwi wejściowe wykonane z naturalnego drewna nie mogą być pielęgnowane przy pomocy preparatów z dodatkiem chloru, środków alkalicznych, płynów do mycia szyb oraz rozpuszczalników – wszystkie te specyfiki mogą uszkodzić strukturę tego materiału. Bardzo ważną kwestią jest również wybór solidnej powłoki lakierniczej, która ochroni drzwi przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Powinna ona być paroprzepuszczalna, a także niepodatna na wilgoć, przebarwienia, łuszczenie oraz promienie słoneczne. Jeśli zaś zauważymy, że na drewnie pojawiły się wybrzuszenia lub pęknięcia, niezbędna jest jego niezwłoczna renowacja.

Więcej o:
Copyright © Agora SA