Jak dbać o dywany w domu?

Dywany to bardzo ważne elementy wystroju domu lub mieszkania. Nie tylko uzupełniają aranżacje, ale również ocieplają wnętrza i dodają im przytulności, jednocześnie zwiększając komfort ich użytkowania. Jednak aby naprawdę dobrze się prezentowały i były higieniczne, należy odpowiednio o nie dbać i regularnie je czyścić.

Odkurzanie

DywanDywan fot. Merkury Market

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym i elementem niezbędnym do utrzymania całego mieszkania w czystości jest oczywiście odkurzanie. To właśnie dzięki niemu dywany pozostają schludne, a zanieczyszczenia znajdujące się na ich powierzchni nie dostają się do niższych warstw i nie przeradzają się w trwałe zabrudzenia. Na gromadzenie się brudu narażone są zwłaszcza grube, puszyste dywany typu shaggy. Warto pamiętać o tym, że kumulowanie się większych ilości kurzu, pyłków i sierści zwierząt może być bardzo szkodliwe dla alergików oraz małych dzieci. Odkurzanie powinno odbywać się przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Pomocne mogą się okazać takie akcesoria jak tzw. turboszczotka. Natomiast pomiędzy jednym a drugim sprzątaniem warto używać odkurzacza automatycznego, który bez trudu poradzi sobie z piaskiem oraz powierzchniowymi zabrudzeniami.

Trzepanie

Trzepanie dywanów to sprawdzona metoda dbania o ich czystość, która z powodzeniem może zastąpić odkurzanie, usuwając nawet kurz głęboko ukryty we włóknach. Oczywiście mało kto ma czas i siłę, by wykonywać tę czynność co tydzień, w związku z czym przyjmuje się, że warto robić to ok. 1-2 razy w roku. Najpopularniejszym sposobem jest powieszenie dywanu na wysokości (np. na trzepaku) i uderzanie o niego trzepaczką, kierując się od góry do dołu. Jeśli mamy taką możliwość, warto następnie pozostawić dywan na świeżym powietrzu na kilka godzin. Innym rozwiązaniem może być umieszczenie dywanu na suchym śniegu (takim, który nie przemoczy tkaniny) włosiem do dołu i trzepanie go w takim położeniu. Regularne wykonywanie tej czynności sprawia, że produkt jest nie tylko czysty, ale również bardziej puszysty.

Usuwanie plam

dywanydywany fot. Merkury Market

Niektóre plamy powstałe na dywanie mogą być wyjątkowo trudne do zmycia, w związku z czym należy zająć się nimi niezwłocznie po ich powstaniu. Ciecze (zwłaszcza te w wysokich temperaturach) warto usuwać jeszcze zanim wyschną, przy użyciu ręcznika papierowego, który wchłonie wilgoć. Zabrudzenia z kawy, herbaty i mleka można sprać za pomocą specjalnego szamponu. Czerwone wino usunie woda z dodatkiem octu, zaś inne alkohole – szampon i gąbka namoczona w spirytusie. Natomiast plamy z krwi należy zmywać zimną wodą, a jeśli to nie pomoże, wykorzystać dodatkowo szampon i amoniak.

Czyszczenie na sucho

Aby dodatkowo odświeżyć dywan, od czasu do czasu warto przeprowadzić również czyszczenie na sucho. Domowa metoda polega na posypaniu go sodą oczyszczoną, pozostawieniu jej na 4-5 godzin, a następnie dokładnym jej odkurzeniu. W podobny sposób można wykorzystać specjalistyczne detergenty – w ich przypadku należy przestrzegać instrukcji podanej na opakowaniu. Dzięki takiemu zabiegowi możemy usunąć trwałe zanieczyszczenia, które wniknęły w strukturę dywanu, odświeżyć go oraz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Pranie na mokro

PraniePranie fot. Merkury Market

Innym rozwiązaniem jest pranie dywanu na mokro. Warto pamiętać, że taka procedura może być wykonywana nie częściej niż raz na rok lub dwa lata. Do jej przeprowadzenia potrzebujemy wody i specjalnego szamponu, najlepiej o naturalnym składzie. Warto wykonać ją przy użyciu specjalnego odkurzacza piorącego, choć w przypadku dywanów z krótkim włosiem sprawdzi się także urządzenie typu Karcher.

Więcej o: