Jak dobrać lampy sufitowe do stylu wnętrza?

Redakcja
26.07.2020 12:00
Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem aranżacji. Oprócz tego, że wpływa na nasz nastrój oraz zdrowie oczu, może wnieść do przestrzeni ciepło i optycznie ją powiększyć. Warto pamiętać również o tym, że lampy pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Dobierając je, należy więc wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzone jest nasze wnętrze.

Oświetlenie w stylu nowoczesnym

OświetlenieOświetlenie fot. Merkury Market

Styl nowoczesny charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Jednocześnie trudno nazwać go nudnym – często wykorzystuje bowiem oryginalne, geometryczne formy, a nietuzinkowe meble pełnią jednocześnie funkcję dekoracji. W aranżacjach tego typu nie ma mowy o przypadkowych elementach. Należy jak najbardziej ograniczyć zbędne dodatki i ozdoby, stawiając wyłącznie na przedmioty o praktycznym zastosowaniu. Nowoczesne lampy sufitowe wyróżniają się prostotą połączoną z niecodziennym designem. W projektach dominują proste linie, wielokąty i kule, często pojawia się również zamierzona asymetria. Jedyną ozdobą często bywa unikalne wykończenie, wykorzystujące wysoki połysk lub głęboki mat.

Lampy sufitowe w stylistyce glamour

oświetlenieoświetlenie fot. shutterstock

Styl glamour stanowi synonim luksusu, hollywoodzkiego przepychu i elegancji. Jego charakterystyczną cechą jest błysk, w związku z czym rolę oświetlenia zwykle pełnią w nim kryształowe żyrandole. Świetnie sprawdzają się zarówno duże, lustrzane powierzchnie odbijające światło, jak i małe, migoczące kryształki. Tego typu lampa z powodzeniem może pełnić funkcję głównej ozdoby pomieszczenia.

Żyrandole do wnętrza klasycznego lub retro

Wnętrza w stylu klasycznym to propozycja dla osób, które nie gonią za trendami, zaś w aranżacjach szukają przede wszystkim ponadczasowej prostoty, ciepła i harmonii. Styl klasyczny często odwołuje się do estetyki retro, która łączy w sobie stare z nowym. Najprościej uzyskać ten efekt, zestawiając minimalistyczne wnętrza z klasycznymi, masywnymi meblami. Tego typu lampy sufitowe zwykle mają elementy drewniane, metalowe lub ceramiczne. Ich formy nawiązują do minionych czasów, celowo sprawiając wrażenie nieco „babcinych”.

Oryginalne lampy w stylu industrialnym

lampa loftlampa loft fot. shutterstock

Styl industrialny powstał w USA w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy młodzi artyści adaptowali opuszczone fabryki na pomieszczenia mieszkalne. Tego typu wnętrza charakteryzują się prostotą, surowością i zaskakującymi połączeniami. Lampy pełnią w nich niezwykle ważną rolę – to właśnie one sprawiają, że odsłonięta cegła i widoczne metalowe elementy konstrukcyjne nabierają ciepła i przytulności. Oświetlenie powinno zachować surową, minimalistyczną formę. Najlepiej sprawdzają się lampy szklane i metalowe, z wyeksponowaną żarówką.

Więcej o: