Baseny ogrodowe - jaki rodzaj jest najlepszy?

Redakcja
26.07.2020 16:00
Basen ogrodowy do marzenie wielu z nas. Jeszcze do niedawna własny zbiornik wodny kojarzył się ze zbytkiem i luksusem i zarezerwowany był dla właścicieli willi z wielkimi ogrodami, jednak obecnie na rynku znajdziemy modele na każdą kieszeń, dostosowane do różnej wielkości przestrzeni. Jaki rodzaj basenu sprawdza się najlepiej

Baseny dmuchane

Basen dmuchany.Basen dmuchany. Fot. Shutterstock

Baseny dmuchane to najtańszy rodzaj basenów ogrodowych. Ich zalety docenią przede wszystkim dzieci. Co prawda ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary nie nadają się one do nauki pływania, ale za to są bezpieczne i w miarę płytkie. Bardzo łatwo je rozstawić, są lekkie, a po wypompowaniu powietrza zajmują naprawdę mało miejsca. W dodatku tego typu baseny ogrodowe występują również w wersjach z rozmaitymi dodatkami, np. z baldachimem chroniącym przed promieniami słonecznymi, zjeżdżalnią dla najmłodszych, bramkami do piłki nożnej, koszami do gry w koszykówkę lub hydromasażem. Niestety modele dmuchane są stosunkowo nietrwałe – łatwo je uszkodzić.

Baseny rozporowe

Baseny rozporowe również odznaczają się niskimi cenami, jednak są przy tym znacznie mocniejsze i odporniejsze na zniszczenia. Już za kilkaset złotych możemy kupić produkt o średnicy kilku metrów, w którym bez problemu zmieści się cała rodzina. Taki basen ma elastyczne ścianki z tworzywa sztucznego, które prostują się pod wpływem wody. Jest bardzo łatwy do złożenia i przechowywania. W przypadku ewentualnego przebicia bez problemu naprawimy go przy pomocy specjalnej łatki. Dodatkowo istnieje możliwość założenia w nim pompy filtrującej, która pozwala na używanie tej samej wody przez cały sezon. Aby uniknąć większych zanieczyszczeń (takich jak liście czy gałęzie), wystarczy zakładać na basen specjalną pokrywą, kiedy z niego nie korzystamy.

Baseny stelażowe

Basen ogrodowy. Basen ogrodowy.  Fot. Merkury Market

Zdecydowanie najtrwalszym i najsolidniejszym wyborem są zaś baseny stelażowe. Są one wyposażone w metalowe rurki, które podtrzymują całą konstrukcję, czyniąc ją bardzo stabilną. Tego typu produkty mają bardzo różne wymiary – te największe, w kształcie prostokąta, nadają się nawet do pływania czy nurkowania. Dzięki zainstalowaniu drabinki wchodzenie do basenu oraz wychodzenie z niego jest bardzo bezpieczne. Zbiornik nadaje się zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Kupując baseny ogrodowe, warto zwrócić uwagę na jakość poszczególnych egzemplarzy. To właśnie ona wpływa nie tylko na trwałość produktów, ale również na bezpieczeństwo ich użytkowników. Ścianki z tworzywa sztucznego powinny być jak najgrubsze, wzmocnione i tym samym odporne na uszkodzenia, zaś stelaż musi być wykonany z wysokiej jakości metalu (najlepiej, by była to stal). Warto postawić na kompletny zestaw, który będzie zawierał wszystkie elementy niezbędne do właściwej eksploatacji basenu. Przydadzą się takie dodatki jak pompa filtrująca, pokrywa ochronna, mata, łatki naprawcze, drabinka, siatka do wyławiania śmieci czy chemia basenowa.

Więcej o: