Dlaczego warto kupić szafkę na buty?

Wygląd naszych pieczołowicie aranżowanych wnętrz może się diametralnie zmienić pod wpływem przedmiotów codziennego użytku, które nierzadko tworzą wrażenie chaosu i nieładu. Dzieje się tak m.in. w przypadku obuwia rozrzuconego po znacznej części przedpokoju. Na szczęście jest na to sposób: wystarczy uwzględnić w swoim projekcie estetyczną i pojemną szafkę na buty.

Zalety szafek na buty

Chyba każdy z nas zna ten problem: wszyscy domownicy, wracając do mieszkania, już w progu zrzucają z siebie buty i zmieniają je na wygodne kapcie. Pod koniec dnia w korytarzu tworzy się niezły bałagan, niweczący efekty pieczołowitego sprzątania, a przechodząc przez to pomieszczenie, bardzo łatwo potknąć się o porzuconego w przypadkowym miejscu adidasa. Niezależnie od tego, jak bardzo staramy się uporządkować tę przestrzeń, trzymane na wierzchu buty nie wyglądają zbyt estetycznie i nie są najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Znacznie lepszym pomysłem są wygodne szafki na buty, dzięki którym możemy mieć całe obuwie pod ręką, jednocześnie zapobiegając osiadaniu na nim kurzu i innych zanieczyszczeń. Dzięki pionowej konstrukcji możemy w nich przechowywać większą liczbę par, bez zajmowania nadmiernej przestrzeni. Taka korzyść jest trudna do przecenienia w małych pomieszczeniach, np. w wąskich przedpokojach w blokach mieszkalnych.

Szafka na butySzafka na buty Fot. Merkury Market

Rodzaje szafek na buty

Wśród szafek na buty dostępnych na rynku znajdziemy wiele bardzo różnorodnych modeli, spośród których każdy z pewnością jest w stanie wybrać coś dla siebie. Jedną z najczęściej kupowanych opcji jest wysoka szafka z kilkoma poziomami półek lub szuflad. Jej zaletą jest duża pojemność przy relatywnie niewielkiej ilości zajmowanej powierzchni. Niestety nie nadaje się ona do przechowywania każdego rodzaju obuwia – nie zawsze mieszczą się w niej wysokie buty, takie jak kalosze czy kozaki.

Podobne zalety ma stojak na buty, który różni się od szafki tym, że jest otwarty, dzięki czemu dostęp do przedmiotów jest ułatwiony. Stojak nadaje się również do przechowywania przemoczonych butów (o ile jest wyposażony w ociekacz), jednak nie chroni ich przed zakurzeniem.

Ostatnim rodzajem szafki na buty jest skrzynia z siedziskiem. Zaletą tego rodzaju mebla jest oczywiście jego wielofunkcyjność. Możliwość założenia obuwia na siedząco ma znaczenie zwłaszcza przy wysokich butach wiązanych oraz w przypadku osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się (np. kobiet w ciąży czy osób z kontuzjami nóg).

Wymiary szafek

Wielkość wybieranej szafki powinna zależeć przede wszystkim od metrażu przedpokoju. W tym wypadku zwykle sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”. W przypadku małego korytarza możemy postawić na zajmujące niewiele miejsca meble o głębokości 20-30 cm. Niektóre z nich można powiesić na ścianie, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie do reszty aranżacji. Natomiast jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, warto kupić jak największą szafkę, która pomieści buty całej rodziny (i w której nie zabraknie miejsca, gdy dokupimy kilka kolejnych par obuwia). Bardzo dobrym pomysłem będzie wybór modelu wyposażonego w siedzisko – nigdy nie wiemy, kiedy takie udogodnienie przyda się nam lub naszym gościom.

Szafki do przedpokojuSzafki do przedpokoju Fot. Merkury Market

Estetyka

Ostatnim kryterium, jakie należy wziąć pod uwagi podczas kupna szafki na buty, jest jej wygląd. Na rynku znajdziemy bardzo różne produkty, dzięki czemu bez problemu dopasujemy egzemplarz współgrający z wybranym przez nas stylem aranżacyjnym. Jeśli nasz przedpokój urządzony jest w stylu skandynawskim, najlepiej będzie sięgnąć po model o prostym wzornictwie, pomalowany na biało lub w kolorze jasnego drewna. We wnętrzu w stylu glamour sprawdzi się szafka na ozdobnych nóżkach, z lustrzanymi frontami lub pikowanym siedziskiem. Z kolei do stylu nowoczesnego będzie pasował lakierowany na wysoki połysk mebel o prostej, geometrycznej formie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA