Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku - bezpieczeństwo i stylowy wygląd

Redakcja
27.07.2020 16:00
Mogłoby się wydawać, że wybór drzwi wejściowych do mieszkania jest znacznie mniejszym wyzwaniem niż kupno drzwi do domu wolnostojącego. Często okazuje się jednak, że jest odwrotnie, choćby ze względu na wymagania stawiane mieszkańcom przez wspólnotę. Jakie drzwi zewnętrzne zapewnią nam nie tylko stylowy wygląd, ale również funkcjonalność i bezpieczeństwo?

Klasa bezpieczeństwa

Dom to nasz azyl, w którym możemy schronić się przed światem zewnętrznym. Drzwi wejściowe do mieszkania mają więc za zadanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Podczas ich wyboru należy zwrócić baczną uwagę na klasę modelu zgodną z normą PN–EN 14351-1 +A1:2010, określającą właściwości eksploatacyjne drzwi oraz okien. Do wyboru mamy klasy oznaczone cyframi od 1 do 6, przy czym większe liczby oznaczają wyższy stopień ochrony antywłamaniowej. Klasy 5 i 6 to drzwi pancerne, które bywają wykorzystywane np. w bankach. W przypadku mieszkania w bloku na ogół wystarczają klasy 1 (czyli drzwi standardowe, opierające się sile fizycznej) oraz 2 (o nieco większej wytrzymałości). Klasę 3 warto natomiast rozważyć w przypadku mieszkania w nieciekawej mało bezpiecznej okolicy – takie drzwi są odporne również na użycie prostych narzędzi lub łomu.

DrzwiDrzwi Fot. Merkury Market

Cechy dobrych drzwi wejściowych do mieszkania

Właściwości antywłamaniowe to jedno z najważniejszych, jednak niejedyne kryterium odróżniające od siebie poszczególne modele drzwi wejściowych. Co jeszcze powinno być dla nas ważne podczas ich kupna?

- izolacja akustyczna: to podstawa w bloku, w którym bardzo trudno o prywatność. Dobrze wygłuszone drzwi chronią nas zresztą nie tylko przed byciem podsłuchiwanymi przez sąsiadów, ale także przed generowanymi przez nich hałasami: płaczącymi dziećmi, hucznymi imprezami, głośną muzyką, dźwiękami urządzeń elektrycznych itp. Wartość izolacyjności zwykle oscyluje w granicach 27-43 dB. (wyższa wartość oznacza lepsze wygłuszenie);

- izolacja termiczna: ten parametr zapobiega przenikaniu ciepła na zewnątrz i zapewnia stałą temperaturę w mieszkaniu. Przenikalność cieplna na ogół mieści się w przedziale 1 - 2,5 W/(m²K). Dobre właściwości termiczne zapewniają znaczne oszczędności w zakresie ogrzewania pomieszczeń;

- trwałość: na to, jak długo będą nam służyły drzwi wejściowe, wpływa przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Drewno wymaga regularnej konserwacji i jest stosunkowo drogie, jednak odznacza się wysoką wytrzymałością. PCV jest tańsze, ale mniej trwałe i nie chroni przed włamaniem. Natomiast drzwi aluminiowe lub stalowe są najbardziej odporne na zniszczenia, przez co często stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej.

Wygląd drzwi wejściowych

Podczas wyboru drzwi wejściowych oczywiście zwracamy uwagę nie tylko na ich parametry, ale również na estetykę. Ich wygląd powinien współgrać z aranżacją przedpokoju, ponieważ staną się jej integralną częścią. Kolorystykę drzwi najlepiej dopasować do odcienia podłogi oraz listew przypodłogowych. We wnętrzu w stylu skandynawskim sprawdzą się drzwi białe, jasnoszare lub w kolorze jasnego, naturalnego drewna. Ciemniejsze drewno będzie pasowało do stylu tradycyjnego i ekologicznego. Natomiast drzwi metalowe sprawdzą się w korytarzu urządzonym w stylu nowoczesnym lub industrialnym.

DrzwiDrzwi Fot. Shutterstock

Czy wspólnota może decydować o drzwiach do mieszkania?

Choć ustawa o własności lokali nie reguluje tej kwestii w sposób precyzyjny, przepisy nie zabraniają wspólnotom samodzielnego wyznaczania granic nieruchomości wspólnej. Wiele wspólnot w swoich uchwałach lub umowach zastrzega sobie jednolity wygląd klatki schodowej, a co za tym idzie – estetykę drzwi do poszczególnych mieszkań. Może się więc okazać, że w konkretnych przypadkach wybór drzwi wejściowych do własnego lokalu może być bardzo ograniczony. Jeśli styl i kolorystyka wybrane przez wspólnotę nie pasują do aranżacji przedpokoju, można zdecydować się na zastosowanie drzwi podwójnych. Takie rozwiązanie jest droższe niż pojedyncze wejście, jednak ma również wiele dodatkowych zalet: zapewnia lepsze wygłuszenie oraz wyższą izolację termiczną.

Więcej o: