Dom to nasz azyl, w którym możemy schronić się przed światem zewnętrznym. Drzwi wejściowe do mieszkania mają więc za zadanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Podczas ich wyboru należy zwrócić baczną uwagę na klasę modelu zgodną z normą PN–EN 14351-1 +A1:2010, określającą właściwości eksploatacyjne drzwi oraz okien. Do wyboru mamy klasy oznaczone cyframi od 1 do 6, przy czym większe liczby oznaczają wyższy stopień ochrony antywłamaniowej. Klasy 5 i 6 to drzwi pancerne, które bywają wykorzystywane np. w bankach. W przypadku mieszkania w bloku na ogół wystarczają klasy 1 (czyli drzwi standardowe, opierające się sile fizycznej) oraz 2 (o nieco większej wytrzymałości). Klasę 3 warto natomiast rozważyć w przypadku mieszkania w nieciekawej mało bezpiecznej okolicy – takie drzwi są odporne również na użycie prostych narzędzi lub łomu.
Właściwości antywłamaniowe to jedno z najważniejszych, jednak niejedyne kryterium odróżniające od siebie poszczególne modele drzwi wejściowych. Co jeszcze powinno być dla nas ważne podczas ich kupna?
- izolacja akustyczna: to podstawa w bloku, w którym bardzo trudno o prywatność. Dobrze wygłuszone drzwi chronią nas zresztą nie tylko przed byciem podsłuchiwanymi przez sąsiadów, ale także przed generowanymi przez nich hałasami: płaczącymi dziećmi, hucznymi imprezami, głośną muzyką, dźwiękami urządzeń elektrycznych itp. Wartość izolacyjności zwykle oscyluje w granicach 27-43 dB. (wyższa wartość oznacza lepsze wygłuszenie);
- izolacja termiczna: ten parametr zapobiega przenikaniu ciepła na zewnątrz i zapewnia stałą temperaturę w mieszkaniu. Przenikalność cieplna na ogół mieści się w przedziale 1 - 2,5 W/(m²K). Dobre właściwości termiczne zapewniają znaczne oszczędności w zakresie ogrzewania pomieszczeń;
- trwałość: na to, jak długo będą nam służyły drzwi wejściowe, wpływa przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Drewno wymaga regularnej konserwacji i jest stosunkowo drogie, jednak odznacza się wysoką wytrzymałością. PCV jest tańsze, ale mniej trwałe i nie chroni przed włamaniem. Natomiast drzwi aluminiowe lub stalowe są najbardziej odporne na zniszczenia, przez co często stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej.
Podczas wyboru drzwi wejściowych oczywiście zwracamy uwagę nie tylko na ich parametry, ale również na estetykę. Ich wygląd powinien współgrać z aranżacją przedpokoju, ponieważ staną się jej integralną częścią. Kolorystykę drzwi najlepiej dopasować do odcienia podłogi oraz listew przypodłogowych. We wnętrzu w stylu skandynawskim sprawdzą się drzwi białe, jasnoszare lub w kolorze jasnego, naturalnego drewna. Ciemniejsze drewno będzie pasowało do stylu tradycyjnego i ekologicznego. Natomiast drzwi metalowe sprawdzą się w korytarzu urządzonym w stylu nowoczesnym lub industrialnym.
Choć ustawa o własności lokali nie reguluje tej kwestii w sposób precyzyjny, przepisy nie zabraniają wspólnotom samodzielnego wyznaczania granic nieruchomości wspólnej. Wiele wspólnot w swoich uchwałach lub umowach zastrzega sobie jednolity wygląd klatki schodowej, a co za tym idzie – estetykę drzwi do poszczególnych mieszkań. Może się więc okazać, że w konkretnych przypadkach wybór drzwi wejściowych do własnego lokalu może być bardzo ograniczony. Jeśli styl i kolorystyka wybrane przez wspólnotę nie pasują do aranżacji przedpokoju, można zdecydować się na zastosowanie drzwi podwójnych. Takie rozwiązanie jest droższe niż pojedyncze wejście, jednak ma również wiele dodatkowych zalet: zapewnia lepsze wygłuszenie oraz wyższą izolację termiczną.