Gres drewnopodobny - wygoda i elegancja

Naturalne drewno to ponadczasowy materiał wykończeniowy, który sprawdza się we wnętrzach utrzymanych w dowolnym stylu aranżacyjnym. Od pewnego czasu znalazło jednak godną alternatywę, czyli gres drewnopodobny. Dlaczego warto zastosować tego typu płytki podłogowe?

Naturalne piękno

Jednym z czynników, którym drewno zawdzięcza swoją niesłabnącą popularność, jest oczywiście jego stylowy wygląd. Drewniana podłoga wnosi do wnętrza mnóstwo ciepła oraz przytulności. Jednocześnie jest to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Parkiet jest więc inwestycją na lata, która może nam służyć przez bardzo długi czas, mimo zmian pozostałych elementów wystroju.

Niestety drewniane deski mają również kilka wad. Przede wszystkim są stosunkowo drogim rozwiązaniem, na które nie każdy z nas może sobie pozwolić. Oprócz tego wymagają regularnej konserwacji: pastowania specjalnymi środkami, a także systematycznego odnawiania poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Z tego powodu coraz więcej osób stawia na ich alternatywę, czyli gres drewnopodobny. Jest on znacznie mniej kłopotliwy, a jednocześnie posiada te same walory estetyczne co naturalny parkiet. Do wyboru mamy modele w różnych odcieniach, imitujące rozmaite gatunki drewna, a nawet wyposażone w nierówności, żłobienia i słoje.

GresGres Fot. Merkury Market

Wygoda i funkcjonalność

Gres drewnopodobny jest materiałem ekologicznym, co oznacza, że produkuje się go z naturalnych surowców, takich jak iły, piaski oraz gliny. Dzięki temu znakomicie nadaje się dla alergików, a także wszystkich tych, którzy cenią sobie bliskość z przyrodą. Ich ogromną zaletą jest również wygoda: bez problemu można je myć wodą, tak jak każde inne płytki podłogowe (w przypadku drewna nie jest to możliwe), nie wymagają również konserwacji i impregnacji, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Gres nie niszczy się pod wpływem wilgoci, piasku czy błota, dzięki czemu nadaje się nie tylko do salonu czy sypialni, ale także do przedpokoju, kuchni, a nawet łazienki. Jest także odporny na plamy, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury, na które może być narażony np. w pobliżu kominka lub przy ogrzewaniu podłogowym.

Do jakiego stylu pasuje gres drewnopodobny?

Gres drewnopodobny jest materiałem równie stylowym i uniwersalnym, co drewno, które imituje. Z powodzeniem ociepli każdą aranżację, dodając jej przytulności i domowego klimatu. Jasne odcienie z widocznymi słojami pasują m.in. do stylu skandynawskiego czy prowansalskiego. Z kolei w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym oraz glamour sprawdzą się płytki w jasnych barwach, ale bez wyraźnego usłojenia. Ciemne kolory pasują do pomieszczeń orientalnych i tradycyjnych. Natomiast w industrialnych i rustykalnych wnętrzach sprawdzi się gres szary lub surowy w kolorze ciemnego drewna.

Zaletą gresu drewnopodobnego jest fakt, iż nie trzeba go wymieniać przy każdym remoncie. Osoby lubiące częste zmiany wystroju mogą wybrać klasyczny rodzaj płytek, które będą pasowały niemal do każdej aranżacji.

GresGres Fot. Merkury Market

Nie tylko w pomieszczeniach

Jednym z największych walorów gresu drewnopodobnego jest jego trwałość i wytrzymałość. Taka podłoga wykazuje dużą odporność na wodę, brud, promieniowanie słoneczne, blaknięcie, zarysowania, wysokie temperatury oraz mróz. Dzięki temu nadaje się nie tylko do domów i mieszkań, ale również na balkony i tarasy. Dodatkowo bezpieczeństwo i niepodatność na zniszczenia sprawiają, że tego rodzaju płytki mogą być wybierane przez rodziców małych dzieci oraz właścicieli zwierząt domowych.

Tekst napisany wspólnie ze specjalistą Merkury Market.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.