Z czego ogrodzenie działki? Czym ogrodzić działkę samemu, niewielkim kosztem?

Z czego wykonać ogrodzenie działki zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zrobić to solidnie, ale niższym kosztem? Opcji jest kilka - każda posiada zalety i wady. Rozważmy je po kolei.

Ogrodzenie działki - gdzie możemy zaoszczędzić? 

Ogrodzenie działki jest bardzo ważne - nie jest przypadkiem, że robiąc przymiarki do budowy domu często najpierw grodzi się działkę choćby w sposób tymczasowy. Nawet jeśli tak się nie stanie to właściciele po wybudowaniu domu będą musieli zmierzyć się z problemem braku siatki lub innej bariery na granicach działki.  

Oczywiście wiele zależy od rodzaju nieruchomości - inaczej będziemy traktowali teren wokół domu rodzinnego, w inny zaś sposób grunty, na których stoi altana lub domek letniskowy. 

Wiadomo również, że postawienie ogrodzenia murowanego w dowolnym wariancie lub prefabrykatów betonowych będzie się wiązało z dużymi kosztami nie tylko materiałów, ale też siły roboczej - zwłaszcza gdy przyjdzie nam zatrudnić specjalistę w osobie murarza. Nowoczesne ogrodzenie z koszy gabionowych nie jest może tak trudne konstrukcyjnie, ale za to drogie - zapłacimy nie tylko za wytrzymałe gabiony, ale też za wypełnienie ich kamieniem. Przy jakich rodzajach ogrodzenia może nam się udać zredukować koszty? Na myśl przychodzą przede wszystkim:

  • płot drewniany
  • siatka leśna
  • siatka ogrodzeniowa
  • panele z drutu ocynkowanego
  • płot lamelowy  

Płot drewniany

Płot drewniany ze sztachet lub w formie poziomego ogrodzenia przywodzi na myśl wiejski klimat. Jego wykonanie będzie wymagało zgromadzenia przez nas odpowiednich materiałów. Będą to w zależności od wybranego stylu:

  • długie deski poziome lub sztachety
  • słupki drewniane lub metalowe
  • kotwy, gwoździe i śruby
  • akcesoria do impregnacji drewna
  • narzędzia m.in. do obróbki drewna (pilarka) 

Oczywiście będzie to wymagało pewnej wprawy, ale w internecie znajdziemy liczne tutoriale, które drobiazgowo poinstruują na przykład jak stworzyć płot z drewna pochodzącego z palet (https://www.youtube.com/watch?v=XQrv_nNp1OY). Sam materiał w postaci drewna, jego jakość i poziom obróbki będą jednak kluczowe. Wiadomo, że topola, brzoza lub lipa będą się najmniej nadawały na płot, ale takie deski kupimy najtaniej. Przy porządnej obróbce i impregnacji i one powinny jakiś czas nam posłużyć.  

OgrodzenieOgrodzenie Fot. Shutterstock

Siatka leśna i siatka ogrodzeniowa

Siatka leśna to jedna z najtańszych na rynku. Można ją rozpiąć zarówno na drewnianych palikach, jak i niedrogich betonowych słupkach. Nie potrzeba przy tym specjalnej wprawy i można to zrobić dość szybko. Z tego powodu bywa pierwszym wyborem na działkach, gdzie właśnie trwa budowa. Minusy? Niski poziom estetyki i bardzo duże oczka, które nie zatrzymają np. mniejszych zwierząt.

Siatkę ogrodzeniową możemy przy odrobinie czasu i samozaparcia postawić sami. Można wybrać rozmaite jej opcje, które różnią się:

  • wysokością - od 1,2 metra, aż po siatki dwumetrowe
  • grubością drutu - standardowo siatki ocynkowane mają od 2,5 do 3,5 mm grubości
  • sposobem zabezpieczenia: ocynk lub powłoka PCV
  • wielkością oczek - standardowe mają 6 cm wielkości

Trzeba jednak pamiętać, że zapłacimy w tym przypadku też za słupki, drut naciągowy, przelotki i drobne akcesoria, odkosy do słupków narożnikowych. Koszty znacząco wzrosną jeśli zdecydujemy się na podmurówkę lub wylewkę betonową    

Panele z drutu ocynkowanego i płot lamelowy

Panele z drutu ocynkowanego to pośrednia opcja pomiędzy ogrodzeniem murowanym, od którego są tańsze, a siatką, od której są bardziej eleganckie. Warto wybierać te o grubości drutu powyżej 4 mm. Alternatywą może być płot lamelowy, który ustawimy z gotowych elementów dostępnych w supermarkecie. Będzie on jednak mniej trwały.

OgrodzenieOgrodzenie Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.