Kamień ogrodowy może być interesującym dopełnieniem drzew, trawników i rabat kwiatowych. Możemy się przy tym pokusić zarówno o zastosowanie kamieni naturalnych, jak i sztucznych. Dobrze komponują się one z niewielkimi roślinami, ale również świetnie wypadnie wysypany wokół oczka wodnego lub jednego z ogrodowych drzew. Możemy tworzyć z niego:
Trzeba przy tym dodać, że kamień w ogrodzie musimy docenić również za jego trwałość - elementy wykonane z tego tworzywa mają szansę przetrwać bardzo długo.
Kamień w ogrodzie wybieramy według własnych upodobań, ale także jego właściwości. Do wyboru wśród kamieni naturalnych mamy:
Wybierając trzeba pamiętać o garści użytecznych zasad. Oto kilka ważnych kwestii:
Kamień w ogrodzie może mieć różne barwy, co pozwoli nam zniuansować wygląd przydomowej przestrzeni. Do wyboru mamy między innymi:
Każdy z nich posiada nieco inną charakterystykę i w inny sposób wkomponuje się w przestrzeń ogrodu. Niekiedy warto stworzyć kombinację kilku barw, ale tutaj warto zapoznać się z gotowymi inspiracjami lub poradzić architekta krajobrazu.
Kamień w ogrodzie najczęściej kojarzy się nam ze skalniakami i chodnikami. Moda na te pierwsze bez wątpienia powraca, chociaż nie są to już pomysły rodem z lat 90. Obecnie kompozycje kamienno-roślinne łączy się często z wodą np. z niewielkimi oczkami wodnymi lub fontannami. Często też miesza się kamienie w różnych wielkościach.
Chodniki kamienne to z kolei cała gama usprawnień w ogrodzie, które stworzymy dzięki kamieniom wysypanym w geokratkę, ale też ujętym w betonowe, ceglane lub drewniane ryzy. Ważne, aby pod chodnikiem umieścić geotkaninę o odpowiedniej grubości tak, aby nie mieć później problemu z chwastami przerastającymi przykryte kamieniem powierzchnie.
Drobny kamień ogrodowy może być naszym sojusznikiem także w walce z chwastami. Wystarczy, że pole wokół ozdobnych rabat, ogrodzenia lub poszczególnych cennych roślin pozbawimy darni i pokryjemy geotkaniną, którą zamaskuje właśnie wysypany kamień.
Kamień w ogrodzie może też posłużyć do wymurowania grilla lub małej architektury ogrodowej np. w formie murków ozdobnych, ale też np. oczek wodnych. Jest to już jednak nieco trudniejsze, chociaż i w tym przypadku internet oferuje wiele cennych rad i tutoriali.