Woda w ogrodzie. Jak wprowadzić elementy wodne do przydomowej zieleni?

Kamil Michaluk
30.07.2020 16:00
Woda w ogrodzie jest często marzeniem tych, którzy myślą o połączeniu błogości z oryginalną aranżacją przestrzeni. Niekoniecznie trzeba się silić na drogie i czasochłonne inwestycje by to osiągnąć - oto kilka przydatnych inspiracji.

Woda w ogrodzie - w zgodzie z naturą

Woda w ogrodzie wprowadza do przydomowej przestrzeni korzystny mikroklimat, który ją ubogaca i sprawia, że jeszcze chętniej zatapiamy się w kojącej nerwy zieleni. Niestety, tylko nielicznie mają tyle szczęścia, że źródło wody znajduje się na ich działce. Najczęściej występuje tutaj konieczność wykorzystania techniki wodnej - życiodajna ciecz potrzebna człowiekowi i roślinom może pojawić się z kranu, ale czasami również ze studni, wtedy prawdopodobnie lepiej będzie się nadawała np. do oczka z rybami. Ważne, że wodę do ogrodu można wprowadzić niezależnie od jego wielkości - mogą to być nawet przedsięwzięcia w skali mikro. 

Woda w ogrodzie - o czym jeszcze warto wiedzieć? 

Utrzymanie czystości wody w ogrodzie niestety nie będzie jednak łatwe - od początku warto pomyśleć o odpowiednich pompkach, filtrach i np. takim sposobie budowy oczka wodnego, aby łatwiej można było spuścić z niego wodę. Jeżeli decydujemy się na wodę stojącą - będziemy mieli blisko domu wylęgarnię komarów. Pomóc powinno jednak wprowadzenie jej w ruch. 

W zamian otrzymujemy jednak korzystny dla nas mikroklimat, kojący szmer wody i wiele możliwości połączenia elementów wodnych z resztą ogrodu.  

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Woda w ogrodzie: jakie oczko wybrać?

Dla wielu podstawowym elementem wodnym w ogrodzie jest oczko wodne. Możemy jednak wybrać różne jego rodzaje:

  • wykonane z folii
  • betonowe
  • murowane
  • z kręgów betonowych
  • gotowy zbiornik z tworzywa sztucznego

Każda z tych opcji posiada zalety i wady zarówno w kwestii estetyki, jak też kosztów i pracochłonności przy późniejszym czyszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, aby oczko wodne z przeznaczeniem na zarybienie wykonać o odpowiednim rozmiarze i przede wszystkim głębokości wynoszącej przynajmniej jeden metr. W przypadku zbiornika płytszego brak tlenu w lecie i zamarzanie w zimie byłyby dla ryb śmiertelne. Warto też umiejscowić oczko wodne tak, aby można było możliwie często cieszyć oczy spoglądaniem na nie.  

Woda w ogrodzie - niewielka fontanna

Niedużych rozmiarów fontanna również może pozwolić na interesujące wykorzystanie wody w ogrodzie. Choćby niewielka tryskająca strużka wody to element, który da całości dużą dynamikę. Ogród stanie się ciekawszy. Może się wydawać, że potrzeba tutaj kosztownej instalacji, pomocy hydraulika, wysokim rachunkom za energię elektryczną i wodę nie będzie zaś końca - otóż wcale niekoniecznie. Wystarczy ozdobna misa z wysypanymi na dno kamieniami zalanymi wodą. Na jej środku można umiejętnie zamaskować pompę za kilkadziesiąt złotych. Efekt będzie daleki od tego, który tworzy miejska fontanna w parku, ale i tak będzie ciekawiej - w dodatku przy niedużym nakładzie sił i środków. 

Co zrobić, aby woda w ogrodzie zwabiła zwierzęta? 

Woda w ogrodzie przy niewielkim zaangażowaniu środków i pracy będzie również wabiła dzikie zwierzęta. Obecność żab, ważek, ale też niewielkich ptaków stanie się faktem zwłaszcza wtedy, gdy osadzimy brzegi oczka wodnego trawami i drobną roślinnością dającą schronienie. Możliwe też, że pojawią się ciekawsze zwierzęta - chociażby jeże. Ważne jest jednak, aby brzegi oczka wodnego nie były znacznie wyższe od powierzchni wody przynajmniej z jednej strony - inaczej zbiornik może okazać się śmiertelną pułapką np. dla żab.    

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock