Betonowe pomysły na dekorację ściany, podłogi i sufitu: top 5

Beton to nie tylko aranżacyjna podstawa pofabrycznych przestrzeni. Wygląda świetnie w domach nowoczesnych, boho, vintage, a nawet tych z odrobiną glamouru. Przedstawiamy 5 ciekawych pomysłów na dekorację ściany.

Beton we wnętrzu z odrobiną glamouru.Beton we wnętrzu z odrobiną glamouru. Fot. Shutterstock

Betonowe wykończenie ściany i podłogi to nie tylko świetny sposób na wprowadzenie odrobiny surowości do wnętrza. Uzyskiwane struktury i wzory tworzą dobre tło do wyeksponowania ciekawych mebli czy też detali. Podkręcają również charakter aranżacji. Jednym z ojców tej formalnej i surowej architektury jest na pewno Le Corbusier, który poprzez betonowy design przyczynił się do stworzenia nowego stylu – brutalizmu. 

Obecnie istnieje kilka technik eksponowania betonu we wnętrzu. Są też różne formy imitacyjne – bardzo trwałe, odporne na ścieranie, wysoką temperaturę i kurz. Mają wiele odcieni szarości, dostępnych w palecie RAL. Przedstawiamy różnorodne propozycje. 

Betonowe pomysły na dekorację ściany: top 5

Surowy beton konstrukcyjny to najekonomiczniejsza propozycja spośród betonowych pomysłów na dekorację ściany. Wymaga jednak planowania już na etapie projektowania domu. Efekt? O wiele bardziej surowy i industrialny w porównaniu do pozostałych wersji betonowego wykończenia ściany. 

Farba betonowa to najłatwiejszy sposób i niedrogi pomysł na dekorację ściany. Po zagruntowaniu ściany odpowiednim preparatem i nałożeniu jednej warstwy już widać zadowalające efekty. Pamiętaj! Po tych czynnościach należy też wygładzić, wypolerować za pomocą wałka lub pędzla, a następnie polakierować ścianę.

 

Betonowe tynki to kolejny stylowy pomysł na dekoracje ściany. Mają gruboziarnistą strukturę, która po nałożeniu przypomina oryginalny beton. Występują w formie proszku, który łączy się z wodą czy też gotowej masy barwionej na kolor betonu. Dzięki specjalnym wypełniaczom mineralnym tworzą oryginalną fakturę z dekoracyjnymi ubytkami typowymi dla betonowych płaszczyzn. Betonowe tynki są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także łatwe w montażu. Można nimi samodzielnie wykończyć ściany, płyty gipsowe, sufit, podłogę, a nawet inne elementy wystroju wnętrza, m.in. wanny, umywalki. Ponadto jest to możliwe do zrobienia w ciągu jednego dnia. 

Pamiętaj! Przed nałożeniem tynku dekoracyjnego, zagruntuj ścianę. Dopiero potem, gdy grunt wyschnie, zabierz się za beton dekoracyjny. Najpierw dokładnie wymieszaj zawartość pojemnika. Potem nałóż tynk pacą wenecką ze stali nierdzewnej, a na końcu wygładź całość.

Samodzielnie można też wykonać betonowe wżery. Przyłóż całą pacę, a następnie oderwij ją w kierunku prostopadłym do płaszczyzny. Po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach (to zależy od wybranego tynku) delikatnie wygładź całą powierzchnię. Oto film instruktażowy.

 

Płyty z betonu architektonicznego to świetny pomysł na dekorację ściany i podłogi.  Mają różne grubości, najczęściej od 0,7 cm do 3 cm, a także kształty: prostokątne, kwadratowe, wielokątne. Najczęściej powstają z masy piaskowo-cementowej, która wzmacniana jest włóknami szklanymi. Są jednak bardzo ciężkie, a ich montaż wymaga pomocy specjalisty. Mocuje się je za pomocą kleju, śrub czy kotw do betonu.  

Płytki imitujące beton mają różne rozmiary, faktury, m.in. przecierki czy szalunku – deski odbitej w betonie. Nadają się na ścinę i podłogę. Są lekkie i łatwe w montażu. Poradzi sobie z nimi każdy glazurnik. To rozwiązanie często stosowane na przykład w łazienkach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.