Ciekawe trawy do ogrodu - cztery wyjątkowe propozycje

Kamil Michaluk
02.08.2020 12:00
Choć wydają się niepozorne, to jednak właśnie ciekawe trawy do ogrodu potrafią znacząco ubogacić przydomową przestrzeń. Warto je sadzić nie tylko do skalniaka lub w okolice oczka wodnego. Oto kilka efektownych odmian.

Po co sadzimy trawy ozdobne w ogrodzie?

Trawy w ogrodzie cenimy z powodu przynajmniej kilku ich właściwości, gdzie efektowny wygląd zajmuje bardzo ważne miejsce, ale nie jest jedynym argumentem przemawiającym za umieszczeniem tych ciekawych roślin wokół domu. Ich zaletą jest to, że pojawiają się w różnych wariantach kolorystycznych: od soczystozielonych, przez szare, aż po kolorowe. Różne są też kształty źdźbeł i ich budowa. Ważne jednak jest również to, że z reguły nie są to rośliny wymagające jeśli chodzi o glebę i uprawę - istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Można więc otrzymać w ich wypadku interesujący efekt przy stosunkowo małym nakładzie pracy i czasu. Do wyboru mamy liczne gatunki - oto niektóre spośród nich.

Trawa ozdobnaTrawa ozdobna Fot. Shutterstock

Trawa pampasowa

Jednym z najbardziej efektownych gatunków traw jest trawa pampasowa. Co wyróżnia ją na tle innych odmian? Przede wszystkim jest to bylina niebywale dekoracyjna i różnorodna - mamy odmiany kwitnące na biało, czerwono, ale też różowo lub niebiesko.

Pochodzenie rośliny z południowoamerykańskiej pampy powoduje jednak, że trzeba włożyć nieco pracy w jej uprawę. Roślina dorasta nawet do ponad 2 m wysokości. Wąskie, sztywne i ząbkowane liście tworzą przypominający fontannę krzaczek, który we wrześniu kwitnie atrakcyjnymi pióropuszami w różnych kolorach.

Miejsce dla trawy pampasowej musi być słoneczne i osłonięte od wiatru - inaczej możliwe, że roślina nie zakwitnie. Gleba musi być żyzna, bogata, lekko kwaśna, w ciągu roku wilgotna, ale zimą sucha by roślina mogła przetrwać mrozy.

Trawa ozdobnaTrawa ozdobna Fot. Shutterstock

Miskant olbrzymi

Wywodzący się z Azji miskant olbrzymi to prawdziwy gigant wśród traw ozdobnych, który dorasta nawet do 3,5 metra wysokości. Szybki wzrost sprawia, że bywa też uprawiany jako roślina przeznaczona do produkcji biopaliw. Jego ozdobą są długie lancetowate liście, które mogą sięgać nawet metra długości. Jesienią pojawiają się

jasnożółte kwiatostany, które pozostają na roślinie do wiosny i są dodatkową ozdobą ogrodu w zimie. Dobrze rośnie w warunkach dużego i umiarkowanego nasłonecznienia, gleba powinna być lekko wilgotna, przepuszczalna i żyzna. Warto sadzić je w gęstości jednej rośliny na m2.

Rozplenica japońska

Pochodzi z Azji i Australii, w okresie kwitnienia uwagę przyciągają piórkowate kłosy czerwonobrązowe, które wystrzeliwują wysoko ponad liczącą sobie 80 cm roślinę. Niestety, ta piękna trawa nie należy do łatwych w uprawie. Rośnie dobrze na stanowiskach słonecznych, trzeba natomiast chronić ją od wiatru. Jest stosunkowo odporna na mróz, ale wymaga obfitego podlewania i dozowania nawozów - inaczej zamiast kwitnienia można doprowadzić do dużego przyrostu liści.

Kostrzewa sina

Przykładem niskiej trawy ogrodowej o bardzo ciekawych walorach estetycznych jest kostrzewa sina. Rośnie naturalnie w Europie zwłaszcza w miejscach górzystych. Może być bardzo dużą ozdobą w skalniaku, lub tworzyć interesujące zestawienia z innymi bylinami ogrodowymi. Bardzo ważne, że można ją uprawiać w przynajmniej kilku różniących się od siebie odmianach. Zwykle ma srebrno-niebieskie liście porastające w gęste kępy, kwitnie od czerwca do lipca. Roślina przeznaczona na stanowiska słoneczne i bardzo odporna na suszę.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistą Merkury Market.

Trawa ozdobnaTrawa ozdobna Fot. Shutterstock