Rośliny pnące, które pokryją nieciekawe części ogrodu

Zdarza się, że nawet przy dużej pracy włożonej w jego wygląd, posiadamy w ogrodzie miejsca o niezbyt ciekawej estetyce. Stare ogrodzenia, obdarte ściany. W ich zamaskowaniu pomogą nam rośliny pnące. Oto kilka pomysłów.

Najmniej okazałe miejsca w ogrodzie - otul je zielenią

Chęć zadbania o estetykę ogrodu często napotyka na przeszkodę w postaci niezbyt pięknych elementów małej lub dużej architektury, które dość trudno jest wkomponować w całość tak, aby dobrze się prezentowały. Jednocześnie trudno jest je usunąć lub wymienić: nie przestawimy przecież nieciekawej ściany budynku gospodarczego, jej pełna renowacja wymaga zaś czasu i nakładów. Podobnie jest np. ze starym metalowym ogrodzeniem - jego wymiana to tysiące złotych. Jak sobie z tym poradzić? Takie ogrodzenia metalowe można pokryć szybko rosnącymi, ale też miłymi dla oka roślinami pnącymi.

Rośliny w ogrodzieRośliny w ogrodzie Fot. Shutterstock

Rośliny zimozielone, czyli zieleń również przez całą zimę

Naturalnym wyborem będą rośliny zimozielone. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że efekt pokrycia przez nie niedoskonałości w ogrodzie będzie trwał przez cały rok. Dodatkowo nie będziemy mieli jednorazowo problemu z opadającymi liśćmi. Polecić można zwłaszcza:

  • bluszcz pospolity - najbardziej popularna roślina zimozielona z której tworzy się ‘’zielone ściany’’. Świetnie znosi miejsca zacienione, co jest ogromną zaletą przy obsadzaniu nim północnych ścian lub pni. Szybko rośnie, pędy pną się nawet do 20 metrów, nie wymaga specjalnych warunków uprawy i pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że jest rośliną trującą - należy uważać, aby nie bawiły się nim małe dzieci i nie zjadły go zwierzęta.
  • wiciokrzew Henry’ego - dorasta do 3 m, ceniony jest za duże, nawet metrowe roczne przyrosty. Bardzo dobrze nadaje się na pergole lub stare ogrodzenia. Jego ozdobą będą długie, lancetowate liście i mniej liczne kwiaty. Niekiedy w zimie przemarza - warto więc sadzić go w miejscu nieco osłoniętym od wiatru.
  • wiciokrzew zaostrzony - kolejna odmiana lonicery, na którą warto zwrócić uwagę. Rośnie nieco większy od w. Henry’ego - osiąga nawet 4 metry. Jest przy tym bardziej mrozoodporny, mocno się krzewi i dobrze przyrasta w ciągu roku (nawet do 2 m w sprzyjających warunkach). Nie jest atakowany przez mszyce i nie posiada specjalnych wymagań glebowych.
  • akebia pięciolistkowa roślina o dekoracyjnych liściach, owocach i kwiatach. Osiąga nawet do 10 m, z przyrostami po 1-3 m. Najlepiej radzi sobie w półcieniu i na stanowiskach nasłonecznionych, lubi gleby przepuszczalne. Bywa, że przemarza, ale ma silne zdolności do regeneracji. Do wyboru mamy odmiany: białą i biało-różową.

Rośliny wieloletnie - przede wszystkim ‘’dzikie wino’’

Możemy postawić również na pnącza wieloletnie, które zrzucają liście na zimę. Wśród nich pierwszeństwo z pewnością uzyska ‘’dzikie wino’’, czyli winobluszcz pięciolistkowy. Szybko osiąga znaczne rozmiary - ważne, aby miał odpowiednie podpory do pięcia się. Okazałe liście pięknie mienią się również jesienią. Nie posiada dużych wymagań glebowych. Jest przy tym rośliną bardzo ekspansywną - należy dbać, aby nie pochłonął cenniejszych egzemplarzy drzew i krzewów rosnących w ogrodzie. Innymi interesującymi roślinami będą na przykład wiciokrzew pomorski i rdest Auberta.

Rośliny jednoroczne

Czasami wystarczy nam jednak, że mniej okazałe miejsce w ogrodzie zostanie pokryte przez roślinność tylko na jeden sezon. Można wówczas sięgnąć po rośliny pnące jednoroczne. Poleca się zwłaszcza:

  • groszek pachnący
  • fasolę wielokwiatową
  • wilec purpurowyogrodz

Rośliny w ogrodzieRośliny w ogrodzie Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.