Ciekawe pnącza do ogrodu - zastosowanie, uprawa, przykłady

Myśląc o aranżacji przestrzeni wokół domu, warto pomyśleć o przeznaczeniu miejsca na ciekawe pnącza do ogrodu. Bywają piękne i pożyteczne - maskując niekorzystnie wyglądające elementy przestrzeni.

Co dają nam pnącza w ogrodzie?

Rośliny pnące do ogrodu to przede wszystkim rodzaj zieleni, którą możemy stosunkowo szybko wyhodować i traktować bardzo uniwersalnie. Znajdziemy w tej grupie nie tylko propozycje do obszernego wiejskiego ogrodu, ale też na balkon. Wiele gatunków będzie przy tym na tyle łatwych w przystosowaniu, że sprawdzi się w obu rolach. Oczywistą zaletą jest to, że rośliny pnące posiadają też bardzo okazałe walory estetyczne, które możemy wykorzystać w rozmaitych aranżacjach. Dzięki nim:

  • stworzymy klimatyczny kącik w ogrodzie w sam raz na poranną kawę lub romantyczną kolację
  • osłonimy mniej okazałe partie działki
  • schowamy się przed wścibskim okiem sąsiada za ‘’zieloną ścianą’’

Rośliny pnące występują w wielu gatunkach i odmianach. Z uwagi na cykl życia i najważniejsze cechy warto je podzielić na pnącza:

  • jednoroczne
  • wieloletnie
  • zimozielone

Rośliny w ogrodzieRośliny w ogrodzie Fot. Shutterstock

Pnącza na balkon i na taras

Chęć osłonięcia balkonu lub tarasu ozdobnym pnączem może być podyktowana zarówno przez względy estetyczne, jak i praktyczne - w celu zachowania prywatności. Z powodzeniem można tutaj posadzić bluszcz zwyczajny, jakiś gatunek powojnika lub hortensję pnącą. Wśród bardziej oryginalnych roślin można postawić na:

  • męczennicę błękitną - pnącze dorastające do 2 m, które dzięki wąsom czepnym szybko porasta podpory. Dość dobrze zimuje, należy ją obficie nawozić nawozem wieloskładnikowym. Nazwa wzięła się od kwiatostanów przypominających koronę cierniową.
  • bugenwillę - roślinę pnącą z ozdobnymi liśćmi, które owija się wokół podpór. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, co na balkonie może być dużą zaletą.

Pnącza zimozielone, czyli efekt obecny przez cały rok

Wśród roślin pnących do ogrodu ważne miejsce zajmują pnącza zimozielone. Niektóre z nich, choćby bluszcz zwyczajny, stały się w naszym krajobrazie dosyć pospolite. Żywe ściany z nich stworzone pięknie się jednak prezentują, a dzięki nim ogród zyskuje charakteru.

Bardzo kuszącą propozycją pnącza do ogrodu będzie jeden z dwóch zimozielonych wiciokrzewów:

  •  wiciokrzew Henry’ego
  • wiciokrzew zaostrzony

Te coraz bardziej popularne rośliny cechuje szybki wzrost, dość duża tolerancja dla warunków glebowych i nieco mniejsza na skrajne temperatury. Istnieje również półzimozielony wiciokrzew japoński, który dorasta do 3 m i bardzo przyjemnie pachnie.

Rośliny w ogrodzieRośliny w ogrodzie Fot. Shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.