Rośliny szczepione na pniu do ogrodu - wyjątkowa ozdoba przydomowej zielen

Poszukując intrygujących pomysłów do ogrodu, warto pomyśleć o roślinach szczepionych na pniu. Ich wyjątkowe kształty ozdobią nawet niewielką przestrzeń i sprawią, że stanie się znacznie ciekawsza i bardziej wyszukana.

Po co powstają rośliny szczepione na pniu?

Krzewy szczepione na pniu dobrze wyglądają w różnych rodzajach ogrodów - w tym minimalistycznych i nowoczesnych. Po co szczepi się rośliny?

  •  celem bywa uzyskanie kontroli nad ich rozmnażaniem tak, aby nadać im preferowane przez siebie cechy
  • robi się to po to, aby uzyskać wyjątkowe efekty wizualne

Istotne jest szczepienie danej rośliny na odpowiedniej wysokości, co skutkuje potem jej dalszym kontrolowanym wzrostem. Ważne jest, aby poszczególne okazy szczepione na pniu były pielęgnowane i regularnie przycinane. Dzięki temu nie tylko zachowają dekoracyjny charakter, ale też mocno się zagęszczą.

Rośliny w ogrodzieRośliny w ogrodzie Fot. Shutterstock

Krzewy szczepione na pniu - nie tylko róże

Najbardziej popularnymi krzewami szczepionymi na pniu bez wątpienia są róże. Ich zaletą jest wiele możliwych barw do wyboru i to, że kwitnąc pięknie się prezentują na tle zieleni liści. Najczęściej zmierza się do tego, aby nadać im kształt kuli lub efekt zwisających luźno pędów. Zwykle krzewy takie mają ok. 140 cm wysokości.

Drzewa szczepione na pniu

Szczepiąc na pniu można uzyskać także niewielkie i bardzo ozdobnie prezentujące się drzewa. Z pewnością najpopularniejsze w tej kategorii są wierzby. Przykładem może być wierzba Hakuro-nishiki. Cechuje ją kulista korona i przeciekawa, biało-różowo-zielona barwa liści. Wystarczy takie drzewko podlewać, nawozić i przycinać, aby mieć w ogródku wyjątkowy okaz bardzo miły dla oka. Bardzo często szczepi się także klony o różnobarwnych liściach i brzozy. Wśród ostatnich dużym powodzeniem cieszy się brzoza Youngii, podobna do pospolicie spotykanych drzew tego gatunku, ale dziesięciokrotnie niższa.

Iglaki szczepione na pniu

Na pniu szczepi się także różne gatunki drzew iglastych. Bardzo ważnym elementem, który decyduje o chętnym wybieraniu iglaków na pniu, jest ich duża podatność na formowanie korony. W ten sposób uprawia się między innymi:

  • cyprysy
  • sosny
  • tuje
  • modrzewie
  • jałowce
  • świerki
  • jodły

Duże jest zróżnicowanie cenowe wśród tak przygotowanych sadzonek. Mniejsze można kupić już za kilkanaście złotych, za duże i szczególnie dorodne okazy zapłacimy zaś nawet kilkaset złotych.

Drzewa i krzewy owocowe szczepione na pniu - piękne i pożyteczne

Szczepione na pniu okazy drzew i krzewów owocowych to doskonały pomysł dla osób, które posiadają niewielki ogród lub chcą wygospodarować w większej przestrzeni tylko nieco miejsca po to, aby wyhodować sobie smaczne owoce. Bardzo popularne są szczepione na pniu: agrest, porzeczka, aronia, pigwa. Efektownie prezentują się też dorastające do 2,5 m wysokości jabłonie, grusze i śliwy kolumnowe - w ich przypadku jednak miejsce szczepienia przebiega tuż nad ziemią, więc nie są roślinami szczepionymi na pniu w ścisłym sensie.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistą Merkury Market.

Rośliny w ogrodzieRośliny w ogrodzie Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA