Altany ogrodowe i pergole. Stylowe sposoby na relaks pod chmurką

Wioleta Bednarczyk
31.07.2020 16:55
Altany ogrodowe i pergole to marzenie wielu miłośników odpoczynku pod chmurką. Dają wiele możliowści i podkręcają styl aranżacji. Zobaczcie na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego zadaszenia.

Altany ogrodowe i pergole to świetny sposób na wyznaczenie i zadaszenie przestrzeni relaksu na świeżym powietrzu. Obecnie prezentują różnorodne stylowe formy i dostępne są w wielu rozmiarach. Dlatego tak chętnie wybierane są przez miłośników tzw. "wakacyjnego salonu". 

Altana ogrodowa: mała architektura ogrodowa dla miłośników klasycznych rozwiązań

Wykonuje ją się najczęściej z drewna, z bardzo szczelnym i spadzistym dachem, dzięki czemu sprawdzi się w każdą pogodę – słoneczną, jak również deszczową. Spotyka się też modele o prostej i subtelnej formie, jak również masywnej (np. altany ogrodowe z bali), z metalu, szkła, a nawet murowane. W zależności od upodobań można też mieć wersję otwartą lub częściowo zamknietą. Ponadto ozdobiona stylowymi meblami i dodatkami zapewnia świetne miejsce do relaksu. Można cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu, w bliskości z naturą. 

Altanę ogrodową z drewna można zaaranżować w dowolnym stylu, według indywidualnych upodobań. Pasują meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Ich wykończenie powinno być dobrane do charakteru konstrukcji, wtedy całość stworzy też ciekawą dekorację ogrodu i zwiększy komfort odpoczynku. Dla efektu większej przestronności można pomalować ściany oraz podłogę na kolor biały. Na takim tle pięknie prezentują się drewniane oraz plecione meble i dodatki w towarzystwie zielonych roślin i trawy morskiej. Niezwykle modna jest też aranżacja altany ogrodowej w duchu eko, ozdobiona przedmiotami zrobionymi samodzielnie. Podłogę można dodatkowo udekorować stylowym dywanem lub matą. Klimat zrobią też lampiony, świeczniki, świece oraz świetlne girlandy.

Altana ogrodowa może mieć też niepełne zadaszenie. W takim wydaniu sprawdzi się najlepiej w słoneczną pogodę. 

Pergola ogrodowa – nowoczesne rozwiązanie pełne stylu

Pergola jest niezwykle stylowym sposobem na stworzenie strefy relaksu nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie i balkonie. Niestety dużo droższym niż altany ogrodowe. Można ją wykonać na przykład z drewna lub aluminium. 

Może mieć zadaszenie pełne lub nie, materiałowe, drewniane czy lamelowe - to najdroższa wersja pergoli. Wygląda za to bardzo nowocześnie i jest niezwykle praktyczna. W każdym momencie można zdecydować o częściowym lub całkowitym zadaszeniu, z pomocą specjalnego systemu lamele otwierają się lub zamykają. Dlatego jest też świetnym rozwiązaniem na niewielkie balkony, które znajdują się na wysokich piętrach. 

W ogrodzie pergole warto ustawiać przy ścianie, np. bezpośrednio przy budynku mieszkalnym. W takiej wersji pięknie wyglądają z pnączami, które potrafią stworzyć urokliwą dekorację części murowanej.

Na dużych powierzchniach tarasowych świetnie sprawdzają się również pergole z zadaszeniem materiałowym. Z ich pomocą i odrobiną aranżacyjnej kreatywności można wyczarować piękną śródziemnomorską dekorację ogrodu czy tarasu. Niestety w porównaniu do lamelowych są mniej praktyczne, za to o połowę tańsze. 

Więcej o: