Aranżacje kuchni - najmodniejsze trendy tego lata. Jak urządzić kuchnię stylowo i nowocześnie?

Przeglądając najnowsze projekty aranżacji kuchni widać wyraźnie, że są one ściśle powiązane z potrzebami współczesnych ludzi i ich stylem życia. Projektuje się je tak, aby nie tylko zachwycały wyglądem, ale także sprzyjały wspólnemu spędzaniu czasu.

Jakie rozwiązania kuchni są modne w 2020 roku?

W zapomnienie odchodzą kuchnie zamknięte, odgrodzone od reszty mieszkania ścianami. Pora otworzyć ją na salon i jadalnię, a elementem integrującym przestrzeń staje się podłoga i meble pasujące do całości. Wśród trendów kuchennych na ten rok przeważają mocne barwy, dobre materiały oraz wyraziste formy i faktury.

Najmodniejszy trend - kuchnia połączona z salonem i jadalnią

Nowoczesne projekty kuchni na 2020 rok zgrabnie łączą estetykę z funkcjonalnością w harmonijną całość, dając poczucie komfortu. Najważniejsza jest wygoda, której poszukujemy poprzez otwarte przestrzenie. Salon, jadalnia i kuchnia tworzą jedność. Nie ma tu mowy o aneksie kuchennym, jak do tej pory, ale o zatarciu granic między poszczególnymi strefami. Całość powinna być urządzona w spójnym stylu i dopasowana kolorystycznie. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala dzielić czas z innymi domownikami, nawet podczas gotowania. Wracamy do czasów, gdy życie rodziny toczyło się przy kuchennym stole, ale powracamy w nieco inny, unowocześniony sposób.

KuchniaKuchnia Fot. Abra Meble

Jak uzyskać efekt spójności w kuchni otwartej na jadalnię i salon?

Projektanci przede wszystkim polecają zastosowanie jednego rodzaju wykończenia podłogi w całej przestrzeni – a więc np. identycznych desek podłogowych czy płytek ceramicznych, zarówno w części kuchennej, jak i wypoczynkowej.

Podobny zabieg stosujemy na ścianach, nie zmieniamy zastosowanych materiałów i kolorów i nie wydzielamy za ich pomocą poszczególnych stref, ale dążymy do całkowitej integracji. Widać także wyraźne odejście od kafelków jako materiału wykończeniowego ściany nad blatem kuchennym pomiędzy szafkami. Zastępuje je beton, szkło, blacha miedziana lub farba ceramiczna. Brak rozgraniczeń na ścianach i podłodze sprawia, że całe pomieszczenie wydaje się większe i bardziej stylowe.

Jakie meble kuchenne wybrać?

Meble kuchenne również wpasowują się kolorem, materiałem wykończenia i stylem w całość pomieszczenia. Zapominamy o bieli na wysoki połysk, stawiając na matowe i satynowe wykończenia. Nowoczesne aranżacje mają zdecydowanie odważniejszy charakter, a na topie są ciemne kolory zaczerpnięte z natury: matowa czerń i grafit, mniej popularne odcienie zieleni jak szafir, zieleń szałwii i mięty z brązem, zgaszone bordo, terakota i beż w odcieniu kawy z mlekiem. Nadal modny jest granat, a jako drewno powraca kolor starego orzecha i czekolady. Wielkim hitem tego roku, który prawdopodobnie zagości na dłużej, są zestawy kuchenne w metalicznych odcieniach złota, miedzi i mosiądzu, a także stali nierdzewnej oraz zardzewiałych blach.

Widać wyraźnie, że następuje zmiana typu zabudowy. Szafki kuchenne łączą się w jednolitą całość od sufitu po podłogę. Część do pracy jest centralnie „wycinana” jako kwadrat lub prostokąt, w którym umieszcza się niewielki odcinek blatu wraz ze zlewem i płytą do gotowania. Bardzo często pojawia się wyspa. Właściwie jest ona obowiązkowa, w niektórych projektach rezygnuje się z górnej zabudowy.

Nie pojawiają się uchwyty, a jeśli są to jako bardzo minimalistyczne wycięcia we frontach szafek, albo jak najmniej rzucające się w oczy. Najpopularniejsze jest otwieranie szafek za pomocą naciśnięcia ich w odpowiednim miejscu.

Bardzo wyraźnie widać, że wszystkie projekty realizują jeden, wspólny cel: połączyć członków rodziny w jednym pomieszczeniu, podczas odmiennych aktywności i stworzyć im przestrzeń jak najbardziej przyjazną, nowoczesną i funkcjonalną.

KuchniaKuchnia Fot. Abra Meble

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.