Meble pod telewizor do salonu. Jaką szafkę warto wybrać? Podpowiadamy!

Kupując meble do salonu nie zawsze zadajemy sobie pytanie gdzie umieścimy telewizor, a w czasach gdy jest on głównym elementem kina domowego, wydaje się to być istotne. Wiele osób decyduje się na zakup razem z odbiornikiem także specjalnego ramienia do umieszczenia odbiornika na ścianie, ale nie dla wszystkich jest to wygodne rozwiązanie. Lepiej więc wcześniej przemyśleć dokładnie sprawę i wybrać odpowiednią szafkę RTV. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Decydując się na szafkę pod telewizor, możemy wybrać spośród wielu interesujących rozwiązań. Mamy szeroki wybór od komody po tradycyjną szafkę RTV.

Nowoczesna komoda, szafka czy coś innego? Przegląd mebli pod telewizor

Podział mebli wykorzystywanych jako miejsce wyeksponowania telewizora jest umowny i oparty głównie na kryterium pojemności i innych funkcji, które może on także pełnić. Jeśli mamy kolekcję płyt lub tablet czy laptop, z których korzystamy w pokoju dziennym, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór pojemnej komody. Jest ona szersza, wyższa i ma więcej miejsca na przechowywanie elektronicznych gadżetów. W pojemnych szufladach ukryjemy z powodzeniem piloty i zapasowe baterie do nich, schowamy tablet a nawet laptop oraz kable, zasilacze i wszelkie inne, tak nam niezbędne drobiazgi. Znajdziemy w niej także miejsce na inne rzeczy, które przydadzą się w salonie. Komoda zwykle jest wyższa od standardowej szafki pod telewizor. Jest to ważne, gdyż ekran, na którym oglądamy ulubione programy, powinien być na poziomie naszego wzroku ze względów zdrowotnych. Wzrok mniej się męczy i jest to zwyczajnie wygodniejsze rozwiązanie.

Szafka RTVSzafka RTV Fot. Abra Meble

Tradycyjna szafka RTV

Mniejsza od komody jest szafka. Może ona stanowić podobnie jak komoda, kombinację szuflad, półek otwartych lub ukrytych za drzwiczkami. Szafki RTV mają często już przygotowane otwory w ściankach aby można było umieścić dekoder, odtwarzacz czy moduł kina domowego i swobodnie bez dodatkowego wiercenia, przeciągnąć kable. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale trzeba sprawdzić przed zakupem, czy jest ono dopasowane do naszych potrzeb. Szafka dedykowana pod telewizor ma także inne udogodnienia: pod górnym blatem często jest półka na ustawienie dekoderów i elementów kina domowego. Bywa także dłuższa niż komody i lepiej dostosowana w ten sposób do ustawienia, często bardzo dużego, telewizora. Nowoczesne modele telewizorów bywają mocowane bezpośrednio do ściany, nie są ustawiane na podłodze i lepiej wpisują się w bardzo nowoczesną stylistykę mieszkania. Nie jest to więc obojętne dla naszego poczucia estetyki, bo szafka musi także być ozdobą naszego salonu. Producenci mebli doskonale to rozumieją i dla tego też na rynku jest ogromny wybór mebli tego typu.

Szafka RTVSzafka RTV Fot. Abra Meble

A może półka?

Miłośnikom minimalizmu i aranżacji loft spodobają się na pewno półki pod telewizor. To rozwiązanie dla osób, które potrafią ograniczyć ilość posiadanych gadżetów, albo mają miejsce by nie trzymać ich w salonie. Zwykle ten rodzaj mebla nie sprzyja przechowywaniu drobiazgów, ale zapewnia niezbędne miejsce by ustawić telewizor w wygodny dla nas sposób i umieścić głośniki kina domowego, ewentualnie elementy dekoracyjne: lampy, rośliny doniczkowe czy ramki ze zdjęciami. Nie ukryje też kabli od naszego sprzętu, więc ten wybór nie jest rozwiązaniem do każdego pokoju dziennego.

Wybierając szafkę RTV kierujmy się jednak przede wszystkim użytecznością wybranego rozwiązania, tym czy będzie odpowiednio dużo miejsca na umieszczenie na niej telewizora i czy w razie, gdy wymienimy go na większy, nie będzie konieczna również wymiana mebla, na którym stoi.

Szafka RTVSzafka RTV Fot. Abra Meble

Więcej o: