Najważniejsze kryteria przy wyborze drzwi zewnętrznych

Redakcja
09.08.2020 16:00
Drzwi wejściowe do domu czy mieszkania to inwestycja na lata - właściwy wybór pozwala na unikanie ich wymiany przez bardzo długi czas. Należy pamiętać, że drzwi wpływają nie tylko na estetykę budynku, ale również na bezpieczeństwo i komfort jego mieszkańców. Na co należy zwrócić uwagę podczas ich kupna?

Jaki materiał jest najlepszy?

Jednym z głównych kryteriów różniących poszczególne drzwi zewnętrzne jest materiał, z którego zostały wykonane. Przed ostateczną decyzją warto uważnie przeanalizować każdy z wariantów pod kątem wyglądu, funkcjonalności oraz bezpieczeństwa.

Do najchętniej wybieranych opcji należy drewno (np. sosna, świerk, buk, mahoń czy dąb). Niestety nie jest to najtańszy materiał, jednak bez wątpienia ma on ogromne zalety, do których należą choćby wysoka wytrzymałość oraz izolacyjność cieplna i akustyczna. Oprócz tego drewniane drzwi zewnętrzne cechują się małą rozszerzalnością cieplną, co oznacza, że zmiany temperatur nie wpływają na sposób ich domykania. Obecnie drewno często bywa łączone z blachą stalową, dzięki czemu drzwi stają się antywłamaniowe. Warto przy tym pamiętać, że surowiec ten jest podatny na działanie warunków atmosferycznych, przez co należy go regularnie konserwować.

Tańszym wariantem mogą być drzwi zewnętrzne wykonane z PCV, które są łatwe do utrzymania w czystości, ale znacznie mniej trwałe. Ich słabym punktem jest foliowa okleina, która uniemożliwia naprawę ewentualnych zniszczeń mechanicznych. PCV ma dobre parametry termiczne i akustyczne, jednak nie ma właściwości antywłamaniowych.

Z kolei najdroższy rodzajem drzwi zewnętrznych są drzwi aluminiowe lub stalowe. Niestety często są one nieco „zimne”, czyli nie chronią przed skrajnymi temperaturami. Metal jest jednak niezwykle sztywny, odporny na czynniki atmosferyczne oraz trudny do sforsowania dla ewentualnych włamywaczy. Z tego powodu wykonane z niego drzwi wejściowe często są wykorzystywane w różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej, choć dzięki coraz bardziej zróżnicowanej estetyce pasują również do domów mieszkalnych.

DrzwiDrzwi Fot. Shutterstock

Odporność na włamanie

Oczywiście najważniejszą funkcją drzwi zewnętrznych jest zapewnianie bezpieczeństwa użytkowników budynku lub lokalu. W związku z tym przy ich wyborze

należy zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę modelu zgodną z normą PN–EN 14351-1 +A1:2010, która określa właściwości eksploatacyjne drzwi. Do mieszkań w blokach zwykle stosuje się drzwi klasy 1 (standardowe, opierające się użyciu siły fizycznej) oraz 2 (o nieco podwyższonej wytrzymałości). W przypadku domów szeregowych na zamkniętych osiedlach sprawdzają się produkty klasy 3, czyli drzwi antywłamaniowe odporne na wykorzystanie prostych narzędzi czy łomu. Domy wolnostojące zlokalizowane na przestrzeniach otwartych wymagają wykorzystania drzwi klasy 4, czyli antywłamaniowe, opierające się zarówno prostym, jak i bardziej zaawansowanym narzędziom, takim jak pilarki, łomy czy wiertarki. Natomiast klasy 5 i 6 to drzwi pancerne, które możemy spotkać np. w bankach.

DrzwiDrzwi Fot. Shutterstock

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • kaaaspaaar

    0

    Moim zdaniem najważniejsze kryterium to materiał, z jakich drzwi są wykonane oraz ich wypełnienie. My mamy drzwi aluminiowe Aluhaus wypełnione pianką PUR, która zapewnia szczelność i wyciszenie. Cena i jakość to kolejne z aspektów ważnych przy wyborze. Nie zapominajmy też o montażu daszka nad drzwi zewnętrzne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX