Styl urban jungle w domu: Jak stworzyć aranżację z odrobiną egzotyki?

Wioleta Bednarczyk/DZ
04.08.2020 17:00
Oto trend nie tylko 2020 roku! Połączenie w aranżacji egzotycznej dżungli i miejskiej estetyki, czyli styl urban jungle. To świetna propozycja do każdego wnętrza. Podpowiadamy, jak ten styl stworzyć, by osiągnąć piękny efekt. Mamy też wiele świetnych produktów.

Ramka drewniana świetnie podkręca styl każdej aranżacji.Ramka drewniana świetnie podkręca styl każdej aranżacji. Fot. Shutterstock

Styl urban jungle to nie tylko egzotyczne odmiany żywych roślin. Podstawą takiej aranżacji jest ciemnozielony kolor o rożnych odcieniach oraz motywy egzotyczne i leśne. Ciemnozielone liście palmy, bananowca, monstery, paproci zawładnęły prawie wszystkimi artykułami do dekoracji wnętrz. Nie dziwimy się. Ciemna zieleń jest niezwykle wytworna. To hit kolorystyczny ostatnich lat, który pokochało wielu miłośników dobrego designu oraz stylowych wnętrz. Skorzystajmy z tego!

Styl jungle i biophilic design w aranżacji

Kolor zielony od dawna kochają wnętrza w stylu hygge, retro, vintage, boho, rustykalnym czy industrialnym. Wprowadza mnóstwo radości, głębi, harmonii i świeżości. Pozwala też lepiej zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Kojarzy się z zieloną naturą, która ma działanie terapeutyczne – redukuje stres, poprawia samopoczucie, produktywność i kreatywność, a nawet zmniejsza ból fizyczny. Dlatego trend eksponujący roślinność w architekturze jest tak wszechobecny już od wielu lat i nazywany jest biophilic designem. 

Jednym z przełomowych momentów dla biophilic designu, czyli wykorzystania natury w projektowaniu, były badania Rogera Ulricha z 1984. Udowodniły, że widok za szpitalnym oknem bezpośrednio przekłada się na czas rekonwalescencji pacjentów po zabiegach chirurgicznych. Osoby, które obserwowały naturę zamiast muru, szybciej powróciły do zdrowia.

Plakat botaniczny z modnym wzorem paproci.Plakat botaniczny z modnym wzorem paproci. Fot. Shutterstock

Oliver Heath – jeden z ekspertów od biophilic designu, architekt, założyciel Heath Design Ltd. uważa, że oprócz bezpośredniego kontaktu z żywą naturą bardzo istotne są też materiały i wzory, które ją naśladują. Nawet takie prowadzą do szczęśliwszego i zdrowszego życia. Dlatego warto wykorzystywać je w aranżacji, a zielonym roślinom i kwiatom przeznaczyć należyte miejsce w domu. Stąd też moda na różne dekoracje wnętrz z wykorzystaniem zieleni i motywów roślinnych, w tym także egzotycznych, które kojarzą się z dżunglą.

Salon w stylu urban jungle nie istnieje bez ciemnej zieleni i motywów egzotycznych

Modną w tym sezonie ciemną zieleń, która króluje na salonach już od kilku lat, możesz wykorzystać też na tkaninach. Doskonale zaprezentuje się nie tylko na poduszkach, pledach i kocach, ale również sofach, fotelach czy pufach. 

Salon w stylu urban jungle stworzysz też dzięki fototapecie czy różnym grafikom i plakatom z motywami egzotycznymi. W takim wnętrzu fajnie sprawdza się również parawan z modnymi liśćmi paproci, palmy czy monstery. Kilka ciekawych produktów z motywami egzotycznymi oferuje też Empikfoto. Zobaczcie!

Dom z dużą ilością zielonych roślin to aranżacyjna podstawa stylu jungle

W mieszkaniu w stylu urban jungle nie powinno zabraknąć zielonych kwiatów, szczególnie zielonych odmian roślin egzotycznych, między innymi paproci, palm, monster, strelicji, bananowców. Są piękną dekoracją wnętrza. Nie tylko podkręcają styl aranżacji, ale też wnoszą do domu więcej życia i radości. Dlatego warto o nie dbać, pielęgnować je, a drobnymi krokami aranżacyjnymi stylizować ich piękną formę, na przykład wykorzystując modne kwietniki. W 2020 roku bardzo modne są różnorodne formy z metalu. Często to lekkie, proste konstrukcje pełne szyku. 

We wnętrzu urban jungle nie może zabraknąć zielonych kwiatów.We wnętrzu urban jungle nie może zabraknąć zielonych kwiatów. Fot. Shutterstock

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • mariola2003

    Oceniono 1 raz 1

    Udało mi się urządzić mieszkanie w stylu urban jungle dzięki architektom Naos Wnętrza. Zaprojektowali i wykończyli moje m2 pod klucz. Zajęli się nawet nadzorowaniem ekipy budowlanej i zakupem materiałów. Wprowadziłam się na gotowe, a wnętrza wyglądają jak z katalogu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX