Płyta OSB. Oryginalny sposób na designerskie wnętrze

Redakcja
11.08.2020 12:00
Płyta OSB jest wykorzystywana głównie jako materiał konstrukcyjno- budowlany, ale może mieć ona też inne zastosowania. Płyta OSB daje szerokie możliwości i wykorzystać ją można również do wykończenia wnętrz. Będzie dobrym materiałem do zastosowania jako okładzina sufitowa, ścienna, element mebli lub dekoracja. Mamy kilka pomysłów, gdzie można wykorzystać płytę OSB we wnętrzu.

Płyta OSB to surowy materiał wytwarzany z wiórów drewnianych prasowanych pod ciśnieniem i scalanych za pomocą żywicy syntetycznej. Powierzchnia płyty OSB charakteryzuje się tym, że nie pęcznieje ona pod wpływem wody, pozostając prosta i sztywna przez lata. Materiał jest solidny i trwały, dlatego jest uwielbiamy przez majsterkowiczów i architektów. Coraz częściej doceniane są walory dekoracyjne płyt OSB, które są wykorzystywane w przeróżnych projektach. Płyty OSB są dostępne w różnych rozmiarach i grubościach. Taką płytę wystarczy jedynie zaolejować lub polakierować, żeby była ona dekoracją lub elementem wykończeniowym naszego wnętrza.

Płyta OSB na sufit, podłogi i ściany

Płyta OSB świetnie sprawdzi się jako okładzina sufitowa, ścienna lub podłogowa. Takie wykończenie powierzchni ociepli wnętrze i doda mu naturalnego wyrazu i stylu. Zastosowanie płyty OSB pomoże nam uzyskać nieco inny efekt niż w przypadku tynków czy farb, ponieważ posiada ona inną charakterystyczną fakturę. Wybierając płytę, którą chcemy wykorzystać na sufit ścianę, czy podłogę powinniśmy kierować się jej grubością. Należy wybrać wówczas płytę OSB cienką, gr. 8 mm. Wykończenie powierzchni w domu płytą OSB nie będzie pasowało do każdego rodzaju wnętrza. Sprawdzi się ona idealnie w nowoczesnych wnętrzach, w stylu industrialnym czy skandynawskim. Płyta OSB będzie też idealna do wnętrz w których chcemy wyrazić styl eko, nadać naszym wnętrzom harmonii i pokazać, że dbamy o naturę.

Okno balkonowe Galeria (FAKRO)Okno balkonowe Galeria (FAKRO) materiały prasowe

Meble z płyty OSB

Płyta OSB to ciekawy materiał, który można z powodzeniem wykorzystać do wykonania mebli. Jest on uwielbiany przez majsterkowiczów, ale takie meble można również znaleźć w ofercie dostępnej na rynku. Struktura dekoracyjna i kolor płyty OSB sprawi, że taki mebel będzie wyglądał atrakcyjnie i designersko. Płyta OSB jest twarda i nie paczy się, dlatego z powodzeniem może ona być wykorzystana do wykonania mebli. Z płyty OSB można zrobić szafki, regały, półki, stoliki, albo użyć ich jako dodatek do frontów meblowych wykonanych w większości z innego materiału niż płyta OSB. Płyta OSB będzie dobrze się prezentowała z bielą, szarościami i czernią.

Płyta OSB w sypialni

Modnym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty OSB jako zagłówka łóżka w sypialni. To bardzo ciekawe połączenie, które sprawi, że sypialnia nabierze wyrazu. Płyta OSB będzie świetnie nadawała się do sypialni w stylu industrialnym. Taką płytę użytą jako zagłówek łóżka możemy pomalować na inny kolor zachowując fakturę tego materiału, lub pozostawić ją w jej naturalnym kolorze jedynie ją lakierując. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie wokół łóżka wybierając oświetlenie o ciepłych barwach. Żeby dodać trochę koloru do sypialni można zastosować dekorację w delikatnych pastelowych kolorach, albo wybrać dodatek w formie lampy czy obrazu, który będzie dobrze współgrał z płytą OSB. Tak zaaranżowana sypialnie z pewnością nie będzie nudna ani monotonna.

Przekonaliśmy Was, że płyta OSB to ciekawy pomysł na wykończenie i dekorację wnętrza? Mamy nadzieję, że tak. Jeżeli macie w planie zakup płyty OSB, to warto odwiedzić sklep internetowy Merkury Market.

Więcej o: