Plakaty filmowe. Propozycje, dzięki którym zaskoczysz znajomych

VB/DZ
11.08.2020 13:30
Przedstawiamy różne propozycje plakatów filmowych. Są też pomysły na stworzenie własnych unikalnych projektów w 5 minut. Cena? Dobra!

Pierwszy w historii plakat pojawił się w 1895 roku i reklamował pokaz filmu braci Lumiere. Jego autorem jest francuski artysta Henri Brispot. Przedstawia grupę ludzi czekających na pokaz. Został stworzony, by nakłonić gości do przyjścia na seans filmowy, które zaplanowano na 28 grudnia 1895 roku. Wtedy nie okazał się  skuteczny, ponieważ w sali kinowej zaplanowanej na 100 osób pojawiło się niecałe 30 osób, nie było też ludzi mediów. Jednak plakat filmowy braci Lumiere z pewnością przyczynił się do rozpowszechnienia sztuki zachęcającej do odwiedzania kin i teatrów.

Cinematographe Lumiere 1895.Cinematographe Lumiere 1895. Fot. Wikimedia.org I Henri Brispot (1846-1928)

Był też plakat filmowy stworzony na potrzeby konkretnego filmu. Został wykonany przez Marcellina Auzolle'a do obrazu „Polewacz polany” z 1896 roku. 

Cinématographe Lumiere 1896.  1896.Cinématographe Lumiere 1896. 1896. Fot. Wikimedia.org I Marcellin Auzolle

W późniejszym latach plakaty filmowe reklamowały nie tylko filmy, ale i miejsca ich wyświetlania. Pojawiały się też informacje o bieżącym programie kina. Dziś plakaty filmowe nie kojarzą się jedynie z reklamowym słupem stojącym na ulicy. To różnorodny design, który przyciąga świetnymi wzorami. Wiszą w muzeach, galeriach i pięknie dekorują domowe wnętrza. 

Plakaty filmowe z własnym zdjęciem i grafiką

To świetny pomysł na prezent dla drugiej połówki, przyjaciela, kolegi czy koleżanki z pracy. Mamy szablony stworzone na podstawie popularnych filmów, które pomogą w przygotowaniu takiej niespodzianki. Wolisz "Tylko z Tobą", "Najlepszą", "Pitbulla", "Pamiętnik" czy kultową "Bridget"? 

Plakat Pitbull.Plakat Pitbull. Fot. Empikfoto

Małe i duże plakaty filmowe 

Do wyboru są plakaty filmowe na papierze fotograficznym o różnej wielkości, m.in. 70 x 100 cm, 50 x 70 cm, 40 x 60 cm, 30 x 40 cm. Możesz też wybrać format: poziomy, pionowy i kwadratowy. Plakaty filmowe w ramie również będą fajną propozycją dekoracji ściany. 

Zaprojektuj plakaty filmowe od zera

Jeśli wskazane pomysły nie są dla ciebie ciekawe, to proponujemy stworzenie własnych plakatów filmowych w ramie. Możesz dodać swój szablon oraz wybrać wymiar, orientację i papier fotograficzny. Jest też możliwość dodania tekstu. Proponujemy też skorzystanie z bazy Empikfoto, w której znajdują się ozdobne cliparty, ramki i tła. Stwórz własny unikat wśród plakatów filmowych!

Znane plakaty filmowe

Zagraniczne plakaty filmowe.Zagraniczne plakaty filmowe. Fot. Shutterstock

Na stronie poster.pl możesz też zamówić plakaty filmowe polskiej szkoły plakatu. Są tu dzieła tworzone przez polskich artystów. Filmy wyświetlane w kinach miały dzięki nim mistrzowską oprawę

Wiele ciekawych propozycji z kraju i ze świata można znaleźć również na stronie Gapla. To galeria plakatu filmowego, która prezentuje bogatą ofertę plakatów filmowych i afiszów, m.in. ze zbiorów Filmoteki Narodowej - od najwcześniejszych z końca XIX wieku, po współczesne do najnowszych produkcji.