Toaletka - najbardziej kobiecy mebel w całym domu

Redakcja
12.08.2020 16:00
Własna toaletka to marzenie wielu nastolatek i dorosłych kobiet. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki mebel znajdował się w każdym domu, zaś dziś niektórzy uważają go za coś zupełnie zbędnego. Tymczasem toaletka jest nie tylko bardzo praktyczna, ale również pięknie dopełnia każdą stylową aranżację sypialni.

Kilka słów o historii

Choć dziś toaletka uchodzi za typowo kobiecy mebel, na pomysł stworzenia jej pierwowzoru wpadł… mężczyzna. Beau Brummell, bliski przyjaciel króla Jerzego IV, był arbitrem męskiej elegancji, który wprowadził do klasycznej mody współczesny garnitur noszony razem z krawatem. Codziennie spędzał wiele godzin na przebieraniu się i dbaniu o swój wygląd. Do wszystkich tych czynności potrzebował oczywiście odpowiedniego mebla - i tak powstał specjalny stolik wyposażony w spore lustro. Toaletka szybko zyskała międzynarodową sławę i zdobyła zainteresowanie wielu kobiet, zwłaszcza tych należących do arystokracji. Co ciekawe, w tamtym czasie mebel ten bywał określany mianem „beau brummell” (od nazwiska pomysłodawcy) lub „vanity table” (czyli „stolika próżności”). Obecna nazwa „toaletka” odnosi się do francuskiego słowa „toilette”, oznaczającego wszystkie czynności związane z higieną oraz strojenie się.

ToaletkaToaletka Fot. Shutterstock

Dlaczego warto mieć toaletkę?

Choć niegdyś posiadanie własnej toaletki było zarezerwowane raczej dla osób z wyższych sfer, dzisiaj może sobie na nią pozwolić właściwie każdy. Na rynku znajdziemy zarówno modele z wyższej półki cenowej, jak i te na każdą kieszeń. Mebel ten niewątpliwie ma wiele trudnych do przecenienia zalet. Przede wszystkim zapewnia dogodne miejsce, idealnie przystosowane do wygodnego wykonywania makijażu, układania fryzury oraz zabiegów pielęgnacyjnych. W dodatku dzięki temu panie oszczędzają cenny czas spędzany w łazience i szybciej mogą zwolnić ją dla reszty domowników. Oprócz tego toaletka stanowi doskonałą przestrzeń do przechowywania osobistych drobiazgów, takich jak kosmetyki kolorowe, biżuteria, urządzenia stylizujące (np. lokówka i prostownica) czy ozdoby do włosów.

Jak wygospodarować miejsce na toaletkę?

Co ciekawe, na początku toaletki były eksponowane jako element wystroju salonu. Dzisiaj standardowym rozwiązaniem jest umieszczanie ich w sypialni. To właśnie tam większość kobiet szykuje się do pracy czy na wielkie wyjście. Idąc tym tropem, możemy także postawić ten mebel w garderobie, w której trzymamy wszystkie ubrania. Ciekawym pomysłem jest również wygospodarowanie miejsca na blacie w łazience (obok umywalki lub szafek na kosmetyki).

Wszystkie powyższe wyjścia są jednak zarezerwowane raczej dla posiadaczy dużych mieszkań lub przestronnych domów. A jak znaleźć miejsce na toaletkę, kiedy mieszkamy na stosunkowo niewielkim metrażu? Rozwiązaniem tego problemu może być postawienie na mebel wielofunkcyjny. W tej roli sprawdzi się np. biurko z podnoszonym blatem, pod którym znajduje się skrytka na kosmetyki i przybory do makijażu. Jeśli chcemy, możemy tam zamontować również duże lustro.

Cechy idealnej toaletki

Wybierając toaletkę, oczywiście należy wziąć pod uwagę pomieszczenie, w którym ma się znaleźć. Mebel powinien być do niego dopasowany zarówno pod względem gabarytów, jak i stylistyki. Aby toaletka była nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna, powinna być jak najbardziej pojemna. Duża liczba szuflad i schowków pozwala na komfortowe przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów i kosmetyków. Istotną kwestią jest także duże lustro. Bez wątpienia najlepiej jest wykonywać make-up przy świetle dziennym, jednak warto zadbać też o dodatkowe źródła oświetlenia umieszczone po obu stronach ramy.

ToaletkaToaletka Fot. Shutterstock

Więcej o: