Urządzamy wygodną garderobę

Redakcja
13.08.2020 12:00
Garderoba to jedna z najważniejszych stref całego mieszkania. Pełni kluczową rolę w utrzymywaniu porządku, a właściwie zaprojektowana pozwala także na znaczne oszczędności czasu podczas codziennego ubierania się. Wygląd i funkcjonalność tego miejsca zależy przede wszystkim od naszych możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości przestrzeni, którą dysponujemy. Jak urządzić wygodną i praktyczną garderobę?

Lokalizacja

Właściciele dużych domów często mogą sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pomieszczenia służącego nie tylko do przechowywania odzieży i obuwia, ale także do przebierania się i szykowania do wyjścia. W takich wypadkach garderoba zwykle umieszczana jest w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni lub łazienki, dzięki czemu zapewnia większą wygodę i prywatność.

Niestety w przypadku małych mieszkań takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, musimy usytuować garderobę w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzała domownikom, a jednocześnie każdy z nich będzie miał do niej swobodny dostęp. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas postawienie na gotową szafę, którą umieścimy w przedpokoju lub sypialni. Należy zadbać o to, by wybrany przez nas mebel wykorzystywał całe dostępne miejsce. Dobrym wyjściem może być wykonanie garderoby na wymiar, by dokładnie zapełniała wnękę lub sięgała aż po sufit.

GarderobaGarderoba Fot. Merkury Market

Wyposażenie

O funkcjonalności garderoby decyduje przede wszystkim jej wyposażenie. W przypadku osobnego pomieszczenia nie musimy kupować mebli – wystarczą wygodne półki i wieszaki. Z kolei gotowe szafy powinny być wyposażone w jak najwięcej miejsc do przechowywania ubrań oraz butów. Z pewnością przydadzą się drążki, na których powiesimy odzież nienadającą się do składania (np. sukienki lub płaszcze). Oprócz tego w dobrej garderobie znajdziemy półki, szuflady, kosze oraz stojaki na obuwie. Bardzo istotne jest także sporych rozmiarów lustro, w którym użytkownicy będą mogli się przejrzeć przed wyjściem.

Oświetlenie

Dobór stroju jest zdecydowanie łatwiejszy, gdy mamy dostęp do dziennego światła. Idealnym rozwiązaniem jest więc umieszczenie garderoby w pokoju z oknem. Ciekawym pomysłem może być także oddzielenie tego pomieszczenia od dobrze oświetlonej sypialni przy pomocy szklanych drzwi lub ścianki działowej. Natomiast jeśli z różnych przyczyn nie jest to możliwe, należy zadbać o właściwy dobór światła sztucznego. Aby dobrze spełniało swoją funkcję, musi być równomierne (najlepiej, by pochodziło z kilku źródeł) i mieć odpowiednią barwę. Niskiej jakości świetlówki mają chłodne zabarwienie, a co za tym idzie – są niekorzystne dla wyglądu sylwetki i twarzy (zaostrzają rysy) oraz przekłamują kolory ubrań. Zdecydowanie lepiej postawić więc na ciepłe żarówki. Niektórzy decydują się również na mniejsze źródła światła doprowadzone do poszczególnych półek, które znacznie ułatwiają codzienny dobór stylizacji. Takie oświetlenie może włączać się automatycznie, po otworzeniu drzwi garderoby.

Funkcjonalna garderoba do przedpokoju

Dysponując bardzo małym przedpokojem, musimy dobrać do niego szafę, która nieco różni się konstrukcją od tradycyjnego mebla tego typu. Przede wszystkim warto zastanowić się nad drzwiami przesuwnymi, które nie zabierają cennej przestrzeni. Dobrym pomysłem jest też ozdobienie ich lustrem, które optycznie powiększy metraż i rozświetli pomieszczenie. W wypadku niewielkich mieszkań świetnie sprawdzają się meble wielofunkcyjne. Garderoba w przedpokoju nie musi więc służyć wyłącznie do przechowywania ubrań – można umieścić w niej także np. wieszak na klucze lub schowek na urządzenia domowe, takie jak odkurzacz czy żelazko.

GarderobaGarderoba Fot. Merkury Market

Więcej o: