Wybieramy drzwi wewnętrzne - o czym pamiętać i czego unikać?

Redakcja
13.08.2020 16:00
Przez większość czasu w ogóle ich nie zauważamy. Warto jednak pamiętać, że drzwi wewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu lub mieszkania. W dodatku ich wybór bywa naprawdę trudny, ponieważ powinny dobrze wyglądać z obu stron (a więc w obu pomieszczeniach, które łączą) i jednocześnie spełniać swoje założenia funkcjonalne.

„Od siebie” czy „do siebie” – jak powinny być otwierane drzwi?

Wybierając drzwi wewnętrzne, należy zwrócić baczną uwagę na sposób ich otwierania. To, czy mamy do czynienia z tzw. drzwiami prawymi, czy lewymi, ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo domowników. Jeśli najczęściej podchodzimy do przejścia od strony lewej, to powinny być one prawe (i na odwrót). Natomiast przy wyborze drzwi do dwóch pomieszczeń znajdujących się blisko siebie, należy zadbać o to, by nie blokowały się one wzajemnie.

Oprócz tego w przypadku małych metraży lepiej postawić na drzwi otwierane na zewnątrz, by nie blokować cennej przestrzeni. Zaś jeśli w mieszkaniu jest długi korytarz prowadzący do większości pokojów – lepiej wybrać modele otwierane do wewnątrz.

Drzwi wewnętrzneDrzwi wewnętrzne Fot. Merkury Market

Jaki kolor wybrać?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w czasie doboru kolorystyki drzwi wewnętrznych, jest wzięcie pod uwagę wyłącznie aranżacji jednego z pomieszczeń, zapominając, że drzwi są równie widoczne z tego drugiego. Barwę najlepiej dobrać do podłogi – na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Jeśli chcemy optycznie powiększyć mały pokój, warto postawić na jasne odcienie, np. biel. Drzwi czarne lub w zdecydowanych kolorach sprawdzą się zaś w przestronnych wnętrzach w stylu nowoczesnym.

Drzwi wewnętrzneDrzwi wewnętrzne Fot. Merkury Market

Najlepszy materiał do drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne wykonane z naturalnego drewna dodają pomieszczeniom ciepła i przytulności. Świetnie pasują m.in. do stylu tradycyjnego, skandynawskiego oraz ekologicznego. Wiele osób zastępuje ten szlachetny materiał tańszą płytą wiórową, MDF lub HDF. Interesującym rozwiązaniem są także drzwi z grubego, hartowanego szkła, które optycznie powiększają i rozświetlają przestrzeń. Z oczywistych względów nie nadają się one jednak do łazienki lub toalety.

Nie tylko estetyka

Oczywiście drzwi wewnętrzne nie są tylko ozdobą, ale pełnią również kilka ważnych funkcji praktycznych. W związku z tym warto zwrócić uwagę na takie ich parametry jak choćby ich dźwiękoszczelność. Jeśli zależy nam na drzwiach zatrzymujących uciekające ciepło oraz dobrze zaciemnionych, najlepiej wybrać model pełny, czyli nieposiadający przeszklenia. Oczywiście należy również zwrócić uwagę na jakość wybranego modelu. Nie warto kupować drzwi zbyt cienkich, wykonanych z kiepskiej jakości materiałów lub niezbyt starannie wykonanych.

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • izabela.grzybek

    Oceniono 2 razy 2

    Też przykładam wagę do jakości, dlatego zamówiłam drewniane, solidne drzwi w parkietlux. Jedne przesuwne między kuchnią a jadalnią, a pozostałe skrzydłowe. Mają mleczne przeszklenia i aluminiowe listewki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX