Lampa ze starego drewna - jak ją zrobić, do czego pasuje?

Stare drewno jest dobrym pomysłem na indywidualny styl we wnętrzu. Wykonana z niego lampa jest szczególnie ciekawa - przy odrobinie zacięcia można ją zrobić samemu.

Zalety starego drewna

‘’Drewno z odzysku’’ już lata temu zostało docenione w krajach Europy Zachodniej. Nierzadko robione z niego meble powstawały z materiału zakupionego za niewielką cenę nad Wisłą. Obecnie na polskim rynku nie znajdziemy tanich ozdób wykorzystujących właśnie stare drewno, ale przy pewnej dozie wysiłku możemy je zrobić sami. Podobnie jest z lampami. Co nas urzeka w przedmiotach ze starego drewna? Z pewnością są bardzo oryginalnymi elementami aranżacji wnętrz. Wiele mówią o osobie, która je zaprojektowała - zwłaszcza o tym, że posiada ciekawy i niepospolity gust.

Czasami stare drewno jako materiał niemal ‘’opowiada’’ swoją historię - na rynku możemy nabyć lampy wykonane ze stuletnich chat. Wyjątkowa rzecz, prawda?    

LampaLampa Fot. Shutterstock

Lampa ze starego drewna - rodzaje

Niewątpliwie najpopularniejszymi lampami ze starego drewna są:

  • lampy wiszące w kształcie belki - zdecydowanie najbardziej popularne. Powstają poprzez odpowiednie spreparowanie starej belki lub nawet grubej gałęzi o nieregularnych kształtach, gdzie umieszcza się miejsca na żarówki. Często takie modele mocuje się na łańcuchach lub grubych linach z juty.
  • kinkiety - można je zakupić w formie jednostronnie lub dwustronnie wydrążonego kawałka belki z miejscem na jednostronnie lub obustronnie umieszczone żarówki.
  • lampy stojące - o większym stopniu skomplikowania.
  • lampy o nieregularnych kształtach - wykorzystujące naturalnie ukształtowane krzywizny drewna. Często są to projekty bardzo artystyczne.

Do czego pasuje lampa ze starego drewna?

Często można się spotkać z opinią, że lampy ze starego drewna reprezentują styl ‘’rustykalny’’ lub wręcz ‘’dworkowy’’. Oczywiście w charakteryzującym się wrażeniem ciepła i harmonii rustykalnym stylu będą one niezastąpionym dodatkiem. W praktyce ich zastosowanie jest jednak bardzo szerokie. Lampa ze starej belki stanowi idealne rozwiązanie nad stół do salonu. W nowoczesnym wnętrzu może być elementem o znaczeniu przełamującym - przyczyni się chociażby do ocieplenia industrialnej aranżacji. 

LampaLampa Fot. Shutterstock

Jak ją wykonać?  

Najbardziej ciekawe w przypadku lampy ze starego drewna jest to, że przy odrobinie wprawy w posługiwaniu się narzędziami, można wykonać ją samemu - choćby w najprostszej wersji. Oprócz standardowych przyrządów w rodzaju wiertarki, palnika lub pilarki tarczowej, musimy posiadać oczywiście odpowiedni kawałek drewna. Często pozyskamy go za grosze lub nawet za darmo - wystarczy fragment grubej belki z rozbiórki. Może być nawet z gwoździami - w tym przypadku dodadzą one lampie uroku.

Powierzchnię możemy poddać obróbce i wygładzaniu, ale często nie jest to potrzebne i wystarczy ją tylko oczyścić - to już zależy od naszej koncepcji. W odpowiednio przyciętym kawałku drewna:

  • wiercimy otwory na przewody elektryczne
  • belkę bejcujemy wybranym wcześniej preparatem, który nie tylko wytwarza powłokę ochronną, ale też uwydatnia naturalne piękno drewna; do wyboru mamy zarówno bejce transparentne, jak też w różnych odcieniach
  • wykonanie instalacji elektrycznej wymaga posiadania przewodów długości ok. 2 m, które później trzeba zaizolować i umieścić w oprawkach
  • przewody przeciąga się przez przygotowane wcześniej otwory
  • oprawki umieszcza się na dowolnej wysokości od belki - należy zabezpieczyć je przed wysunięciem
  • przewody należy podpiąć do kostki do prądu tak, aby można było od niej poprowadzić przewód zasilający
  • lampę można zawiesić na jutowych sznurach 

LampaLampa Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.