Jaką farbę wybrać do łazienki?

Wybierając farbę do łazienki, musimy zważać nie tylko na kolor. Pomieszczenie jest wymagające - z dużą ilością wilgoci i pary. Należy więc postawić na produkt o odpowiednich właściwościach.

Łazienka cała w płytkach? 

Nie do końca wiadomo czy łazienki od podłogi po sufit wyłożone płytkami były bardziej wytworem mody, czy też przekonania o tym, że takie rozwiązanie jest absolutnie konieczne. Prawdą jest, że farby wewnętrzne stosowane w salonie lub przedpokoju nie najlepiej sprawdzą się w wilgotnym i parnym pomieszczeniu. Nie oznacza jednak, że musimy z nich rezygnować - obecnie panuje zresztą trend, gdzie odchodzi się od aranżacji opierających się wyłącznie na płytkach. Co do zasady, farba do łazienki powinna charakteryzować się odpornością na:

  • wilgoć
  • pękanie i zmiany temperatur
  • grzyby i pleśń
  • zmywanie i szorowanie
  • paroprzepuszczalne (pozwalają ścianom oddychać)

ŁazienkaŁazienka Fot. Shutterstock

Farba akrylowa

Zawierają żywicę akrylową, która pozwala na wysoką przepuszczalność pary wodnej. Powierzchnie tworzące się w wyniku pomalowania farbą akrylową są bardzo odporne, można również je bez większego problemu zmywać wodą lub wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Ponadto zakupimy je w wersji odpowiedniej dla przestrzeni narażonych na grzyby i pleśni. Dostępne na rynku produkty dobrze przyjmują się na zróżnicowanych powierzchniach. Wadą jest to, że taki rodzaj farby nie jest w stanie pokryć większych zarysowań.  

Farba ceramiczna

Właściwie jest odmianą farb akrylowych, które wykonano jednak w specjalnej technologii: zawierają mikrokuleczki ceramiczne. Ich zaletą jest to, że ściany bardzo długo zachowują świeży wygląd. Dodatkowo są bardzo gładkie w związku z czym nie przyczepia się do nich brud. Dodatkowo, w przeciwieństwie do klasycznych farb akrylowych, bardzo dobrze niwelują nierówności podłoża. 

Farba lateksowa

Posiada większą zawartość żywicy, niż farba akrylowa. Konsekwencją tego jest większa zdolność do krycia podłoża. Ściana może oddychać, my zaś możemy nawet ją szorować w przypadku bardziej dotkliwych zabrudzeń. Dzięki domieszce kauczuku sprawdzi się także jako materiał kryjący wymagający powierzchnie - choćby płytę OSB, beton lub płyty MDF. Powłoki przez nie pozostawione mogą być matowe lub połyskliwe. 

ŁazienkaŁazienka Fot. Shutterstock

Czym malować ścianę pod prysznicem?

Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie musimy poradzić sobie z bardzo trudnym wyzwaniem, jakim jest pomalowanie ściany pod prysznicem. Z reguły w takim miejscu preferuje się położenie płytek ceramicznych lub wstawienie kabiny zabudowanej z tyłu. W praktyce te rozwiązania bywają jednak czasochłonne i drogie. Jeśli nie mamy sami doświadczenia z kładzeniem płytek - czasem trudno też o dobrego fachowca.

Farba pod prysznicem bywa wybierana jako rozwiązanie tymczasowe. Niemniej - musi właściwie się prezentować i posiadać właściwości, które nie zamienią nam łazienki w niechlujne i zagrzybione pomieszczenie. W takich sytuacjach najlepiej jest posłużyć się gotowym zestawem farby wodoodpornej i bezbarwnego lakieru poliuretanowego. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA