Naturalne dodatki do domu. Pomogą stworzyć modny dom w stylu eko

Wioleta Bednarczyk/DZ
17.08.2020 16:30
Bycie eko nie polega tylko na segregacji śmieci czy korzystaniu z odnawialnych źródeł energii! Swoją chęć dbania o środowisko można również wyrazić poprzez naturalną aranżację wnętrza. Pomogą lniane, rattanowe, bambusowe i inne plecione dodatki do domu. Z nimi będziesz bliżej natury! Teraz kupisz je z rabatem nawet -65%.

Wnętrze w stylu eko wykończone jest naturalnymi materiałami o lekkich i prostych formach. To nie tylko odpowiednie kolory i dodatki do domu, ale również styl bycia bezpieczny dla środowiska. Bądź eko! 

Plecione dodatki do domu 

Dom eko tworzą przede wszystkim lniane dodatki do domu, ale również mnóstwo rattanu, wikliny, bambusa czy sznurka. To podstawa aranżacyjna na przykład stylu boho. W 2020 roku plecione dodatki do domu z duszą bohemy nie mają sobie równych. Współgrają z każdym wnętrzem, ogrodem czy stylem oraz pomagają stworzyć przytulną i naturalną aranżację.

Jest wiele różnych dodatków do domu boho, które zachwycają przeróżnymi splotami i wzorami. To na przykład rattanowe kwiaty czy pawie ogony, które najczęściej przyjmują formy krzeseł, foteli i dekoracji ściennych. To lampy plecione ze sznurka o kielichowatych kloszach. Są też mniejsze elementy wyposażenia wnętrza o ciekawych formach. Plecione dywany, kosze czy bambusowe półki powinny być aranżacyjną podstawą domu eko. 

Naturalne dodatki do domu w stonowanych kolorach.Naturalne dodatki do domu w stonowanych kolorach. Fot. LINEN COUTURE

Lniane dodatki do domu mają wiele zalet

Wnoszą sporo naturalności do wnętrza. Najlepiej dekorują domy boho, vintage, retro, rustykalne, skandynawskie. Jednak nie tylko! Lniane dodatki do domu potrafią pięknie prezentować się w każdym pomieszczeniu, w różnych stylach. Salon świetnie zdobią poduchy dekoracyjne, narzuty, kapy czy zasłony. W kuchni i jadalni wspaniale wyglądają obrusy, serwetki, ściereczki z lnu, poduchy na krzesła. Także piękne lampy, dywaniki i inne lniane dodatki do domu, z którymi dom staje się przytulny i stylowy.

Poduszka dekoracyjna z botanicznym motywem.Poduszka dekoracyjna z botanicznym motywem. Fot. REALLY NICE THINGS

Len ma nie tylko beżowe barwy

To prosta i naturalna forma lnu, ale po farbowaniu materiał ten prezentuje się doskonale w rozmaitych kolorach. Lniane tkaniny i dodatki do domu mogą być białe, szare, zielone, grafitowe, czarne, musztardowe, karmelowe czy nawet różowe. Dzięki różnym metodom obróbki lniane ozdoby mają proste formy lub brzegi wykończone w różnych stylach. Jest też wiele lnianych dodatków do domu z efektem sprania. Można to uzyskać m.in. dzięki technice „stone washed”. Taki produkt wygląda świetnie, szczególnie zachwycają lniane dodatki do domu w kolorze musztardowym. Są też propozycje z różnymi motywami. Egzotyczne odmiany żywych roślin, różnorodne liście i owoce potrafią pięknie ozdobić każdy lniany materiał. 

Obrazy z motywem botanicznym.Obrazy z motywem botanicznym. Fot. LINEN COUTURE

Lniany design. Przedstawiamy triki pielęgnacyjne

Lnianą pościel oraz dodatki do domu należy zawsze prać osobno, bez innych tkanin, z podziałem na kolory. Ustawiamy delikatny program prania z chłodną lub ciepłą temperaturą – zaleca się 30-40 stopni C. W innym wypadku lniane tkaniny, z których są wykonane dodatki do domu, mogłyby się skurczyć. Piorąc lnianą pościel,zawsze warto ją odwracać na lewą stronę. Ponieważ len łatwo się gniecie i odkształca, nie należy też przeładowywać pralki i ustawiać szybkiego wirowania. Pranie lnianej pościeli oraz dodatków do domu powinno odbywać się z pomocą wyłącznie łagodnych środków, bez stosowania płynów zmiękczających. Są dedykowane tkaninom syntetycznym, a nie naturalnym i zmniejszają właściwości absorpcyjne lnu.

Lniane tkaniny, z których wykonane są różne dodatki do domu, najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, rozłożone na płasko. Można również suszyć je metodą mechaniczną, ale ustawiając delikatniejsze programy. Na przykład lnianą pościel powinno się wyjąć, kiedy jest jeszcze wilgotna. Taką można ewentualnie prasować, choć najlepiej tego nie robić. Len się gniecie, ale taki jest jego urok. 

Obrus 'Blue Birds'.Obrus 'Blue Birds'. Fot. Madre Selva

Aranżacja domu eko jest prostsza, niż mogłoby się wydawać! Jak widać, naturalne dodatki do domu mają wiele pięknych form, które potrafią stworzyć modne i stylowe wnętrze. Wystarczy tylko chcieć być eko.

Więcej o: