Nietypowe umywalki do łazienki (drewno tekowe, kamień rzeczny, stylizowana ceramika)

Umywalka łazienkowa nie musi już być typowa, czyli biała i mało zindywidualizowana. Powinna być praktyczna, ale już nie nudna. Jakie modele warto wybrać tak, aby ciekawie prezentowały się we wnętrzu.

Czym się kierować wybierając umywalkę?

Umywalka to w łazience miejsce, które najczęściej jest używane - rzuca się więc dość szybko w oczy. Coraz częściej dokłada się również więcej starań, aby wybrać optymalny model. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim chodzi o to, aby umywalka:

  • była dostosowana wielkością do pomieszczenia lub szafki/blatu
  • była trwała
  • została estetycznie wykonana
  • została dostosowana do potrzeb domowników

O ile pierwsze trzy punkty nie budzą wątpliwości, to za dostosowaniem modelu do potrzeb użytkowników kryją się pewne, nieco może rzadziej dostrzegane racje. Otóż, trudno o to, aby niewielka kamienna umywalka była najlepszym rozwiązaniem w domu, w którym mieszka rodzina z kilkorgiem dzieci. Warto wtedy wziąć pod uwagę raczej umywalkę dwustanowiskową lub dwie od siebie niezależne. 

Do wyboru mamy również różne typy umywalek ze względu na sposób montażu:

  • umywalki ścienne - możliwie najmniej skomplikowane modele montowane do ściany z baterią ścienną lub wypuszczoną z misy; syfon maskowany w postumencie lub szafce
  • umywalki nablatowe - coraz bardziej popularne z uwagi na możliwość zastosowania oryginalnego blatu z drewna; mają różne kształty, ale bardzo często są to misy postawione lub zagłębione w blacie
  • umywalki naszafkowe - dobre dla niewielkich łazienek polegające na połączeniu umywalki z szafką, która skrywa syfon
  • inne np. podblatowe, półblatowe

Możemy też oczywiście wybierać pomiędzy umywalkami w różnych kształtach, kolorach i przede wszystkim wykonanymi z rozmaitych materiałów - czym wypada się zająć.  

UmywalkaUmywalka Fot. Shutterstock

Umywalki z drewna

Wykonana z drewna umywalka to nie tylko coraz bardziej popularny trend, ale też możliwość posiadania w łazience niemal artystycznego przedmiotu. Pasuje do nowoczesnych, jak i bardziej typowych wnętrz, cieszy oko urokiem drewnianych słojów. W niektórych przypadkach, choćby jeśli chodzi o przedmioty z drewna tekowego wykonane dzięki ręcznej obróbce, trudno o dwie identyczne umywalki. Niestety, zastosowanie mają w tym przypadku głównie twarde rodzaje drewna egzotycznego (tek, iroco, wenge), ale zdarzają się też wyroby z drzew krajowych - głównie wiśni i jawora. Należy zachować ostrożność przy czyszczeniu tak, aby nie uszkodzić powierzchni umywalki mechanicznie lub zbyt mocnymi preparatami chemicznymi.

Umywalki z kamienia

Zwłaszcza w klasie umywalek nablatowych rośnie znaczenie i popularność modeli wykonanych z kamienia. Hitem są te, które stworzono z wykorzystaniem kamienia rzecznego. Można jednak, dysponując zwykle nieco większą kwotą pieniędzy, pokusić się o zakup umywalki z marmuru, piaskowca, onyksu lub otoczaka. Wiele z tych propozycji daje gwarancję luksusu, który został osiągnięty z dbałością o dobry smak i bez sztucznej przesady.

UmywalkaUmywalka Fot. Shutterstock

Nietypowe umywalki ceramiczne i ze szkła

Ceramika sanitarna wcale nie musi kojarzyć się z nudną bielą. Od pewnego czasu również w tej klasie umywalek panuje ożywienie. Możemy postawić na modele w modnym kolorze butelkowej zieleni. Popularna jest też czerń, czasami nawet ze złotymi akcentami. Niektórzy inwestorzy chętnie widzą zaś w swojej łazience bardzo proste szklane misy nablatowe - minimalizm również jest w cenie. 

UmywalkaUmywalka Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA