Kamień elewacyjny - jak wybrać produkt trwały i estetyczny?

Kamień elewacyjny na zewnątrz jest nie tylko bardzo stylowy, ale może być również trwały. Warto jednak zwrócić uwagę na różnorodność produktów dostępnych na rynku. Co je odróżnia? Jak wybrać opcję trwałą i o ciekawym wyglądzie?

Kamień elewacyjny - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając kamień elewacyjny, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby produkt był mrozoodporny. W sklepie, gdzie dokonujemy zakupu, powinna być jasno określona jego przydatność do stosowania na zewnątrz. 

Trzeba również dobrze rozważyć planowany zakup, tak aby mógł się nam podobać w dłuższej perspektywie czasowej. Niestety, elewacje tego rodzaju są dosyć drogie. Jeśli nawet uda nam się nabyć produkt w promocyjnej cenie, to trzeba będzie do niej doliczyć wydatki poniesione na montaż, klej, impregnację. 

Z drugiej strony jednak: jeśli dokonamy zakupu dobrej jakości kamienia elewacyjnego, który zostanie właściwie położony na danej powierzchni i zaimpregnowany - otrzymamy elewację nas całe lata. Dodatkowo będzie ona łatwa do utrzymania we względnie dobrym stanie. Nie trzeba przy tym przesadnie rozwodzić się nad faktem, że choćby niewielka ściana pokryta kamieniem elewacyjnym sprawia, że dom wygląda bardziej ciekawie i prestiżowo. 

Elewacja domuElewacja domu Fot. Shutterstock

Kamień elewacyjny naturalny

Kamień elewacyjny naturalny jest niewątpliwie bardzo piękny, ale jego słabą stroną bywa wysoka cena. Wyróżnia się różne jego rodzaje - podział wynika już choćby ze sposobu obrabiania danego produktu. Może on mieć formę kamienia elewacyjnego naturalnego:

  • łupanego nieformatowanego
  • łupanego łamanego
  • łupanego przycinanego
  • łupanego dodatkowo obrabianego

 Przede wszystkim wyróżniamy jednak kamień naturalny z uwagi na jego rodzaj. Będzie to więc:

  • bazalt - bardzo twarda skała pochodzenia wulkanicznego o surowej barwie, odporna na uszkodzenia i wchłanianie wilgoci - nie wymaga impregnacji.
  • marmur - odporny i niezwykle wyszukany; nadaje luksusowego charakteru danej elewacji
  • granit - bardzo wytrzymały, odporny na wilgoć, ale również na działanie substancji chemicznych
  • łupek - chyba najbardziej popularny, posiada efektowne odmiany barwne i surowy wygląd. Jest tani i łatwo dostępny.

Kamień elewacyjny wytwarzany sztucznie

Kamień elewacyjny produkowany specjalnie na potrzeby użycia na zewnątrz budynków bywa zwykle tańszy. Jednocześnie technologie użyte przy jego produkcji pozwalają na to, aby osiągnąć lepsze parametry wytrzymałości, niż w przypadku kamienia naturalnego. Wyróżniamy w tej kategorii przede wszystkim:

  • kamień betonowy - dzięki produkcji z betonu, taki rodzaj kamienia jest niedrogi, wytrzymały i dość dobrze znosi oddziaływanie czynników atmosferycznych, co stanowi nie lada zaletę. Łatwo też o nabycie produktów o zróżnicowanych walorach estetycznych.
  • kamień gresowy - dzięki odpowiedniemu doborowi surowców do produkcji, tego rodzaju kamień charakteryzuje się niską podatnością na nasiąkanie wilgocią. Łatwo zadbać o to, aby był czysty, nie ma też tendencji do pękania podczas mrozów. Warto podkreślić, że kamień gresowy jest łatwy w montażu i dość uniwersalny.
  • kamień klinkierowy - klinkier również jest dość wytrzymały i cechuje go odporność na warunki atmosferyczne. Dość dobrze się go czyści. Na zdecydowanych na ten wariant kamienia elewacyjnego czekają płytki w różnych barwach i odcieniach. 

Elewacja domuElewacja domu Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA