Kinkiety - ciekawe lampy ścienne w oryginalnych stylach i o ciekawym zastosowaniu

Kamil Michaluk
20.08.2020 12:00
Kinkiety ścienne są bardzo przydatnym źródłem światła o punktowym charakterze. Na rynku jest ich bardzo duży wybór - z łatwością kupimy nowoczesne, klasyczne, loftowe i inne. Oto ciekawe przykłady.

Kinkiety nowoczesne

Kinkiety nowoczesne, czyli jakie? Przede wszystkim należy wskazać na zasadniczą ewolucję tej początkowo niewielkiej lampki ściennej, której używano głównie do oświetlania biurka. Obecnie możemy przebierać w produktach różnej wielkości, kształtu, powstałych z rozmaitych materiałów. W większej uniwersalności przejawia się więc ogólnie rozumiana nowoczesność takich kinkietów.

Kinkiety nowoczesne w ścisłym sensie to przede wszystkim propozycje o niecodziennym designie, który może występować w formie szklanej kuli w metalowej oprawie. Właśnie taki typ nowoczesnego kinkietu bardzo dobrze pasuje do minimalizmu wielu współczesnych mieszkań. Poza tym wariantem możemy wybrać chociażby kinkiety bez oprawy z widoczną żarówką.

KinkietyKinkiety Fot. Shutterstock

Kinkiety klasyczne

W przeciwieństwie do nowoczesnych, kinkiety klasyczne sadzone są w historycznej stylistyce. Popularne są choćby modele, które przypominają staroświeckie świeczniki. Wnętrze nabiera dzięki temu nostalgicznego charakteru tak, jakby pochodziło sprzed wielu lat. W praktyce wcale niekoniecznie musimy wprowadzać je tylko do wnętrz stylowych, choćby przemyślnie urządzonego salonu. Dobrze sprawdzą się też w łazience, sypialni lub kuchni. Ich zaletą najczęściej jest wysoka klasa wykonania i drobiazgowo dopracowane detale.  

Kinkiety loftowe

Wybór kinkietów loftowych staje się coraz bardziej powszechny - dzieje się tak za sprawą popularności, którą zdobył sobie styl industrialny w aranżacji wnętrz. Prostota i minimalizm takich produktów świetnie sprawdzą się w sypialni. Podstawowymi elementami, z których się je produkuje są miedź, mosiądz, dymione lub bursztynowe szkło, inne metale malowane na kolor czarny, grafitowy, czasem biały. Z uwagi na niskie skomplikowanie poszczególnych modeli zdarza się, że ich ceny są zdecydowanie niższe. 

Kinkiety kryształowe

Postawienie na kinkiety kryształowe jest równe zaakcentowaniu luksusowego charakteru wnętrza. Ta wytworna forma oświetlenia może występować w formie bardziej subtelnej lub pełnej blasku i przepychu. Efekt, tworzony przez nie, jest tak wielki z powodu odbijania przez kryształki promieni słonecznych. W tym przypadku można wykorzystać fakt, że kinkiety zwykle montuje się na wysokości wzroku. Ich kryształowa wersja będzie doskonale przyciągać spojrzenia, niekiedy więc nie będzie konieczności dodawania innych ozdób.

KinkietyKinkiety Fot. Shutterstock

Kinkiety rustykalne

Do wykonania ściennej lampki można też wykorzystać kwadratowy kawałek drewnianej belki z diodami LED świecącymi w dół i górę. Kinkiety rustykalne można również przy odrobinie talentu do majsterkowania zrobić samemu.  

Kinkiety szklane

Wśród kinkietów szklanych panuje duża różnorodność. Można postawić na proste modele ze szklanym, nieco przyciemnianym kloszem lub zakupić niedrogi plafon. Możliwy jest jednak zakup znacznie bardziej dekoracyjnych wariantów choćby z kloszem ozdobnym lub malowanym w stylowe wzory.

Kinkiety materiałowe 

Spotyka się również kinkiety ścienne materiałowe w różnych kolorach. Ich zastosowania mogą być różne. Szare dopasujemy chociażby do wnętrz zaprojektowanych w stylu skandynawskim. Również osoby, które uległy czarom butelkowej zieleni w aranżacji wnętrz, powinny znaleźć dla siebie produkt właśnie w tej odmianie barwnej lub z dodatkiem złota. 

KinkietyKinkiety Fot. Shutterstock

Więcej o: