Kanapa może nam służyć do spania, ale też do siedzenia, niekiedy na jej wybór ma wpływ fakt, że posiadamy zwierzęta. Zdecydować się jednak musimy. Jak więc wybrać najlepszy dla nas rodzaj kanapy?
Fot. Shutterstock
REKLAMA
REKLAMA
Kanapa, sofa i wersalka - czym się różnią?
Warto zacząć od pewnego uściślenia: często używamy naprzemiennie słów ‘’kanapa’’, ‘’sofa’’ i wersalka’’. Czy jest to błąd? Oczywiście nie, ale warto poznać najważniejsze cechy różniące te meble. Liczy się przede wszystkim to, że:
REKLAMA
kanapa - obecnie chyba najczęściej używa się właśnie tego określenia. Posiada ono również najszersze znaczenie: możemy użyć go w stosunku do mebla stojącego w salonie, ale też rozkładanego i wykorzystywanego do spania. Zwykle posiada konstrukcję szkieletową i oparcie do połowy pleców lub szyi siedzącego. Ciekawe, że skrzynie z tapicerowanym wiekiem, później oparciem i poręczami znano już w XVII w.
sofa - określamy tym mianem mebel niski i miękki, z wałkami zamiast poręczy i owalnym oparciem. Do Europy przywędrowała w XIX w. z Turcji. Powinna dawać duży komfort siedzącemu, jest to rodzaj mebla przeznaczonego do relaksu, choć zwykle nie jest przeznaczona do spania.
wersalka - charakterystyczny dla niej jest schowek na pościel. Często nie posiada podłokietników i jest delikatnie wyprofilowana (siedzisko).
Kanapa do spania
Wybór kanapy do codziennego lub tylko okazyjnego spania bywa bardzo wygodnym rozwiązaniem wówczas, gdy nie dysponujemy dużą ilością miejsca. Powinny się one przede wszystkim odznaczać:
mieć długość i szerokość dopasowaną do naszych potrzeb i przyzwyczajeń
tapicerką dobrej jakości (twardość, sprężystość, estetyka, łatwość czyszczenia)
być przyjemna w dotyku
mieć komfortowe oparcie i wygodne zagłówki (w dzień będziemy jej przecież używać do siedzenia)
przestronnym pojemnikiem na pościel
posiadać wysokiej jakości wypełnienie lub sprężyny
sprawnym mechanizmem rozkładania (np. klik-klak, system włoski, wózek)
Kanapa do salonu
Wybierając kanapę do salonu można mieć na myśli jedynie walory estetyczne i wygodę, ale niekiedy stawia się również na cechy praktyczne. Nic nie szkodzi przecież, aby kanapa do salonu była jednocześnie rozkładanym meblem z przeznaczeniem do okazyjnego spania. Co do zasady powinny one być:
dostosowane wielkością do pomieszczenia
wygodne (np. wyposażone w miękkie podłokietniki)
kanapy do siedzenia ‘’na prosto’’ powinny mieć 90 cm głębokości
kanapy do wylegiwania się zaś ok. 100 cm
warto rozważyć zakup mebla z wymienialnym pokrowcem
Kanapa do biura lub poczekalni
Wygodna kanapa do biura - jakimi cechami powinna się odznaczać? Z pewnością nikt nie będzie na niej spał, więc odpada konieczność posiadania przez mebel schowka na pościel, nie jest również potrzebna funkcja rozkładania.
Sofa do biura powinna:
dawać pracownikom i gościom okazję do krótkotrwałego wypoczynku
dobrze pasować do przyjętego designu pomieszczeń
być łatwa w utrzymaniu czystości i względnie trwała
może być ważnym elementem wprowadzającym bardziej przytulny nastrój do biurowej rzeczywistości