Za co cenimy rozkładane kanapy?
Z pewnością bardzo ważna jest wszechstronność, którą te meble bez wątpienia posiadają. Można w nich dopatrzyć się zarówno wygody, jak też stylu, który w okazały sposób ozdobi nasz salon lub sypialnię.
Na niewielkich metrażach, w ciągu dnia mogą stanowić wygodny mebel do codziennego użytku, nocą zaś zamieniać się w łóżko. Dodatkowy schowek na pościel, nieodłączny element popularnej ‘’wersalki’’, pozwoli zaoszczędzić kolejne cenne metry kwadratowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozkładanej kanapy?
Wybór kanapy rozkładanej, tak aby była funkcjonalna i długo nam służyła, wcale nie jest zadaniem łatwym. Nie chodzi wyłącznie o ładny design, chociaż ten jest bardzo ważny - kanapa powinna być dobrze wpasowana w wystrój wnętrza. Pod uwagę warto jednak wziąć kilka podstawowych kryteriów, które pozwolą nam na wybór trwałego i odpowiedniego dla nas mebla. Kanapa rozkładana powinna więc:
- być odpowiedniej konstrukcji: wytrzymałej, wykonanej z dobrej jakości materiałów drewnianych i okuć metalowych
- posiadać właściwą dla naszych potrzeb powierzchnię spania: tutaj preferencje osobiste grają kluczową rolę.
- być obita tkaniną dobrej jakości: najlepszy byłby materiał o dużej wytrzymałości i niskiej podatności na zaplamienie
- być wypełniona materiałem zapewniający długie i bezproblemowe korzystanie: tak, aby wypełnienie nie miało tendencji do odkształceń
- posiadać możliwie wygodny i niezawodny sposób rozkładania
Kanapa Fot. Shutterstock
Mechanizmy stosowane w rozkładanych kanapach. Które wybrać?
Bardzo ważny w przypadku kanapy rozkładanej jest odpowiedni mechanizm, który umożliwi nam płynne i bezproblemowe przejście od mebla dziennego, do funkcji spania. Można wyróżnić następujące typy mechanizmów stosowanych w kanapach z funkcją spania:
- system włoski: odznacza się dużą prostotą; polega na stosowaniu zupełnie osobnego materaca do spania, który w trakcie dnia skrywany jest pod siedziskiem. Meble tego rodzaju mogą być niebywale gustowne i jednocześnie niezwykle wygodne.
- klik-klak - system wydający w trakcie rozkładania i składania charakterystyczny dźwięk; chętnie stosowany w modelach wyprodukowanych za PRL-u. Sprawdza się zwłaszcza w kanapach, które nie posiadają boków dedykowanych do spania.
- delfin - polega na wysunięciu szuflady i wyciągnięciu z niej materaca przeznaczonego do spania. Często występuje w narożnikach, rzadziej w fotelach.
- system DL - polega na wysunięciu siedziska i złożeniu oparcia. Daje duża wygodę użytkownikom.
- wózek - pod siedziskiem zamontowano moduł z częścią, która po wysunięciu stanie się fragmentem kanapy przeznaczonym do spania.
Kanapa, Fot. Shutterstock
Kanapa Fot. Shutterstock