Lampki i lampy do sypialni, które stworzą wyjątkowy efekt świetlny

Wioleta Bednarczyk/DZ
18.08.2020 16:50
Odpowiednio dobrane lampy do sypialni pomogą stworzyć wyjątkowy efekt świetlny w strefie spania i wypoczynku. Dlatego są ważnym elementem wyposażenia pokoju i aranżując przestrzeń nie powinno się ich odstawiać na drugi plan. Z myślą o modnej sypialni 2020 roku przedstawiamy formy wiszące, boczne i podłogowe.

Oświetlenie boczne w sypialni loftowej.Oświetlenie boczne w sypialni loftowej. Fot. Shutterstock

Lampy do sypialni budują nastrój pomieszczenia, dlatego są ważnym elementem aranżacji. Dziś mają wiele pięknych i różnorodnych form - można je zamontować na suficie, ścianie, umieścić na podłodze lub na szafkach nocnych. Wybierając lampy sypialniane warto jednak pamiętać, że wszystkie powinny być utrzymane w jednej stylistyce i współgrać z resztą elementów wyposażenia sypialni. W sypialni spędzamy sporo czasu, relaksując się na przykład przy ulubionej książce. Dlatego warto zainwestować w więcej lamp, a nie tylko jedną. Wyjątkowy efekt świetlny zapewni pakiet składający się z wiszącej lampy do sypialni oraz dwóch mniejszych, bocznych, które często montuje się na ścianie lub stawia na szafkach nocnych. 

Wiszące lampy sypialniane

Kryształowe żyrandole, nowoczesne oświetlenie z drutu, ze stali o kielichowatych i talerzykowych kloszach, plecione czy lampy do sypialni stylizowane na okres mid-century rozświetlą i dodadzą wnętrzu pięknego blasku. Wybierając je, warto wziąć pod uwagę wielkość pokoju, by nie przytłoczyły go swoim rozmiarem lub nie okazały się zbyt małe. Wiszące lampy sypialniane zapewniają nie tylko górne światło, są też ważnym elementem dekoracyjnym. 

Główna lampa sufitowa do sypialni wcale nie musi wisieć na środku pokoju - może być zamontowana również gdzieś w rogu, np. nad szafką nocną czy toaletką. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Wtedy lampa wisząca w sypialni będzie spełniać funkcję 2 w 1 – zbuduje nastrój oraz zapewni oświetlenie np. do wykonania makijażu. 

Lampy do sypialni w stylu vintage.Lampy do sypialni w stylu vintage. Fot. Shutterstock

Dobrze sprawdzają się też lampy do sypialni sterowane za pomocą pilota. To bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia zmianę natężenia światła z każdego miejsca w pomieszczeniu. 

W sypialni istotna jest nie tylko oprawa lampy, ale również barwa światła. Dlatego jeśli chcesz stworzyć efekt nowoczesnej, ale jednocześnie przytulnej aranżacji, wybierz tę ciepłą. Można ją uzyskać dzięki żarówkom dającym światło o natężeniu 2700 Kelwinów. Do wyboru są modele w różnych rozmiarach i stylach, także energooszczędne LED. To właśnie w takie warto inwestować, ponieważ zużywają nawet do 90% mniej energii niż tradycyjne żarówki.

Nocne lampy do sypialni

Budują nastrój i zapewniają dodatkowe oświetlenie boczne, na przykład do czytania książek. Nocne lampy do sypialni na nóżce to jedne z tych dodatków, który zawsze można natychmiastowo wymienić. Dlatego świetnie sprawdzą się również podczas szybkiej metamorfozy sypialni. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa kinkietów ściennych. Ich styl, miejsce na ścianie, wysokość montażu należy przemyśleć jeszcze przed remontem.

Nocne lampy do sypialni warto też dobrać pod kątem stylu aranżacji - niekoniecznie muszą być to dwa takie same modele. Ustawienie dwóch różnych lamp na szafkach nocnych może świetnie podkręcić klimat sypialnianej strefy. 

Podłogowe lampy do sypialni 

Lampa podłogowa z szarym abażurem.Lampa podłogowa z szarym abażurem. Fot. Shutterstock

To dodatkowe źródło światła, które potrafi świetnie udekorować wnętrze. Nowoczesne oświetlenie podłogowe tworzy klimat w sypialni i przydaje się do czytania książek lub robienia notatek. W ofercie wielu producentów znaleźć można lampy sypialniane z pojedynczym, podwójnym czy nawet potrójnym kloszem o różnych kształtach, umiejscowionym na prostych lub wygiętych ramionach.