Lampy do salonu. Jakie rodzaje warto wziąć pod uwagę?

Kamil Michaluk
24.08.2020 12:00
Odpowiednio dobrane lampy do salonu stanowią piękne zwieńczenie stylizacji. Okazały żyrandol nad ozdobnym stołem lub ciekawie zaprojektowane kinkiety dodają wnętrzu oryginalnego charakteru i sprawiają, że staje się zniuansowane.

Lampy do salonu. Czym się kierować?

Wizualna strona lampy do salonu choć należy na nią jak najbardziej zwracać uwagę, nie jest jedyną, którą powinniśmy się kierować. W przypadku małego salonu można postawić na tylko jedną lampę, która umieszczona będzie centralnie. W przypadku większych przestrzeni warto zainwestować również w stylowe kinkiety. Posiadając bardzo wysokie pomieszczenia, można również pokusić się o zakup wyjątkowo okazałego i ozdobnego żyrandola. Wśród nich wybrać możemy zarówno czteropunktowe, jak i z pojedynczym źródłem światła.

Jak jasne powinny być lampy do salonu?

Sytuacja, gdy chcemy wybrać bardzo okazałą lampę wiszącą nad stołem, zmusza nas raczej do postawienia na nieco słabsze światło, które nie będzie razić i denerwować właśnie podczas spożywania wspólnych posiłków. W praktyce uznaje się, że:

  • lampy do salonu zawieszone wysoko powinny mieć moc 200=250 lumenów; zwykle wystarcza więc żarówka 25W
  • jeśli jednak planujemy w tym pomieszczeniu wykonywać też precyzyjne czynności lub czytać - powinno się postawić na źródło światła powyżej 400 lumenów
  • o ile jednak zastosowanie żarówki 40W lub 60W ma swoje uzasadnienie, o tyle mocniejszych źródeł światła należy unikać, bo zdecydowanie źle będą się sprawdzać w pokoju dziennym  

Lampa do salonuLampa do salonu Fot. Shutterstock

Trendy 2020 - modne lampy do salonu

Obecny sezon jeśli chodzi o lampy do salonu, podobnie jak w przypadku mody, obfituje w akcenty metaliczne. Modele wykonane z metalu lub tylko imitujące mosiądz, miedź, srebro lub złoto, pojawią się wśród propozycji różnych rodzajów oświetlenia do pokoju dziennego. Zdarza się, że metaliczny połysk bywa łączony ze szkłem, drewnem lub naturalnymi tkaninami.

W obecnym sezonie modne są również lampy kuliste, gdzie królują klosze mleczne, nierzadko z barwionymi lub geometrycznymi powierzchniami. Prawdziwym hitem okazały się jednak być lampy do salonu na bazie koła. Futurystyczny wygląd świecących obręczy przyciąga uwagę, potrafi też odświeżyć wnętrze - zapanuje w nim niespotykana dotąd energia.   

Lampy do salonu z nieprzezroczystym kloszem: pomogą zadbać o ciekawy klimat 

Wybór lampy do salonu z kloszem wymaga od nas zwrócenia uwagi na materiał jej wykonania i kąt padania światła. Klosz, który nie przepuszcza światła, pozwoli nam na wyczarowanie intymnego i nieco tajemniczego klimatu we wnętrzu. Można je wzbogacić o stołowe i podłogowe lampy do salonu, które będą źródłem światła o ciepłej barwie i niskiej intensywności. 

Loftowe lampy do salonu

Warto również pamiętać o loftowych lampach do salonu, gdzie na uwagę zasługują zarówno okazałe modele wiszące, jak też stylowe kinkiety. Prosty model wykonany z kawałka starej belki i jutowego sznura lub łańcucha dobrze sprawdzi się ponad stołem w jadalni. Kinkiety, również wykonane z kawałków drewna oświetlą przestrzenie przy ścianach.

Lampa do salonuLampa do salonu Fot. Shutterstock

Więcej o: