Lampy LED - oszczędne, funkcjonalne i efektowne

Lampy LED-owe cenione są jako tanie źródło światła o przyjemnej barwie, które można zastosować w sposób bardzo funkcjonalny. Dzięki ich odpowiedniemu umiejscowieniu możemy bardzo efektownie podświetlić interesujący nas detal lub przestrzeń.

Jak działają lampy LED?

Na czym polega działanie lamp LED-owych? Ten typ oświetlenia składa się z diod elektroluminescencyjnych, czyli mówiąc prościej - emitujących światło. Składa się z dwuwarstwowych półprzewodników, gdzie elektrony zmieniają swoje pozycje przechodząc z jednej strony na drugą po dostarczeniu energii elektrycznej. Nadmiar energii zostaje w nich wyemitowany pod postacią światła.     

Zalety lamp LED. Ile możemy zaoszczędzić? 

Energooszczędność jest jedną z podstawowych zalet korzystania z lamp LED. Dodatkowo czas ich pracy jest nawet od 15 do 50 razy dłuższy, niż odnotowywany w przypadku tradycyjnych żarówek. Niweluje to problemy związane z koniecznością utylizacji zużytego sprzętu. 

Światło emitowane przez lampy Led, nie powoduje także przykrych konsekwencji dla wzroku. Jego barwa jest też przyjemna w odbiorze, sprzyja klimatycznym aranżacjom przestrzeni.

Ile możemy zaoszczędzić stosując diody LED? Prawda, że jednostkowy zakup jest droższy, niż w przypadku tradycyjnej żarówki, ale:

  • lampy LED świecą znacznie dłużej
  • przeciętnie zużywają też  połowę energii mniej, niż ich tradycyjne odpowiedniczki 
  • lampy LED nie są wrażliwe na częste włączanie tak, jak świetlówki, z miejsca świecą też pełnią blasku

Oświetlenie LEDOświetlenie LED Fot. Shutterstock

Gdzie warto zastosować lampy LED?

Lampy LED wykazują się bardzo dużą uniwersalnością. Warto jednak pamiętać, aby dobrze dobrać temperaturę barwną produktu do wnętrza, w którym ma być zamontowany. Zwróćmy więc uwagę na to, że:

  • chłodna barwa (do ok. 4500 K) świetnie będzie się prezentowało w kuchni lub łazience
  • do salonu lub sypialni poleca się barwy cieplejsze w granicach 3000 K

Korzyści płynące z zastosowania lamp LED skłaniają do powszechnego ich używania w różnych przestrzeniach - również miejscach narażonych na działanie wilgoci i na zewnątrz budynków. 

Należy jednak pamiętać o wskaźniku IP -  jest to wskaźnik informujący nas o stopniu ochrony, który zapewnia obudowa przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych (wilgoć, pyły). Zwróćmy więc uwagę na to, że:

  • w pomieszczeniach suchych wystarczą nam lampy LED z obudowami o wartości IP 20
  • przestrzenie wilgotne wymagają ochrony na poziomie IP 54
  • na zewnątrz najkorzystniej jest wybrać IP 65  lub nawet IP 67 (gdy mowa o LED-ach mocowanych w ziemi)

Czy można wydłużyć czas działania lamp LED?

Lampy LED-owe należy traktować jako przemyślane i specjalnie zaprojektowane do długotrwałego działania produkty. Jeśli więc dobrze dobierzemy wartość ochronną IP, to nie powinny one wymagać jakiegoś rodzaju konserwacji lub dodatkowych zabiegów z naszej strony. 

Jedyne, co możemy i powinniśmy zrobić, to zakup produktu dobrej marki w specjalistycznym sklepie. Powinno to dać wysoką gwarancję długotrwałego i bezawaryjnego działania lamp LED

Oświetlenie LEDOświetlenie LED Fot. Shutterstock


.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.