Domek dla owadów w ogrodzie. Dlaczego warto o nim pomyśleć przed jesienią?

Domki dla owadów nie są jeszcze ogrodowym standardem, ale ich popularność wzrasta - są bardzo pożyteczne. Dzięki nim ułatwiamy przeżycie tym owadom, które odgrywają ważną rolę wśród naszych kwiatów i drzew.

Po co domek dla owadów?

domek dla owadówdomek dla owadów fot. shutterstock

Dlaczego warto się wysilić i zrobić lub nawet kupić domek dla owadów? Obecnie poziom chemizacji rolnictwa jest tak wysoki, że wiele pożytecznych gatunków ma trudności z przetrwaniem. Jednocześnie sami wybieramy czasem pestycydy po to, aby walczyć ze szkodnikami w naszych ogrodach. Globalnie zdajemy sobie sprawę, że to nie ma sensu, ale jaka jest alternatywa? 

Wyborem jest właśnie wspomaganie pożytecznych owadów. Między innymi chodzi o ściągnięcie do ogrodu dzikich pszczół lub trzmieli, które zapylają kwiaty. Innymi cennymi gatunkami są biedronki i złotooki, które zjadają mszyce. Łowiki z kolei polują na muchówki i chrząszcze.

Z czego się robi hotel dla owadów?

Najlepszym sposobem na dobór materiałów do wykonania hotelu dla owadów jest naśladowanie przyrody. Postarajmy się o takie surowce, które pojawiają się w środowisku naturalnym i są chętnie wykorzystywane przez pszczoły i inne owady. Oprócz rurek z trzciny lub bambusa, dobre będą nawiercone deski, szyszki i kawałki kory. Sieczka pomieszana z gliną także spełni swoją rolę. Niekiedy wykorzystuje się też perforowaną cegłę na ścianę. W niektórych warunkach dobrze jest zastosować taki materiał jak deski tarasowe do wykonania drewnianej podłogi w miejscu, gdzie stanąć ma domek dla owadów.

Domek dla owadów DIY - jak zrobić go samemu?

domek dla owadówdomek dla owadów fot. shutterstock

Zdarza się, że nie mając czasu lub narzędzi, zdecydujemy się na zakup gotowego produktu przez internet lub w markecie budowlanym. Domek dla owadów DIY jest jednak optymalnym pomysłem.  

Najprostszym pomysłem jest nawiercenie kawałka drewna tak, aby głębokie na 10 cm otworki były skierowane nieznacznie ku dołowi - wówczas nie zaleje ich woda. Taki klocek drewna umieszczamy w ogrodzie na słupku. 

Powinniśmy jednak poświęcić nieco więcej czasu zbijając odwróconą skrzynkę z daszkiem, tak aby przypominała półkę na książki z przegródkami. Pomieścimy w nich różne materiały, które przyciągną chcące zimować owady - słomę, szyszki, nawiercony klocek drewna lub rurki z pszczołami murarkami. Warto przy tym zadbać, aby przednia strona domku dla owadów DIY była zabezpieczona metalową siatką o drobnych oczkach - nie zaszkodzi ona owadom, a ptaki nie będą mogły ich wyjeść.    

Domek dla owadów - jak zrobić schronienie dla pszczoły murarki? 

Prawdziwą bohaterką, która najbardziej zasługuje sobie na domki dla owadów, jest pszczoła murarka. Ten dziki owad nie tworzy rojów, nie żądli, ale jest nawet bardziej pożyteczny, niż te hodowane w ulach. Jej nazwa wzięła się z tego, że ta pszczoła samotnica umieszcza swoje kokony w dziurach w murze. Odpowiednie będą rurki trzcinowe lub bambusowe, które należy pociąć na 20 cm części i powiązane ze sobą włożyć do domku dla owadów. 

Przygodę z pszczołami murarkami można też zacząć od zakupienia kokonów, które przez zimę przechowuje się w suchym i chłodnym miejscu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA