Obrzeża trawnikowe: w jaki sposób skutecznie i efektownie podzielić ogród?

Obrzeża trawnikowe to skuteczny sposób na wyznaczenie ścieżek w ogrodzie czy oddzielenie roślin od trawnika. Można nimi również efektownie podzielić ogród na różne strefy.

Obrzeża trawnikowe - po co?

Obrzeża trawnikoweObrzeża trawnikowe fot. shutterstock

Wykorzystanie obrzeży trawnikowych w ogrodzie posiada szereg zalet. Przede wszystkim wytyczają one granice pomiędzy poszczególnymi częściami ogrodu i wizualnie go porządkują. Oddzielają również ścieżki od trawników, zapobiegając przerastaniu trawy. Właściwie to one również wytyczają poszczególne chodniki, decydując przy tym, czy mają one biec prosto, czy też po łuku. Ich rolę mogą spełniać elementy wykonane z plastiku, ale też betonu lub drewna. Warto przy takich granicach zastosować lampy zewnętrzne, w celu jeszcze lepszego ich wyeksponowania czy podświetlenia ścieżki, którą wyznaczają. 

Obrzeża trawnikowe: wysokie czy niskie?

Charakterystyczną cechą obrzeży trawnikowych powinna być nie tylko pasująca do wystroju estetyka, ale też praktyczny charakter. Wynika z tego, że nie zawsze konieczne są wysokie obrzeża trawnikowe. W przypadku, gdy mają na celu przede wszystkim rozgraniczenie różnych rodzajów roślinności - możemy wybrać niskie modele. 

Obrzeża trawnikowe najazdowe

Najbardziej praktyczny spośród różnych modeli tego rodzaju asortymentu to obrzeża trawnikowe najazdowe. Wykonane z plastiku. bardzo często powstałego z recyklingu, łączą w sobie trwałość i niezwykle praktyczny charakter. Odzwierciedla się on w ich budowie: do powierzchni tworzącej właściwą część obrzeża dodano płaską listwę najazdową. Dzięki temu istnieje możliwość wykoszenia trawy do samej krawędzi tak, aby nie używać podkaszarki. To rozwiązanie jest więc bardzo wygodne.

Obrzeża trawnikowe plastikowe i geokrata

TrawnikTrawnik fot. shuterstock

Inne rodzaje obrzeży trawnikowych plastikowych stanowią modele faliste, które są niczym innym, jak rolką plastikowego tworzywa, które obsypuje się materiałem sypkim po obu stronach. Dobrze rozgranicza zwłaszcza trawniki od kamieni, desek tarasowych lub roślin rabatowych. Można też pokusić się o zrobienie ścieżki z geokraty wykonanej ze sztucznego tworzywa, którą do ziemi przytwierdza się plastikowymi lub metalowymi kołkami. W środku poszczególnych komórek geokraty wysypuje się kamień ozdobny lub ziemię z wysianą trawą. 

Obrzeża trawnikowe betonowe

Najbardziej popularne wciąż pozostają jednak obrzeża trawnikowe betonowe. Występują w dwóch podstawowych rodzajach: odlewanej z betonu płyty lub w kształcie imitującym palisadę. Najczęściej wykorzystuje się je przy wykonywaniu chodników z kostki brukowej, ale dobrze sprawdzają się też z wysypanym pomiędzy nimi drobnym kamieniem. 

Obrzeża trawnikowe drewniane

Rolę dzielenia ogrodu na poszczególne strefy może też spełniać obrzeże trawnikowe drewniane. Popularna bywa forma palisady połączonej sznurkiem, która dobrze prezentuje się w ogrodach rustykalnych i mieszanych. Niestety, takie rozwiązanie nie jest zbyt trwałe.

Obrzeża trawnikowe z cegły

Do wyznaczenia ścieżek i granic w przydomowej przestrzeni świetnie nadadzą się także cegła na ścianę - zwłaszcza stara, pochodząca z rozbiórki. Można wykorzystać ją na kilka sposobów w zależności od tego, jakie ułożenie bardziej nam odpowiada. 

Trawnik.Trawnik. Fot. shutterstock


  

Więcej o:
Copyright © Agora SA