Łóżka piętrowe - funkcjonalne i bezpieczne meble dla dzieci

Funkcjonalność i bezpieczeństwo to niewątpliwie główne zalety łóżek piętrowych. Dzięki nim wygospodarujemy więcej miejsca w pokoju dla naszych pociech, zapewniając im pomimo tego bezpieczeństwo

Kiedy przydaje się łóżko piętrowe?

Głównym bodźcem dla zakupu łóżka piętrowego do dziecinnego pokoju jest deficyt wolnej przestrzeni. Dodatkowo trzeba ją jeszcze rozdzielić pomiędzy rodzeństwo - gdzie zaś miejsce do nauki, zabawy, na wstawienie innych spośród przydatnych sprzętów? 

Łóżko piętrowe pozwala na bardzo racjonalne wykorzystanie powierzchni i, co za tym idzie, oszczędność przestrzeni gotowej do wykorzystania na zupełnie inne cele. 

Łóżko piętroweŁóżko piętrowe fot. Merkury Market

Bezpieczeństwo przede wszystkim: łóżko piętrowe a wiek dzieci

Podstawowym parametrem, z którym należy się liczyć, oprócz powierzchni pokoju, jest sam wiek dzieci. Mając stosunkowo małe dzieci, powinniśmy postawić na modele wyposażone w drewniane barierki, które uniemożliwią malcowi wypadnięcie. Bezpieczeństwo musi stać w przypadku najmniejszych dzieci na pierwszym miejscu. Rozstaw szczebelków powinien być też stosunkowo gęsty, drabinki zaś wyposażone w poręcze przydatne przy schodzeniu. Tylko drobiazgowo przemyślane zabezpieczenia umożliwią uchronienie dzieci przed niebezpiecznymi konsekwencjami np. nocnego lunatykowania.   

Bezpieczeństwo dzieciom zapewnimy również wtedy, gdy we właściwy sposób złożymy poszczególne elementy. Mebel należy doprowadzić do finalnego stanu w zgodzie z dołączoną do niego instrukcją.

Łóżko piętrowe - drewniane czy metalowe? 

Wybór pomiędzy drewnem a metalem jako materiałem do stworzenia  łóżka piętrowego wcale nie jest prosty. Drewno to gwarancja estetycznego wykonania, wprowadza poza tym nieco ciepłego klimatu do wnętrza. Alternatywą jest wykonanie łóżka piętrowego z płyt drewnopodobnych. Odpowiednio zaprojektowane w praktyce niewiele różnią się od modeli z drewna. Nie są jednak tak trwałe. Przeważa więc opinia, że stelaż wykonany z metalu ma mniejsze tendencje do braku stabilności i jest wytrzymalszy. 

Jak powinno być skonstruowane łóżko piętrowe?

Łóżko piętroweŁóżko piętrowe fot. shutterstock

Podkreśla się, że wygodne i bezpieczne spanie na łóżku piętrowym możliwe jest dopiero wówczas, gdy w konstrukcji zostaną zachowane odpowiednie proporcje. Odległość pomiędzy oboma poziomami powinna wynosić przynajmniej 100 cm. Dolny materac powinien zaś znajdować się przynajmniej 40 cm nad podłogą. Pomiędzy górnym materacem a sufitem musi zaś być odległość przynajmniej 85 cm.

Ciekawe aranżacje - łóżko piętrowe i biurko w parze

Łóżko piętrowe może być również ciekawym pomysłem do niewielkiego pokoju przeznaczonego dla jednego dziecka. Wymontowanie dolnego materaca i pozostawienie górnej konstrukcji, pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca pod spodem. To wprost idealna przestrzeń, aby zapełnić ją biurkiem. W innym przypadku można tam zamontować dodatkowe szafki lub urządzić miejsce zabaw dla dziecka. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.