Mały mebel, który wiele zmieni? Biała komoda. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Komody do salonu pozwalają nam na przechowywanie najróżniejszych rzeczy. Mogą być to: ubrania, obrusy, pościel, płyty z ulubionymi filmami, potrzebne dokumenty, a nawet zabawki, którymi lubią bawić się dzieci w salonie. Poznajmy możliwości białej komody.

Do jakich wnętrz pasuje biała komoda?

Wnętrza nowoczesne, utrzymane w czerni i bieli, czy pomieszczenia w stylu skandynawskim - z odrobiną kojącej szarości - polubią się z białą komodą. Z kolei biała komoda wstawiona do salonu z dużą ilością kwiatowych printów i motywów roślinnych uzupełni jego romantyczny charakter. Ogólna zasada brzmi tak: białe meble do salonu (w tym przede wszystkim komoda biała) budują wrażenie przestronności. Warto więc wykorzystać biel jako bazę i dobrać do niej odpowiednie dodatki.

Stonowana paleta użytych barw nie musi oznaczać nudy! Większe zróżnicowanie kolorystyczne do salonu można wprowadzić za pomocą samej komody. Wiele modeli posiada kolorowe wstawki np. biało-niebiesko-kremowa komoda z ciekawymi wycięciami będzie pasować do wnętrza w stylu marynistycznym. Ta łącząca w sobie biały mat i beton, przypominająca interesującą i trójwymiarową układankę, podkreśli surowość industrialnego lub loftowego wnętrza. Nieco bardziej spokojna kompozycja łączy w sobie biały połysk frontów i drewniane piękno korpusu, do stworzenia którego użyto sosny norweskiej.

Biała komodaBiała komoda Fot. Shutterstock

Biały błysk czy biały mat?

Kupujący białą komodę często stają przed wyborem: mat czy połysk? Postaramy się rozwiać te wątpliwości. Biała, matowa komoda wydaje się delikatniejsza, bardziej naturalna i cieplejsza w odbiorze. Z drugiej jednak strony może sprawiać wrażenie, że pochłania światło, lepiej więc ustawić ją w takim miejscu, gdzie będzie go pod dostatkiem np. pod oknem. Biała komoda z połyskiem ma wiele zalet: podobnie jak lustro odbija otoczenie, pozwala uzyskać wrażenie głębi i pięknie wydobywa formę samego mebla. Komoda w połysku stworzy też niesamowitą całość z witrynami. Minusem jej posiadania jest fakt, że dość łatwo łapie kurz, a odciski palców są na niej bardziej widoczne.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze komody?

Biała komoda może prezentować się naprawdę doskonale, jednak najważniejsze jest to, aby była funkcjonalna. Warto zastanowić się nad liczbą szuflad i półek, które będą nam potrzebne. Trzeba rozważyć także to, czy pokazujemy wnętrze komody domownikom i gościom. Od tej decyzji zależy wybór konkretnego modelu - z drzwiczkami lub odkrytymi półkami. Pamiętajmy, że biała komoda powinna być pojemna i wewnętrznie dobrze zorganizowana. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest następujący układ: szuflady rozmieszczone symetrycznie po bokach pionowego rzędu półek z drzwiczkami. W ofercie są dostępne też inne konfiguracje np. rządek mniejszych, zakrytych półek u góry i większych na dole.

Biała komodaBiała komoda Fot. Shutterstock

Biała komoda - niestandardowe rozwiązania

Myślisz o zakupie komody, ale kompozycja szuflad i półek nie do końca Ci odpowiada? Na szczęście możesz wybierać spośród różnych innych opcji. Stelaż z trzema plecionymi koszami ze sztucznego rattanu to propozycja dla miłośników nieszablonowych komód. Masz salon w stylu orientalnym? Komoda z ażurowymi drzwiczkami i witryną będzie świetną opcją. Witryna może być bardzo użyteczna - wyeksponuj na półkach kolekcję sukulentów, mały las w słoiku, puchar za sportowe sukcesy, świeczki lub pamiątki z podróży. Chcesz odtworzyć w swoim domu atmosferę Prowansji? Wybierz zabudowaną komodę z półokrągłymi uchwytami, dzięki której nadasz salonowi francuskiego sznytu. Niższa komoda może też śmiało wystąpić w roli stolika RTV, który powinien mieć wysokość ok. 50-60 cm i być o 5-10 cm większy od przekątnej ekranu.

Białe komody w różnych odsłonach kupisz w sklepie Merkury Market.

Biała komodaBiała komoda Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.