Królowa mebli jest tylko jedna - wersalka. Jak wybrać odpowiednią?

Życie rodzinne toczy się w salonie, nierzadko wokół jednego mebla - wersalki. Jeśli ustawimy ją w kąciku wypoczynkowym, możemy liczyć na relaksujące oglądanie filmów, rozrywkę przy grach planszowych, spokojną lekturę czy miłą chwilę z popołudniową kawą. Jak wybrać wersalkę idealną?

Anatomia wersalki - na co zwrócić uwagę?

Podnóżek, wygodne oparcie, miękkie siedzisko czy podłokietniki pozwalające na utrzymanie prawidłowej postawy ciała - te czynniki sprawiają, że użytkowanie wersalki jest komfortowe. Niektóre modele posiadają również schowek, dzięki któremu zyskasz dodatkową „szafę” na komplet pościeli lub zapasowe ręczniki dla gości.

WersalkaWersalka Fot. Shutterstock

Wersalka pasująca do stylu życia

Najlepsza kanapa to kanapa skrojona pod konkretne potrzeby. Dla przykładu: liczba miejsc na wersalce powinna odpowiadać liczbie domowników - doliczmy też jedno, dwa miejsca, jeśli często mamy gości. W kawalerce singla spokojnie może pojawić się wersalka dwuosobowa, a w domu pary z dzieckiem odpowiednia będzie ta trzyosobowa. W przypadku liczniejszej rodziny warto rozważyć zakup narożnika. Ciekawym rozwiązaniem jest też nabycie wersalki rozkładanej czy modelu z funkcją spania. Meble 2w1 to świetny patent na zagospodarowanie mniejszych mieszkań. Pamiętajmy, że wersalka powinna być na tyle zgrabna, by się o nią nie potykać, ale i odpowiednio szeroka. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca w salonie, uzupełnijmy wystrój o komplet wypoczynkowy.

Estetyka i funkcjonalność, czyli o wersalce we wnętrzu

Wersalki są zazwyczaj meblami o dość dużych gabarytach, dlatego z ich pomocą można wydzielić strefę wypoczynkową, jeśli posiadamy salon połączony z jadalnią. Istotne jest, aby wersalka wpisała się w stworzoną już aranżację wnętrza. Pierwsza decyzja powinna zostać podjęta w momencie wyboru materiału obiciowego wersalki: (eko)skóra czy mebel tapicerowany? W następnej kolejności decydujemy się na dominujący kolor oraz wzór kanapy. W pokoju dziecka, w którym ciężko znaleźć miejsce zarówno na łóżko, jak i na kanapę, wersalki mogą mieć żywsze kolory. Jednobarwne meble lub te utrzymane w stonowanych kolorach - szarość, beż, brąz, czerń, biel - staną się ozdobą każdego pokoju dziennego. Możesz również wybrać interesujące, wyraziste obicie w postaci pasów, kraty lub kwiatowego motywu, które świetnie odnajdzie się w romantycznych i folkowych salonach. Zaletą kanapy z tapicerką materiałową jest niewątpliwie łatwość jej czyszczenia: wersalkę odświeżysz za pomocą wody zmieszanej z płynem do mycia naczyń lub - w przypadku poważniejszych zabrudzeń - roztworem sody oczyszczonej.

Ciekawe modele wersalek w dużej rozpiętości cenowej kupisz w Merkury Market. Zapraszamy!

WersalkaWersalka Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA