Aranżacja sypialni na poddaszu: eleganckie i funkcjonalne rozwiązania, które pokochasz!

Aranżacja sypialni na poddaszu do najprostszych nie należy, ale to nie znaczy, że to zadanie jest niemożliwe do wykonania. Wystarczy pomysł i odrobina wyobraźni, a elegancka i funkcjonalna przestrzeń będzie w zasięgu ręki. Sprawdź nasze propozycje na udaną aranżację sypialni na poddaszu!

Aranżacja sypialni na poddaszu: zacznij od zaplanowania przestrzeni

Aranżacja sypialni na poddaszuAranżacja sypialni na poddaszu Fot. materiały partnerów

Chcesz, aby aranżacja sypialni na poddaszu wypadła jak najlepiej? W takim razie pamiętaj, że dobry plan wszystkich prac wykończeniowych i remontowych to podstawa! Przestrzeń na poddaszu powinna być odpowiednio rozplanowana, a tym samym dopasowana do twoich potrzeb. Sypialnia ze skosem powinna być odpowiednio doświetlona światłem naturalnym. Dobrym pomysłem okaże się wykorzystanie okien dachowych, które zapewnią wysoki komfort użytkowy. W drugiej kolejności zadbaj o odpowiednie ocieplenie skosów oraz ich akustyczne wytłumienie. Strzałem w dziesiątkę będzie izolacja z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej.

Planując pomieszczenia na poddaszu, przemyśl też kwestię wykonania łazienki. Nawet mała zapewni większy komfort użytkowania górnej kondygnacji. Dzięki niej nie będziesz musiała chodzić po schodach w środku nocy. Jest to szczególnie istotne, jeśli na poddaszu znajdzie się sypialnia dla młodszych użytkowników. Nowoczesna sypialnia na poddaszu może też posiadać własną, przylegającą łazienkę. Jednak tego typu rozwiązanie zazwyczaj wymaga większej ilości miejsca.

Sypialnia na poddaszu - zestawy okienSypialnia na poddaszu - zestawy okien Fot. Velux

Aranżacja sypialni na poddaszu: praktyczny rozkład mebli

Aranżacja sypialni na poddaszu to nie tylko kwestia estetyczna, ale i praktyczna. Pomieszczenie na poddaszu musi być dobrze dopasowane do potrzeb użytkowników. Jest to ważne zarówno na tworzeniu wstępnego planu pomieszczenia, jak i w trakcie wyboru mebli oraz elementów wyposażenia. Sypialnia ze skosami musi zapewniać bezpieczeństwo podczas wstawania z łóżka, dlatego unikaj lokalizacji wezgłowia pod bardzo niskimi partiami pomieszczenia. Ciekawym i często stosowanym pomysłem okazuje się umieszczenie łóżka przy ściankach szczytowych. Skosy poddasza możesz zagospodarować, tworząc dodatkowe miejsca na głębokie szafki czy niskie pawlacze. Dzięki temu uzyskasz dodatkową, pojemną przestrzeń do magazynowania różnego typu drobiazgów.

Aranżacja sypialni na poddaszu: oświetlenie przede wszystkim

Aranżacja sypialni na poddaszuAranżacja sypialni na poddaszu Fot. materiały partnerów

Sercem sypialni na poddaszu są okna, bo to przez nie wpadać będzie światło dzienne, które jak najlepiej trzeba wykorzystać. Liczba okien jest jednak na poddaszu ograniczona, więc i światła naturalnego będzie wpadało mniej. Strzałem w dziesiątkę są okna dachowe: raz, że przenikają przez nie większe ilości światła, dwa, że gwarantuje to lokatorom na poddaszu widok gwiazd. Rolety jednak są obowiązkowe dlatego, żeby codziennie rano, zwłaszcza wiosną i latem, słońce cię nie budziło.

Nowoczesna sypialnia na poddaszu powinna mieć jeszcze sztuczne oświetlenie. Nie musi to być jedna lampa zamontowana na suficie, która świeci prosto na łóżko. Projektanci wnętrz proponują kilka lampek emitujących światło o ciepłej, delikatnej barwie, a więc świetlówki kompaktowe i diody LED odpadają. W sypialni na poddaszu przydadzą się natomiast lampki punktowo oświetlające wezgłowie łóżka, dzięki którym można np. poczytać przed snem. Praktyczne są również kinkiety zamontowane na skośnej ścianie pomieszczenia - rzucają refleksy na pozostałe ściany i na sufit.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.