Biały marmur w kuchni. Oto modne wzory na blat, ścianę i podłogę

Biały marmur jest elegancki, ponadczasowy i od dawna nas inspiruje. Każdemu pomieszczeniu nadaje szlachetny charakter i świetnie komponuje się z innymi naturalnymi materiałami. Dlatego marmurowe nitki tak często zdobią kuchenne aranżacje. Przedstawiamy top 18 produktów, które nadają się na blat, ścianę i podłogę.

Biały marmur jest elegancki i ponadczasowy. Świetnie prezentuje się w kuchni.Biały marmur jest elegancki i ponadczasowy. Świetnie prezentuje się w kuchni. Fot. Shutterstock

Moda na kuchnię udekorowaną białym marmurem nie przemija. Marmurowe nitki pięknie prezentują się na blacie, ścianie i podłodze. Mają ponadczasowe wzory, które rewelacyjnie komponują się z naturalnymi materiałami: drewnem, lastryko, betonem, cegłą czy stalą, jak również z materiałami drewnopodobnymi. Dodają elegancji i ekskluzywności, dlatego cieszą się nieustanną popularnością już od tysięcy lat, kiedy to chętnie dekorowano marmurem przeróżne budynki i tworzono z niego dzieła sztuki. 

Dziś biały marmur wykorzystuje się nie tylko w ekskluzywnych wnętrzach. Świetnie pasuje do aranżacji skandynawskich, a nawet retro. Podkręca także nowoczesny wystrój mieszkania, ale w sposób subtelny i wyjątkowy. To aranżacyjny hit, który podbił świat designu. Przedstawimy marmurowe propozycje na podłogę, ścianę i blat do kuchni, które podkręcą styl i szyk każdej aranżacji. 

Zlew do kuchni: 5 top modeli, które zachwycają trwałością i stylem.Zlew do kuchni: 5 top modeli, które zachwycają trwałością i stylem. Fot. Shutterstock

Biały marmur na blat – nie tylko doda szyku

Biały marmur może być świetnym wyborem do kuchni drewnopodobnej, ozdobionej drewnem, lastryko czy starą cegłą. Przy odrobinie kreatywności z jego pomocą można stworzyć bardzo oryginalną aranżację kuchenną. Biały marmur nie musi występować w swojej klasycznej, naturalnej okazałości. W kuchni sprawdzą się również wzory marmurowe na spiekach czy laminatach. 

Kuchnia z blatem marmurowym.Kuchnia z blatem marmurowym. Fot. Shutterstock

Mamy też szare propozycje marmurowego wzoru na blat kuchenny. Są modne i praktyczne.

W ostatnich latach bardzo modne stało się łączenie białego marmuru ze starą cegłą, która przełamuje jego ekskluzywność. Ten duet doceniono już w starożytności. To za czasów Imperium Romanum łączono płyty marmurowe z cegłą. Były jej zewnętrzną okładziną, co przyspieszało prace budowlane. Z cegły powstała na przykład historyczna wieża w Babilonie (niestety wielokrotnie niszczona, ale równie często odbudowywana). Marmur wykorzystano do budowy Partenonu w Atenach oraz wielu innych wielkich realizacji. Jednak to nie wszystko. Trwałość i duże walory estetyczne marmuru sprawiły, że stał się  przede wszystkim materiałem rzeźbiarskim. Tworzono też z niego różne akcesoria i detale.

Dziś architekci i projektanci wnętrz chętnie sięgają po czerwoną lub pomarańczową cegłę pochodzącą z rozbiórki starych, przedwojennych budynków i po biały marmur. Te materiały świetnie komponują się razem nie tylko w kuchni, ale również w łazience. Tworzą oryginalne aranżacje, łącząc luksus, historię i naturalność materiałów. 

Ściana kuchenna wykończona starą cegłą i blat z białego marmuru w towarzystwie drewnianych, metalowych czy szklanych detali o odmiennej formie odnajdują się w różnych wnętrzach: minimalistycznych, modern, glamour, klasycznych, scandi, angielskich, a nawet retro. W każdej wersji dodają kuchni elegancji i nowoczesności. Z porządną stolarką o nieregularnej formie zyskuje ona przytulność i naturalny klimat.

Biały marmur w kuchni – ponadczasowy wzór na lata

Marmur pięknie prezentuje się również na ścianie, kiedy jest uzupełnieniem blatu kuchennego o tym samym wzorze i kolorze. W takiej wersji najlepiej zdobi kuchnie drewniane, białe, granatowe czy szare. 

Biały marmur pięknie komponuje się z drewnem.Biały marmur pięknie komponuje się z drewnem. Fot. Shutterstock

Biały marmur na podłogę

Biały marmur to dobre rozwiązanie na podłogę, ale najlepiej sprawdza się w jasnych wnętrzach. Jednak by dom nie wydawał się zbyt chłodny, warto udekorować wnętrza również drewnem. Można z niego wykonać szafki kuchenne czy ozdobić ściany panelami drewnopodobnymi lub naturalnymi. Taka aranżacja stanie się o wiele przytulniejsza. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.