Mozaika - piękne i ciekawe rozwiązanie dla twojej łazienki

Mozaika to ciekawa, filigranowa dekoracja ścian i podłóg. Stosowano je już w starożytności, gdzie baseny lub termy wykładane były maleńkimi płyteczkami, nie raz układanymi w fantazyjne wzory czy sceny rodzajowe. Dzisiaj dostępne są na rynku płytki mozaikowe - wykonane z drobnych elementów dekoracje o zróżnicowanej kolorystyce, fakturze i kształcie. Warto zastanowić się nad ich kupnem, zwłaszcza, jeśli chcemy stworzyć w naszej łazience wyjątkową aranżację.

Różnorodność

Mozaika w formie płytek mozaikowych w łazience, pojawiająca się zamiast jednolitych lub podobnych do siebie płytek, to propozycja nie tylko dla przebojowych osób. Płytki mozaikowe to doskonałe rozwiązanie do wnętrz, w których ma zostać zachowany ciekawy klimat. Idealnie nadają się do klasycznych łazienek, doskonale radzą sobie także w nowoczesnych aranżacjach.

Płytka mozaikowa dostępna jest w różnych kolorach. Możemy spotkać się z gładką mozaiką lub z szorstką fakturą płytki. Zwykle mozaika kojarzy nam się z maleńkimi kwadracikami, ale dostępna jest również mozaika w innych kształtach - prostokątów, sześciokątów, rombów, trójkątów lub innych, geometrycznych figur.

Płytki mozaikowe mogą być wykonane również z różnego materiału - począwszy od kamyków, szkła, poprzez ceramikę, aż po metal (głównie miedź i aluminium) i tworzywa sztuczne. Dostępne są też mozaiki mieszane - szklano-metalowe lub szklane z elementami kamienia naturalnego.

MozaikaMozaika Fot. Shutterstock

Mała i duża łazienka

Płytki mozaikowe to propozycja zarówno dla małej, jak i dużej łazienki. Duże łazienki mogą pozwolić sobie na dowolność aranżacji względem kolorystyki, łączenia barw, jak i wielkości poszczególnych elementów mozaiki. Poszczególne elementy mozaiki, nawet gdy nieco większe, będą ładnie prezentować się w dużej łazience. Odważne, kontrastowe kolory oraz nietypowe wzory będą w dużych łazienkach prezentować się ciekawie i optycznie nie będą zmniejszać pomieszczenia, ani sprawiać, że wyda się nam ono kiczowate.

W aranżacji małych łazienek powinniśmy jedynie pamiętać o doborze białego lub jasnego koloru - jasne odcienie i biel optycznie powiększą nasza małą łazienkę. Unikajmy zatem ciemnych barw i mocnego kontrastu kolorów - mozaika w wielokolorowych, odważnych wzorach będzie męczyć oczy i sprawiać, że łazienka będzie wydawała się mała i odpychająca. Warto też zdecydować się na mniejsze elementy mozaiki – nieduży rozmiar poszczególnych elementów sprawi, ze łazienka będzie wydawała się większa.

Podłoga i ściany

Płytki mozaikowe to popularne rozwiązanie jeśli chodzi o aranżację podłogi w łazience. Dają ogromne możliwości co do aranżacji, dzięki różnorodności kolorów, kształtu i faktury. Może stanowić ciekawy akcent, jeśli umieścimy ją w jednej części naszej łazienki lub wręcz przeciwnie – ułożona na całej podłodze będzie monumentalną ozdobą.

W małej łazience powinniśmy zdecydować się na delikatniejszy akcent, jeśli chodzi o wyłożenie płytami mozaikowymi ścian. Udekorujmy ścianę brodzika lub umywalki, stwórzmy delikatny, ciekawy akcent, ale unikajmy raczej wykładania mozaika całych ścian, gdyż taki zabieg może wydawać nam się przytłaczający w małych łazienkach. Doskonałym miejscem na mozaikę w małej łazience będzie też punkt styku ściany i sufitu lub wszelkie nieregularne powierzchnie.

Jednokolorowe i wielokolorowe

Eksperci, gdy rozmawiają o remontach łazienki, ich urządzaniu i aranżacji, radzą zgodnie – ciemniejsze barwy na dole, stonowane na wysokości oczu i biel w górnej części. Te same zasady dotyczą układania mozaiki.

Przy wyborze płytek mozaikowych o niewielkich rozmiarach poszczególnych elementów warto zdecydować się na stonowane, podobne do siebie barwy. Gdy mozaika wykonana jest z elementów o nieco większym rozmiarze, możemy śmiało pokusić się o wielobarwną aranżację. Czarno-białe połączenie jak zawsze będzie doskonałe zarówno na ściany, jak i na podłogi.

Decydując się na ułożenie płytek mozaikowych w naszej łazience stawiamy na finezję, ciekawą aranżację i nietypowe rozwiązanie. Mozaika będzie idealnym dodatkiem do każdej łazienki, warto zatem przemyśleć jej zakup.

MozaikaMozaika Fot. Shutterstock

Więcej o: